Λύγισε στο Μπακού η εθνική γυναικών

Δεν τα κατάφερε η εθνική μας ομάδα στον πρώτο ημιτελικό του Ευρωπαίκού Λιγκ που έγινε στο  Μπακού καθώς ηττήθηκε  από το Αζερμπαϊτζάν με 3-1. Οι παίκτριες του Γιαννη Καλμαζίδη πάλεψαν με πολύ πάθος και διάθεση για τη νίκη, έχασαν το πρώτο σετ στις λεπτομέρειες, μείωσαν σε 2-1 το σκορ αλλά τα λάθη του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος στα κρίσιμα σημεία, έκριναν το ματς υπέρ των τυπικά φιλοξενούμενων.

Οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους στον δεύτερο ημιτελικό την Κυριακή στις 17.00 (ΕΡΤ3). Μορφή τη εθνικής η Κιόση με 18 πόντους,  η Γιώτα με 9, Βασιλαντωνάκη 10.

Εντυπωσιακό ηταν το ξεκίνημα για την εθνική μας ομάδα γυναικών στη σαλα «AYS Sport Hall». Με πίεση στο σέρβις , δημιούργησε πρόβλημα την υποδοχή και με δύο άσους της Κιόση πήρε προβάδισμα με 11-6 απέναντι στο εμβρόντητο Αζερμπαιτζάν.

Το κρεσέντο για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα συνεχίστηκε λίγο αργότερα όταν με σερί  8-4 μετέτρεψε το 12-9 σε 20-13 δείχνοντας αποφασισμένη να πάρει το πρωτο σετ. Κάπου εκεί όμως  είχαμε την ανατροπή. Οι Αζέρες ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους με τις Ραχίμοβα-Χαμπίποβα, πήρε πολλούς άσους, η εθνική μας υπέπεσε σε πολλά λάθη και με εντυπωσιακό σερί 10-0 πέρασαν μπροστά με 22-23!

Η Κιόση μείωσε σε 23-24 αλλά η Μπαϊράμοβα με μπλοκ άουτ της Γιώτα πήρε το σετ με 23-25 και πήρε προβάδισμα με 0-1.

Ντέρμπι ήταν το ματς στο ξεκίνημα του δεύτερο σετ με το Αζερμπαιτζάν νε έχει ένα μικρό προβάδισμα αλλά και την εθνική μας να είναι πολύ κοντά στο σκορ (4-6, 6-8, 8-10). Στη συνέχεια με όπλο το σέρβις και την αποτελεσματική επίθεση, οι γηπεδούχες ξέφυγαν στο δευτερο τεχνικό ταίμ άουτ με 8-16 με επίθεση της Μπαϊράμοβα.

Εκεί οι παίκτριες του Καλμαζίδη αντέδρασαν και με την «Ιταλίδα» Βασιλαντωνάκη, τη Γιώτα και την Μερτέκη μείωσε σε 17-19 και άγχωσε τις γηπεδούχες, μέχρι το 20-22. Εκεί τα λάθη της ελληνικής ομάδας έδωσαν τη δυνατότητα στις Αζέρες να ξεφύγουν με 20-24, η μαχητική Κιόση μείωσε σε 21-24 ενώ το σετ (21-25) τελείωσε με υπέρβαση που έδωσε ο πρώτος διαιτητής στη Γιώτα, απόφαση που ξεσήκωσε τις διαμαρτυρίες του ομοσπονδιακού τεχνικού, Γιαννη Καλμαζίδη.

Εξαιρετική η εθνική μας ομάδα στο τρίτο σετ, ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της βρήκε λύσεις στην επίθεση και από το 9-13 που ήταν πίσω, ισοφάρισε με καρφί της πασαδόρου Παπαφωτίου σε 17-17 και πέρασε μπροστά με 18-17 από καρφί της Μερτέκη παγώνοντας τη σάλα «AYS Sport Hall», το παιχνίδι πήγε πόντο πόντο μεχρι το 21-21. Το μπλοκ των Βασιλαντωνάκη-Γιώτα και ένα καρφί της εκπληκτικής Κιόση έκανε το 23-21 για την εθνική μας, οι Αζέρες ισοφάρισαν σε 23-23 από άουτ καρφί της Βασιλαντωνάκη αλλά η Κιόση ήταν και πάλι εκεί και με αποφασιστικό καρφί έκανε το 24-23 ενώ με εξαιρετικό μπλοκ των Κιόση-Γιώτα πάνω στη Ραχίμοβα διαμόρφωσαν το 25-23 και την μείωση του σκορ σε 1-2.

Στο τέταρτο σετ οι Αζέρες προηγήθηκαν 4-8, η εθνική με σερί 6-2 πέρασε μπροστά με 11-10 με τη Λαμπρούση, η εθνική μας με λάθη στην υποδοχή έδωσε την ευκαιρία στις φιλοξενούμενες να ξεφύγουν με 12-16, η εθνική μείωσε σε 17-19 αλλα τα πολλά χαμένα σέρβις και λάθη έδωσαν την ευκαιρία στις νικήτριες να επικρατήσουν με 19-25 και τελικό σκορ 1-3.

Τα σετ 23-25, 21-25, 25-23, 19-25

Ελλάδα (Καλμαζίδης): Βασιλαντωνάκη 10 (5/18 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ, 24% υπ. – 16% άριστες), Παπαφωτίου 4 (3/5 επ., 1 άσο), Κιόση 18 (16/30 επ., 2 άσοι), Λαμπρούση 7 (4/9 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Γιώτα 9 (1/6 επ., 3 άσοι, 6 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 1 (1/5 επ., 38% υπ. – 25% άριστες), Αρτακιανού -λ. (35% υπ. – 15% άριστες) / Μερτέκη 9 (5/15 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Εμμανουηλίδου, Ιακωβίδου

Αζερμπαϊτζάν (Γκαράγιεφ): Πόζνιακ 8 (6/12 επ., 2 μπλοκ), Μπαϊράμοβα 11 (10/23 επ., 1 άσο, 29% υπ. – 16% άριστες), Κούλαν 21 (9/19 επ., 10 άσοι, 2 μπλοκ), Ζίντκοβα 2 (2/5 ε.), Καρίμοβα 1 (1 μπλοκ), Χαμπίμποβα 4 (1/2 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Β. Μαμάντοβα -λ. (39% υπ. – 17% άριστες) / Αλίεβα 1 (1 άσο), Χασάνοβα 3 (3/4 επ.), Γιαγκούμποβα, Ραχίμοβα 23 (16/35 επ., 5 άσοι, 2 μπλοκ).