Λύγισε στο τάι μπρέικ ο Ασκληπιός

Κοντά σε μια μεγάλη νίκη-έκπληξη μέσα στη Λαμία για την 7η αγωνιστική του Β1 υποομίλου, βρέθηκαν οι γυναίκες του Ασκληπιού, οι οποίες κατόρθωσαν να στείλουν σε τάι μπρέικ το ματς με τον πρωτοπόρο και αήττητο στην κατηγορία ΑΟΛ, αλλά στο τέλος έφυγαν με τον βαθμό της παρηγοριάς.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τον Ασκληπιό που μετά το αρχικό 5-5 έκτισε διαφορά με 6-13 και 10-20 και πήρε το σετ με 13-25. Στο δεύτερο σετ η εικόνα άλλαξε. Η ομάδα της Λαμίας μπήκε απ΄την αρχή μπροστά στο σκορ 5-3 και 14-9 και παρ΄ όλο που ο Ασκληπιός κατάφερε να μειώσει σε 16-13, δεν είχε συνέχεια με τον ΑΟΛ να εξασφαλίζει το σετ με 25-20.

Στο τρίτο σετ, ίδια εικόνα με τα κορίτσια της Λαμίας να ξεκινούν απ΄την αρχή πάλι μπροστά στο σκορ 6-3, 10-4, και 19-10.
Ο Ασκληπιός προσπάθησε να ξαναμπεί στο ματς, μείωσε σε 19-13,  με νέο σερί 2-5 πλησίασε στο 21-18 αλλα οι γηπεδούχες
πιο αποφασιστικές πηραν το σετ με 25-21.

Στο 4ο σετ η εικόνα άλλαξε, με τον Ασκληπιό να μπαίνει μπροστά 2-8, και 5-12. Η ομάδα της Λαμίας προσπάθησε να αλλάξει
τα πράγματα πλησιάζοντας στο 11-14 αλλά με ένα επι μέρους 3-6 ο Ασκληπιός έκανε το 14-20 για να πάρει τελικά το σετ με
16-25 ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Στο τάι-μπρέικ ο ΑΟΛ εκανε πολυ καλή εκκίνηση προηγήθηκε με 4-0 και παρότι ο Ασκληπιός μείωσε (7-4),κατάφερε να πάειστην
αλλαγή τερέν με 8-4 και στη συνέχεια ανέβασε το δείκτη του σκορ, στο 12-5. Ο Ασκληπιός προσπάθησε να ξαναμπεί
στο παιχνίδι μείωσε σε 14-8, χωρίς όμως αυτό να έχει συνέχεια με τον ΑΟ Λαμίας να παίρνει τελικά τη νίκη με 15-9.

Τα σετ: 13-25, 25-20, 25-21, 16-25, 15-9