ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ

Λύγισε στο ται μπρέικ η εθνική

Την δεύτερη σερί ήττα, γνώρισε η εθνική μας ομάδα γυναικών στον προκριματικό όμιλο του Μπρνο στην Τσεχία, αυτή τη φορά από τη Λευκορωσία μετά από μεγάλη μάχη με 3-2 στο ται μπρέικ. Να σημειωθεί ότι το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δέχτηκε 11 άσους και έκανε 27 λάθη αλλα είχε και 11 μπλοκ! Κορυφαίες της εθνικής οι Χαντάβα με 23, Κιόση με 17, Λαμπρούση με 13 και 5 μπλοκ!

Η εθνική μας όπως και στην πρεμιέρα με την Τσεχία έτσι και τώρα απέναντι στην Λευκορωσία έκανε πολύ κακό ξεκίνημα χάνοντας εύκολα τα δύο πρώτα σετ με 25-16 και 25-14.

Ωστόσο στη συνέχεια του αγώνα φρόντισε να βελτιώσει αισθητά την υποδοχή της και το σέρβις και κατάφερε να κοιτάξει στα μάτια την αντίπαλο της. Στο τρίτο σετ  τα κορίτσια του Τάκη Φλώρου ήταν κοντά στο σκορ και ανέτρεψαν τρεις φορές διαφορές τριών πόντων με 17-14, 18-15, 20-17 και κατάφεραν να προηγηθούν με 22-23 και να «κλειδώσουν» το σετ με 22-25.

Μεγάλη μονομαχία είχαμε και στο τέταρτο σετ όπου οι διεθνείς μας με ψυχολογία στα ύψη και μεγάλη αποφασιστικότητα και πάθος είχαν το προβάδισμα στο σκορ, προηγήθηκαν σε κρίσιμα σημεία του σετ 19-22 και 22-24, η Λευκορωσία της Μαλασάϊ, ισοφάρισε σε 24-24 αλλά οι Ελληνίδες αθλήτριες πιο ψύχραιμες κατόρθωσαν με την εκπληκτική Χαντάβα να τελειώσουν το..θρίλερ με 24-26, να ισοφαρίσουν σε 2-2 και να οδηγήσουν το ματς στο πέμπτο σετ.

Συναρπαστικό ήταν και το ται μπρέικ, όπου οι δύο ομάδες μονομάχησαν σκληρά και πήγαιναν πόντο-πόντο. Η Λευκορωσία ξέφυγε με 12-9 όμως  οι διεθνείς μας βρήκαν τον τρόπο να ισοφαρίσουν το σκορ σε 12-12. Ωστόσο στους τελευταίους πόντους δεν άντεξαν αφού κάποια ατομικά λάθη βοήθησαν τις ρωσίδες να κάνουν ένα σερί 3-0 και να επικρατήσουν με 15-12 και με το 3-2 να φθάσουν στη νίκη.

Η ελληνική ομάδα θα ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις της στον όμιλο, την Κυριακή στις 16.00 με τη Σλοβενία.

*Οι πόντοι της Λευκορωσίας προήλθαν από 11 άσσους, 61 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και της Ελλάδας προήλθαν από 1 άσσο, 58 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-2 (25-16, 25-14, 22-25, 24-26, 15-12)

ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ (Κλίμοβιτς): Κάβαλτσουκ 11 (9/23 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Παλσεούσκαγια 3 (3 άσσοι), Μαλασάι 11 (10/34 επ, 1 άσσος, 52% υπ – 48% άριστες), Κλίμοβιτς 7 (6/15 επ, 1 άσσος), Ιόναβα 16 (8/17 επ, 4 άσσοι, 4 μπλοκ), Μάρκεβιτς 10 (9/16 επ, 1 μπλοκ, 73% υπ – 60% άριστες) / Παουλιουκούσκαγια (λ, 69% υπ – 46% άριστες), Καλινούσκαγια 1 (1/3 επ), Σιλαντσίγιεβα 13 (10/27 επ, 3 μπλοκ, 68% υπ – 50% άριστες), Κούσκο 4 (1/1 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σέρικ, Μικχαϊλένκο 8 (7/20 επ, 1 μπλοκ)

ΕΛΛΑΔΑ (Φλώρος): Παπαφωτίου, Κιόση 17 (17/44 επ), Λαμπρούση 13 (7/17 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Οικονομίδου 1 (1/2 επ), Χαντάβα 21 (20/42 επ, 1 μπλοκ, 32% υπ – 18% άριστες), Τοτσίδου 3 (3/3 επ, 40% υπ – 0% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 55% υπ – 41% άριστες), Ιακωβίδου (λ, 20% υπ – 20% άριστες), Μερτέκη 4 (3/18 επ, 1 μπλοκ, 50% υπ – 50% άριστες), Διώτη 3 (3/17 επ, 33% υπ – 21% άριστες), Εμμανουηλίδου 8 (4/10 επ, 4 μπλοκ)