Οι μάγκες με τα «ασπρόμαυρα»

Παρά το rotation του Γιάννη Καλμαζίδη, που άφησε τον Κουρνέτα εκτός, αλλά επανέφερε τον Σαφράνοβιτς,  ο ΠΑΟΚ, ανώτερος σε όλους τους τομείς, συνέχισε το νικηφόρο του σερί επικρατώντας της ΜΕΝΤ με 3-0 (25-17, 25-19, 25-21) στο τοπικό ντέρμπι της Τούμπας.

Αποτέλεσμα που λίγο πριν το φινάλε διατήρησε το “Δικέφαλο του Βορρά” στην κορυφή της βαθμολογίας της Volleyleague, εν αναμονή πάντα πιθανού στραβοπατήματος του Ολυμπιακού στο προσεχές ντέρμπι της Δευτέρας με την Κηφισιά.

Στο κατάμεστο, από οπαδούς και των δύο ομάδων, κλειστό της Τούμπας, η γηπεδούχος ΜΕΝΤ, κατάφερε μετά το αμφίρροπο με 5-5 ξεκίνημα να ξεφύγει με 11-9, όμως ο ΠΑΟΚ, καθοδηγούμενος από τον Αναστασιάδη με καλό μπλοκ και αξιόπιστες επιθετικές λύσεις από τον Σαφράνοβιτς ανέτρεψε το σκορ και πέρασε μπροστά στο β τεχνικό τάιμ άουτ με 16-13. Κάπου εκεί όμως οι συνεχόμενοι άσοι του Αναστασιάδη άνοιξαν την ψαλίδα της διαφοράς στο 21-14 για τους φιλοξενούμενους, που έφτασαν εύκολα στη συνέχεια με τον Ρανγκέλ στην κατάκτηση του α σετ με 25-17.

Το αρχικό προβάδισμα δεν πτόησε τους γηπεδούχους οι οποίοι όπως και στην αρχή του αγώνα κόντραραν στα ίσα τους ασπρόμαυρους μέχρι το 12-12, όμως και πάλι ο ΠΑΟΚ, εκμεταλλευόμενος τα λάθη των γηπεδούχων ξέφυγε με 16-14. Και πάλι όμως οι άσοι του Αναστασιάδη, έφεραν αγκαλιά τους φιλοξενούμενους με την κατάκτηση και του β’ σετ, το οποίο “σφράγισαν” με τις επιθέσεις τους ο Παντακίδης και ο Γκόμεζ που διαμόρφωσε με 25-19, το 2-0.

Ανάλογη εικόνα με τα δύο πρώτα σετ είχε και το τρίτο με ΜΕΝΤ και ΠΑΟΚ να πηγαίνουν χέρι χέρι μέχρι το 10-10. Κάπου εκέι όμως και πάλι το σερβίς αποδείχθηκε το βασικό όπλο των φιλοξενούμενων , καθώς αυτή τη φορά οι άσοι του Γκόμεζ ήταν αυτοί που χάρισαν το προβάδισμα 13-10 στην ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη, η οποία διατηρώντας μετά το 16-12 σταθερά τη διαφορά πανηγύρισα δια χειρός Παντακίδη με 25-21 το πολύτιμο τρίποντο της νίκης 3-0 σετ.

Το σερβίς ήταν το μεγάλο “όπλο” για τον ΠΑΟΚ, καθώς μετά τους πρώτους 10 πόντους όπου οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ σε όλα τα σετ, οι 11 άσοι των φιλοξενούμενων, πότε με Αναστασιάδη (5 άσοι) και πότε με Γκόμεζ (4 άσοι) έδιναν την ώθηση που χρειάζονταν η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη για να φτάσει στην κατάκτηση των σετ.

Μετά και το τέλος του αγώνα φανερά ικανοποιημένος ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιάννης Καλμαζίδης τόνισε: “Ήταν ένα αρκετά καλό παιχνίδι. Από την πλευρά μας παρουσιαστήκαμε σοβαροί και κάναμε ότι ακριβώς είχαμε σχεδιάσει στις προπονήσεις. Οι παίκτες μου ήταν σοβαροί , μαχητικοί και έκαναν ότι ακριβώς είχαμε συζητήσει. Αυτό το ματς ήταν για μας μια καλή προεργασία για το φάιναλ φορ που ακολουθεί”.

Από την πλευρά του ο πασαδόρος του ΠΑΟΚ Τάσος Αναστασιάδης τόνισε: “Σαφώς ήμασταν καλύτεροι από ότι στο προηγούμενο παιχνίδι με την ΑΕΚ. Μπήκαμε από την αρχή αποφασιστικοί και δεν αφήσαμε περιθώρια αντίδρασης στη ΜΕΝΤ. Ήταν ένα καλό τεστ ενόψει και του φάιναλ φορ. Νομίζω ότι ο αγώνας κρίθηκε στο πρώτο. Οι περισσότερες ομάδες μέσα στην ΜΕΝΤ χάνουν το πρώτο σετ μέχρι να συνηθίσουν το γήπεδο. Εμείς μπήκαμε πολύ δυνατά και με πολύ πίεση από το σέρβις φθάσαμε στη νίκη”.

Tα σετ: 0-3 (17-25, 19-25, 21-25)

ΜΕΝΤ (Φίνος): Σάκογλου 12 (11/20 επ., 1 μπλοκ), Ναζίρης 1 (1/2 επ.), Χατζηηλιάδης 8 (1 άσσος, 7/13 επ., 59% υπ. – 24% αρ.), Μπισέτ 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Αντιφάκος, Κλέρσεντ (30% υπ. 50% αρ.) / Κνάπεκ  1(λ 50% υπ. – 38% αρ.), Παπαϊακώβου 4 (2 άσσοι, 1/5 επ., 1 μπλοκ), Χρυσάφης (33% υπ. – 0% αρ.), Μάντζιος 4 (4/8 επ., υπ. 25% – 13% αρ.)

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 5 (1 άσσος, 4/10 επ., 10% υπ. – 0% αρ.), Παντακίδης 8 (6/10, 2 μπλοκ), Γκόμεζ 20 (4 άσσοι, 15/23 επ., 1 μπλοκ), Αναστασιάδης 5 (5 άσσοι), Σαφράνοβιτς 3 (3/9 επ., υπ 54% – 31% αρ.) / Γκαράς (λ – υπ. 68% – 32% αρ.), Ντίνας 3, Καρασαββίδης (λ), Σαμπανάι.