ΑΓΩΝΕΣ

Ματσάρα στο Ζηρίνειο, 3-2 η Κηφισιά τον Μιλωνα

Στο πλέον χορταστικό παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής που ξεκίνησε Σάββατο, ολοκληρώθηκε Κυριακή και το ταϊ-μπρεικ του κρίθηκε στο… 21-19, με η Κηφισιά πανηγύρισε τη νίκη επί του Μίλωνα με 3-2, αν και αρχικά είχε προηγηθεί με 2-0!!!

Στο Ζηρίνειο η Κηφισιά προηγήθηκε με 2-0 επί του Μίλωνα, ωστόσο χρειάστηκε το ταϊ-μπρεικ προκειμένου να κατακτήσει τη νίκη, 16 έχοντας κορυφαίους τους Οκασάνοβιτς και Ρικάρντο με 22 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Από την άλλη ο Μίλωνας πάρα το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω με 2-0 κατάφερε με αντεπίθεση διάρκειας και τους Γιορντάνοφ και Μολίνα να ισοφαρίσει σε 2-2 και στο ταϊ-μπρεικ να φθασε στο ματσ-μπολ με το 16-15 και 17-16!

Η Κηφισιά στο πρώτο σετ απέκτησε διαφορά μετά τα μισά κάνοντας το 16-10 και 18-13. Ο Μίλωνας μείωσε και έκανε το 19-18 και 20-19. Με τον Τσέϊβερς και τον Οκασάνοβιτς οι γηπέδουχοι έφθασαν στο 25-23 και το 1-0.

Ίδια εικόνα είχαμε και στο 2ο σετ, με με την Κηφισιά να προηγείται με 16-8, αλλά τον Μίλωνα να μειώνει σε 17-16 με τους άσσους του Χερ. Πάρα την πίεση η λύση για τους γηπεδούχους ήρθε από τον Ρικάρντο που έφερε την Κηφισιά στο 25-22 και το 2-0.

Η Συνέχει όμως ήταν για τον Μίλωνα, ο οποίος κατάφερε να βρει λύση στην υποδοχή και να ξεκινήσει την αντεπίθεση του ανεβάζοντας τα ποσοστά του στην επίθεση.

Στο 3ο σετ οι “πράσινοι” απέκτησαν προβάδισμα με 16-12, η Κηφισιά μείωσε σε 17-15, αλλά με το 23-19 ο Μίλωνας έβαλε τις βάσεις ανατροπής και μείωσε σε 2-1 με το 25-20.

Στο 4ο σετ η Κηφισιά προηγήθηκε με 10-9, όμως ο Μίλωνας απέκτησε εκ νέου τον έλεγχο  παίρνοντας «αέρα» δύο πόντων 16-13 μετά από άσσο του Μολίνα και μπλοκ του Μπράιαν στον Τσέιβερς. Η Κηφισιά με μπλόκ του Σέρβου διαγώνιου της μείωσε 17-16, αλλά οι φιλοξενούμενοι με επίθεση και στη συνέχεια μπλοκ του Μολίνα πήγαν στο 22-18 και τελικά οδήγησαν το παιχνίδι στο τάι μπρέικ κατακτώντας το 4ο σετ 25-20 με επίθεση του Γιορντάνοφ.

Στο 5ο σετ η Κηφισιά με τυχερό άσσο του Ρικάρντο και μπλοκ του Οκοσάνοβιτς στον Γιορντάνοφ προηγήθηκε 5-2, με τον Μίλωνα να μειώνει 5-4 μετά από άουτ του Τσέιβερς. Όμως οι «κυανόλευκοι» με άσσους του Σπηλιώτη πήραν σημαντικό προβάδισμα 8-4. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με μπλοκ του Μολίνα πλησίασαν 9-7, το μπλοκ του Τσέιβερς στον Γιορντάνοφ έδωσε ανάσα στην Κηφισιά 10-7.

Ακολούθησαν συναρπαστικές φάσεις και τρομερά τελειώματα από τους Ρικάρντο και Εφραιμίδη για να φτάσει η Κηφισιά στο 14-10, όμως ο Μίλωνας με τον Κερ στο σερβίς ισοφάρισε 14-14. Η Κηφισιά με τον Οκοσάνοβιτς πήγε σε 5ο ματς μπολ, όμως το σερβίς του Ρικάντρο πήγε απελπιστικά άουτ. Το φιλέ του Σπηλιώτη έδωσε ματς μπολ στον Μίλωνα 16-15, με τον Οκοσάνοβιτς να ισοφαριζει. Το παιχνίδι άλλαξε σε αρκετές περιπτώσεις «χέρια» με την Κηφισιά να το κατακτά 21-19 με άσσο του Μαϊκόν.

Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 16 άσσους, 44 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 38 λάθη αντιπάλων και του Μίλωνα προήλθαν από 8 άσσους, 58 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 39 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-23, 25-21, 20-25, 20-25, 21-19) σε 136′

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Οκοσάνοβιτς 22 (14/32 επ., 4 άσσοι, 4 μπλοκ), Στιβαχτής, Ρικάρντο 15 (11/30 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 65% υπ. – 41% άριστες), Σπηλιώτης 9 (1/4 επ., 5 άσσοι, 3 μπλοκ), Μορέιρα 11 (6/14 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Τσάβερς 16 (12/25 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 46% υπ. – 8% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 59% υπ. – 27% άριστες), Ρουσόπουλος, Παπαδόπουλος, Φιλιππακόπουλος.

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Μπράιαν 7 (5/10 επ., 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 7 (6/6 επ., 1 άσσος), Γιορντάνοφ 20 (20/40 επ.), Μολίνα 21 (17/29 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 45% υπ. – 10% άριστες), Εφραιμίδης 6 (6/17 επ., 43% υπ. – 14% άριστες), Χερ 13 (4/4 επ., 6 άσσοι, 3 μπλοκ) / Χανδρινός (λ, 33% υπ. – 8% άριστες), Δημητούλης, Στράτος.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Ο προπονητής του Α.Ο.Π. Κηφισιάς Κώστας Χριστοφιδέλης δήλωσε: «Το παιχνίδι σίγουρα ήταν συναρπαστικό για τους φιλάθλους, αλλά για εμάς στο γήπεδο δεν ήταν και το πιο ποιοτικό παιχνίδι. Και οι δύο ομάδες υπέπεσαν σε πολλά αβίαστα λάθη. Ήταν ένα παιχνίδι που κρίθηκε στο σέρβις και στο πώς διαχειριζόμασταν τις δύσκολες συνθήκες που μας δημιούργησε ο Μίλωνας. Τόσα χρόνια στα γήπεδα δεν έχω δει 21 χαμένα σέρβις και 16 άσσους. Είχαμε και την ικανότητα αλλά και την τύχη σε κάποιες στιγμές του αγώνα που αποδείχθηκαν καθοριστικές. Σίγουρα αυτό που μετρά είναι η νίκη, αλλά ως ομάδα θέλουμε πολλή δουλεία. Παίξαμε απέναντι σε μία πολύ καλή και οργανωμένη ομάδα. Αυτό που κάναμε σήμερα είναι αυτό που ζητάω. Δημιουργήσαμε τις συνθήκες ώστε να μείνουμε μέσα στο παιχνίδι όσο το δυνατόν περισσότερο και σήμερα το κάναμε. Είδα πρόοδο όσον αφορά στον τρόπο σκέψης της ομάδας. Κάναμε ένα βήμα».

Ο προπονητής του Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων Σάκης Ψάρρας είπε: «Συγχαρητήρια στην Κηφισιά για τη νίκη της. Ήταν ένα περίεργο παιχνίδι. Από τη μία πλευρά η Κηφισιά να μας δημιουργεί τεράστιο πρόβλημα με το σέρβις και από την άλλη εμείς να έχουμε υψηλά ποσοστά στην επίθεση και όποτε «παιζόταν βόλει» ήμασταν καλύτεροι. Όταν η Κηφισιά μας δυσκόλευε με το σέρβις της με συνεχόμενους άσσους, εμείς δεν μπορούσαμε να αντιδράσουμε. Απόψε κάναμε πολλά λάθη στο σέρβις, τα οποία έδιναν εύκολους πόντους στην Κηφισιά. Αν και βρεθήκαμε πίσω με 2-0 σετ καταφέραμε και το οδηγήσαμε στο τάι μπρέικ. Δείξαμε χαρακτήρα ως ομάδα και κρατάμε τον βαθμό. Θα μπορούσαμε να πάρουμε και τη νίκη όπως πήγε ο αγώνας αλλά δεν εκμεταλλευτήκαμε τις 2 ευκαιρίες που είχαμε. Θα δουλέψουμε στο κομμάτι της υποδοχής και με την Κηφισιά θα έχουμε την ευκαιρία να ξαναπαίξουμε».

Απαντώντας σε ερώτηση για τη στήριξη των φιλάθλων του Μίλωνα στο Ζηρίνειο τόνισε: «Αυτή είναι η μεγαλύτερη νίκη της ομάδας. Έχουμε δημιουργήσει ένα καθαρά βολεϊκό φίλαθλο κοινό. Τους ευχαριστούμε για τη στήριξη και είμαι ευτυχισμένος για αυτό».