Με ανατροπή 1-3 στη Βέροια ο Άθλος το α’ βήμα ανόδου

Σε ένα πολύ κακό παιχνίδι στη Βέροια, ο Άθλος Ορεστιάδας επιβλήθηκε με 1-3 (22-25, 25-22, 25-19, 25-21), του Φίλιππου και “σπάζοντας” το πλεονέκτημα έδρα της γηπεδούχου ομάδας απέκτησε με 0-1 νίκες ενόψει του β’ ματς στον Έβρο, το πρώτο λόγο για την άνοδο. Το β’ ματς θα διεξαχθεί την Τετάρτη 4 Μαΐου στην Ορεστιάδα. Εφόσον χρειαστεί τρίτη αναμέτρηση θα γίνει στη Βέροια το Σάββατο 7 Μαΐου.

Ο Φίλιππος Βέροιας ξεκίνησε το ματς πολύ δυνατά, είχε ένα σταθερό προβάδισμα 3-4 πόντων,, η ομάδα της Ορεστιάδας κατάφερνε να μαζέψει τη διαφορά, αλλά οι γηπεδούχοι πήραν με 25-22 το σετ, 1-0.

Ο Άθλος Ορεστιάδας, με τα καλά σερβίς του Ριζόπουλου, εκμεταλλευόμενος λάθη των γηπεδούχων στα κρίσιμα σημεία, “απάντησε” και κερδίζοντας τα δύο επόμενα σετ 22-25, 19-25, έβαλε τις βάσεις της ανατροπής, με 1-2  σετ.

Καθοριστικό ήταν το 4ο σετ με την ακριτική ομάδα να έχει το προβάδισμα μέχρι και το 11-10, αλλά στη συνέχεια με έναν επεισοδιακό πόντο, η ομάδα της Ημαθίας ισοφάρισε 11-11. Με ένα σερί 4-1 ο Φίλιππος εκμεταλλευόμενος τα λάθη του Άθλου, ξέφυγε 15-12. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν προσωρινά 17-17 και 19-19, αλλά μετά από πολλά λάθη προηγήθηκαν με 19-21 και με πολύτιμους πόντους του Στουϊλούδη έφτασαν στην σπουδαία ανατροπή και 1-3 σετ με 21-25.