Με ανατροπή σε… τροχιά 4άδας ο Πανναξιακός

Ο Πανναξιακός, αν και βρέθηκε να χάνει με 1-0 σετ,  στο ΔΑΠΠΟΣ της Σαντορίνης από τον ΑΟ Θήρας, κατάφερε τελικά με “‘όπλο” του την επίθεση να φτάσει δίκαια στην ανατροπή και τη νίκη με το 3-1 (28-30, 25-23, 25-22)  στο συναρπαστικό ντέρμπι των Κυκλάδων για τη 15η αγωνιστικής της Volleyleague Γυναικών να μειώσει την διαφορά του στους δύο βαθμούς από τις “κυανόλευκες”.

Για τις φιλοξενούμενες πού πανηγύρισαν νίκη στην Θήρα ξανά έπειτα από  4 χρόνια, πολύ καλές ήταν οι Διώτη (15π), Κάλτερ (17π) Μπράουν (18π), ενώ για τις Σαντορινιές, που μετά το καλό ξεκίνημα, υστέρησε σε αρκετούς τομείς, η τοπ σκόρερ με 21π Μέρκοβα ξεχώρισε με διαφορά μαζί με τις Εμμανουηλίδου, Πότοκαρ που αμφότερες σημείωσαν 11π. Ιδιαίτερα μάλιστα στο 4ο σετ δεν πήγε τίποτα καλά στην ομάδα τους, που απογοήτευσε περίπου 700 φιλάθλους τους, οι οποίοι χειροκρότησε στο φινάλε τις φιλοξενούμενες.

Με το τρίποντο αυτό, η ομάδα της Νάξου έφτασε τους 27 βαθμούς, δύο λιγότερους από τις Σαντορινιές, που έχασαν την ευκαιρία να να περάσουν στην 2η θέση και έπεσαν στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Η ομάδα της Σαντορίνης βρέθηκε σε κακή μέρα επιθετικά (μόλις 28% στην επίθεση) και είχε πρώτη σκόρερ την Βέντουλα Μέρκοβα με 21 πόντους.

Γιώργος Ρούσης (ΑΟ Θήρας): «Ενώ πήραμε το πρώτο σετ με ανατροπή, το κλειδί του αγώνα ήταν το δεύτερο σετ. Ο Πανναξιακός ήταν ανώτερος από εμάς και πήρε τη νίκη».

Κώστας Παπαδόπουλος (Πανναξιακός): «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι απέναντι σε μία ομάδα που είναι πιο πάνω από εμάς και μπροστά στον κόσμο της. Το σημαντικό είναι ότι ανταποκριθήκαμε και πήραμε τους τρεις βαθμούς. Παίξαμε καλά και σημασία έχει να υπάρχει συνέχεια».

*Οι πόντοι του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 9 άσσους, 36 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων και του Πανναξιακού προήλθαν από 7 άσσους, 57 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Ρούσης): Γενιτσαρίδη 4 (1/18 επ., 3 άσσοι, 21% υπ.), Εμμανουηλίδου 11 (6/11 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Μέρκοβα 21 (16/45 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Πότοκαρ 11 (10/42 επ., 1 άσσος, 23% υπ.), Τσομπανίδου 4 (1/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τσοχατζή 3 (3 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 49% υπ.), Καλανταρίδου (50% υπ.), Μεταξά 2 (2/2 επ.), Ξανθοπούλου.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Παπαδόπουλος): Διώτη 15 (15/39 επ., 44% υπ.), Καλαντάτζε 8 (5/12 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κάλτερ 17 (14/40 επ., 3 άσσοι, 47% υπ.), Κουνάδη 3 (1/3 επ., 2 άσσοι), Μπράουν 18 (12/16 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Ντάλτον 11 (10/33 επ., 1 μπλοκ) / Ιακωβίδου (λ, 50% υπ.), Νούσια 1 (μπλοκ).