Με… ένδυμα περιπάτου ο Ολυμπιακός

Μία καλή προπόνηση ενόψει της δύσκολης συνέχειας  πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός στην πρεμιέρα της 17ης αγωνιστικής Α1, καθώς επικράτησε με 3-0 (25-8, 25-7, 25-13) στου Ρέντη του συμπολίτη του Πορφύρα και ισοφαρίζοντας το φετινό ρεκόρ του σετ με τους λιγότερους πόντους στο πρωτάθλημα, διατήρησαν το φετινό τους αήττητο.

Η νταμπλούχος ομάδα του Μπράνκο Κοβάσεβιτς, με πολύ καλή υποδοχή και υψηλά ποσοστά σε επίθεση και μπλοκ, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των φιλοξενούμενων και “χτίζοντας” μεγάλες διαφορές με επιμέρους σερί πόντων σε κάθε σετ, όπως πχ 10-2, προηγήθηκε 2-0 σετ. Στο τέλος οι γηπεδούχες πίεσαν ιδιαίτερα στο σερβίς και με 4 άσους από τους 7 συνολικά έφτασε εύκολα στην 17η φετινή του νίκη σε ισάριθμα ματς.

Οι φιλοξενούμενες αγωνίστηκαν χωρίς τις δύο πασαδόρους τους Γκολφινοπούλου, Μπούρμπη, ενώ από τα μισά του β’ σετ ο Πορφύρας έπαιξε με πασαδόρο την 16άχρονη Χονδρουδάκη.

Έτσι ο Ολυμπιακός (ένα ματς περισσότερο) διατηρήθηκε με 49 βαθμούς στην κορυφή, ενώ στην 11η θέση με 6 βαθμούς παρέμεινε ο Πορφύρας, που όμως έχει έναν αγώνα περισσότερο από τον ουραγό Φιλαθλητικό Λαρισαϊκό (5β.).

Αξίζει να σημειωθεί ότι το 2ο σετ, όπου έληξε 25-7 αποτελεί το χαμηλότερο παραγωγικά σετ του φετινού πρωταθλήματος, το οποίο πέτυχε ο Ολυμπιακός στο α’ σετ του αγώνα του α’ γύρου με τον Πορφύρα, στο ‘α σετ του αγώνα με τον Αίαντα Ευόσμου, ενώ αντίστοιχο “ρεκόρ” επιτεύχθη στο α’ σετ του Ηλιούπολη-Φιλαθλητικός για την 14η αγωνιστικής,  στην Ηλιούπολη.

Μπράνκο Κοβάτσεβιτς (προπονητής Ολυμπιακού): «Ήταν ένα πραγματικά εύκολο ματς και πιστεύω ότι τέτοιου είδους αγώνες πρέπει να τους χρησιμοποιείς για να κάνεις μια καλή προπόνηση, αυτό ακριβώς κάναμε κι εμείς σήμερα. Είμαι ευχαριστημένος γιατί παίξαμε με μεγάλη συγκέντρωση. Είχαμε την ευκαιρία να δώσουμε χρόνο συμμετοχής σε πολλές αθλήτριες. Πάμε προς το τέλος της χρονιάς κι από δω και πέρα θα έχουμε κάποια σημαντικά ματς, άρα είναι εξίσου σημαντικό να έχουμε όλες τις αθλήτριες μας ετοιμοπόλεμες».

Βασίλης Πανδής (προπονητής Πορφύρα): «Το μόνο κέρδος που μπορούμε να έχουμε από αυτό το παιχνίδι είναι οι εμπειρίες που πήραν κυρίως οι μικρότερες αθλήτριες. Μας έλλειπαν και οι δύο πασαδόροι και έδωσα την ευκαιρία να παίξουν τα νέα παιδιά που μπορούν να αξιοποιήσουν εποικοδομητικά αυτές τις εμπειρίες και να τις χρησιμοποιήσουν σαν παρακαταθήκη για το μέλλον. Ο στόχος της παραμονής έχει δυσκολέψει πολύ, αλλά προσπαθούμε να είμαστε ανταγωνιστικοί σε κάθε ματς».

Τα σετ: 25-08, 25-07, 25-13

Ολυμπιακός (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Κωνσταντίνου 16 (13/23 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 44% υπ. – 33% άριστες), Λαζάρεβιτς 1 (0/2 επ., 1 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 11 (4/7 επ., 6 άσοι, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου, Τσβετάνοβα 11 (8/17 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Κονόμι -λ (100% υπ. – 100% άριστες) / Κοκκινάκη -λ (80% υπ. – 80% άριστες), Μαλασάι 7 (7/11 επ.), Λαμπρούση 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ), Μιλεντίγιεβιτς 1 (1/2 επ., 33% υπ. – 00% άριστες), Τέζα.

Πορφύρας (Πανδής): Χαλβατζή, Ράπτη 9 (9/28 επ., 46% υπ. – 38% άριστες), Χρήστου 3 (2/9 επ., 1 μπλοκ, 33% υπ. – 22% άριστες), Σιδεράτου 1 (0/15 επ., 1 άσο), Θεοχάρη, Παλιμέρη, Σκυθιώτη -λ (33% υπ. – 17% άριστες) / Λιάρου -λ (15% υπ.- 08% άριστες), Γκούρα 1 (1/4 επ.), Θαλασσινού 4 (4/18 επ., 10% υπ. – 10% άριστες), Χονδρουδάκη.

29/04/2024

Στην ΑΕΚ η Εύα Χαντάβα

Το στενό μαρκάρισμα της ΑΕΚ στην Εύα Χαντάβα –όπως πρώτοι σας είχαμε ενημερώσει- απέδωσε και η 33χρονη ακραία επιστρέφει στο ελληνικό πρωτάθλημα,...