ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Με «υψηλή πτήση» και ανατροπή η ΑΕΚ στον τελικό της Άρτας

Ραντεβού με την ιστορία της έχει αύριο στο κλειστό «T9», στους Κωστακιούς της Άρτας η ΑΕΚ. Η «Ένωση» αν και βρέθηκε να χάνει με 0-1 από τον ΠΑΟΚ στον β’  ημιτελικό του Final -4 Κυπέλλου Γυναικών, κατάφερε στη συνέχεια να ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοσή της και να φτάσει στην ανατροπή με 3-1 (20-25, 25-22, 25-19,  25-19) παίρνοντας το τελευταίο εισιτήριο για τον αυριανό τελικό (21.30, ΕΡΤ 3).

Από την αρχή του β’ ημιτελικού οι δύο ομάδες φάνηκε να θέλουν διακαώς την πρόκριση, καθώς πήγαιναν πόντο – πόντο έως το 11-11, αλλά με πρωταγωνίστρια την Κάφρει και το καλό σερβίς της Αμερικανίδας ξέφυγε με +3, 14-11. Τα προβλήματα στην «κιτρινόμαυρη υποδοχή και το ανεβασμένο «ασπρόμαυρο» μπλοκ, ανέβασαν την διαφορά για την ομάδα της Θεσσαλονίκης στο 19-15. Πιο αποφασισμένος ο «δικέφαλος» του Βορρά, εκμεταλλευόμενος τα αντίπαλα λάθη έφτασε για πρώτη τη διαφορά στους 5 πόντους, 23-18 για να κατακτήσει, από μπλοκ άουτ της Στράντζαλη, έπειτα από ένα χαμένο σετ μπολ με 25-20 το α’ σετ, 1-0.

Στο β’ σετ η ΑΕΚ αντέδρασε με πιεστικό σερβίς της Καλντερόν και αποτελεσματικό μπλοκ της Κουλίκοβα προηγήθηκε 4-0. Ο ΠΑΟΚ με ένα εντυπωσιακό σερί, ισοφάρισε 5-5, αλλά και πάλι η «Ένωση»με καλό σερβίς της Κωνσταντινίδου και τελειώματα σε κόντρα επιθέσεις της Καλατάντζε ξέφυγε 10-6. Με τη Σίλβα να “σφυροκοπά” ανελέητα με σερβίς και επίθεση η ΑΕΚ έφτασε στο 14-9. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης, εκμεταλλευόμενος λάθη των αντιπάλων με δυο συνεχόμενους άσους ισοφάρισε 18-18. Με πέρασμα της Σίλβα και επίθεση της Καλντερόν η ομάδα του Τούρκου Γιουνούς Οτσάλ ξέφυγε σε καθοριστικό σημείο 22-20, αλλά με λάθη της ΑΕΚ ο δικέφαλος του Βορρά ισοφάρισε 22-22. Η Σίλβα όμως έφερε την ΑΕΚ σε σετ μπολ για να πανηγυρίσουν οι κιτρινόμαυρες την ισοφάριση με επίθεση της Στράντζαλη στην αντένα, 25-22, 1-1 σετ.

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα της ΑΕΚ στο 3ο σετ, αφού προηγήθηκε 4-1 και 7-4 από άπιαστη επίθεση της Καλντερόν. Παρά την αντίδραση των αντιπάλων τους, η «Ένωση» με μπλοκ άουτ της δυναμικής Σίλβα, έφτασε στο +5, 12-7 υποχρεώνοντας σε τάιμ άουτ τον Φενόλιο. Το εξαιρετικό σερβίς της παθιασμένης Κάφρει έριξε τη διαφορά, 12-10. Η είσοδος της Ηλιοπούλου αντί της Βεργίδου δεν βοήθησε ιδιαίτερα τον ΠΑΟΚ που με κάποια λάθη βρέθηκε να χάνει 18-13. Με ανεβασμένη επίθεση η Ένωση ξέφυγε 21-16 και 23-18 από την Κελντερόν για να φτάσει με λάθος του ΠΑΟΚ και επίθεση της Νιζετιχ με 25-19, στην μερική ανατροπή 2-1 σετ.

Στο τελευταίο σετ η «Ένωση» μπήκε αποφασισμένη να καθαρίσει την πρόκριση καθώς με την ψυχολογία στα ύψη προηγήθηκε 8-2. Ο ΠΑΟΚ φάνηκε να ξεμένει σταδιακά από δυνάμεις και πίστη, με αποτέλεσμα οι «κιτρινόμαυρες» από το εξαιρετικό μοίρασμα της Κωνσταντινίδου να διατηρούν την πολύτιμη διαφορά 17-11, με επίθεση α’ χρόνου της Κουλίκοβα. Με αποτελεσματικό μπλοκ άμυνα η ΑΕΚ έκανε το 21-13 για να φτάσει, μετά από τρία χαμένα σετ μπολ, με επίθεση της Σίλβα και 25-19 στην πανάξια πρόκριση με 3-1 σετ.

Έτσι τα κορίτσια της ΑΕΚ, με την 20η συνεχόμενη νίκη τους σε πρωτάθλημα και Κύπελλο, θα διεκδικήσουν στην 4η παρουσία της «Ένωσης» σε τελικό  το παρθενικό “κιτρινόμαυρο” Κύπελλο απέναντι στον κάτοχο του τίτλου, Παναθηναϊκού, που φιλοδοξεί να διατηρήσει τα κεκτημένα σηκώνοντας την 7η κούπα του στο θεσμό.

Διαιτητές:  Βασιλειάδης, Νικάκης, Παρατηρητής αγώνα: Καλπακτσόγλου, Παρατηρητής διαιτησίας: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Μαλλιάρα, Σταθοπούλου, Γραμματεία: Πασπαλά, Τρίκκα.

1ο σετ: 8-7, 13-16, 17-21, 20-25
2ο σετ: 8-5, 16-12, 21-20, 25-22
3ο σετ: 8-6, 16-10, 21-16, 25-19
4ο σετ: 8-2, 16-10, 21-13, 25-19

*Οι πόντοι της Α.Ε.Κ. προήλθαν από 4 άσσους, 55 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 5 άσσους, 51 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (20-25, 25-22, 25-19, 25-19) σε 111′