Με καρδιά πρωταθλητή

Από εκεί που το άφησαν πέρυσι… ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός ήταν θεαματικοί στην πρεμιέρα με τους νταμπλούχους Θεσσαλονικείς να κερδίζουν το πρώτο ντέρμπι της σεζόν με 3-1 στην άδεια -λόγω τιμωρίας- Κυψέλη.

Έπεσαν κορμιά στο τάραφλεξ της Κυψέλης το ντέρμπι της αγωνιστικής που μετατράπηκε σε ντέρμπι Λατίνων! Πάθος και ένταση με τις δυο ομάδες παρά τις αλλαγές να δείχνουν ότι συνεχίζουν ακάθεκτα από τα ντέρμπι της προηγούμενης σεζόν με τη συνέχεια να αναμένεται σίγουρα… εντυπωσιακή!

Προβάδισμα ΠΑΟΚ και 0-1

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα στην αναμέτρηση έχοντας μπροστάρη τον Βραζιλιάνο Ούγκο, ο οποίος έδινε ενέργεια στην επίθεση και παράλληλα δυσκόλεψε την υποδοχή του ΠΑΟΚ (3-1) ενώ με δική του επίθεση οι γηπεδούχοι πήγαν πρώτοι στο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-5. Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να “ζεσταίνονται” στην επίθεση με το Χιμένες αλλά και τους Γκεοργκίεφ-Παντακίδη, δυσκόλεψαν στο σερβίς αλλά και στο μπλοκ. Οι Κουρνέτας-Παντακίδης “έπιασαν” δυο φορές τον Σιμεούνοφ στο μπλοκ και στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ οι ρόλοι αντεστράφηκαν με τον ΠΑΟΚ να παίρνει προβάδισμα 13-16.

Με πιο καθαρό μυαλό οι παίκτες του Ζελιάσκοφ και με τον Σεπέδα να κάνει αισθητή την παρουσία του σε επίθεση και μπλοκ, η διαφορά αυξήθηκε στο +5 (15-20). Από τον Παναθηναϊκό, ο Βραζιλιάνος διαγώνιος Γουίντσον Φερέιρα προσπαθούσε να κρατήσει κοντά στο σκορ τους “πράσινους” ενώ με λάθος του Πέτρογλου το σκορ έγινε 17-20. Ο Σεπέδα πήρε… μπρος για το 17-22, έγραψε με άσο το το 18-24 για το 0-1 σετ (19-25).

Ισοφάριση από… Βραζιλία

Ο ΠΑΟΚ μπήκε με αέρα στο δεύτερο σετ και τον Παντακίδη με μονό μπλοκ στον Κανέλλο να κάνει το 1-3 αλλά ο Παναθηναϊκός βρήκε τρόπο, εκμεταλλεύτηκε λάθη του αντιπάλου και με δύσκολη επίθεση του Γουίντσον πέρασε μπροστά με 5-4 και πήγε πρώτος στο τεχνικό τάιμ άουτ 8-7.

Οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο με τους γηπεδούχους να φτάνουν έπειτα από εντυπωσιακό μπλοκ του Κανέλλου στο Χιμένες πρώτοι στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-15). Στο τάραφλεξ έπεφταν κορμιά με απίστευτη φάση διαρκείας ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 20-20 με τον Ζελιάσκοφ να περνά τον Εφραιμίδη για το σερβίς και αυτός να παίρνει άσο για το 20-21. Ο Ούγκο έφερε για τον Παναθηναϊκό το σετ στα ίσα ενώ ο έτερος Βραζιλιάνος πήρε το… όπλο του και με δυο σερί επιθέσεις έφτασε τους γηπεδούχους σε σετ μπολ (24-22) με τον Σεπέδα να “πετά” την μπάλα στο φιλέ για το 25-22 και το 1-1 σετ.

Χιμένες και 1-2

Στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και με τον Σεπέδα έφτασε με +4 (8-4) στο πρώτο τεχνικό τάιμ, διαφορά την οποία διατήρησε μέσες-άκρες και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (13-16). Ο Παναθηναϊκός ακολουθούσε και με τον Μπέλο που είχε περάσει στο ματς στη θέση του Γουίντσον οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 18-20. Στο 20-21 έκλεισε η αλλαγή και πέρασε ξανά ο Βραζιλιάνος διαγώνιος με τον Κανέλλο να μπλοκάρει εντυπωσιακά. Ο Χιμένες απάντησε… 21-23 και πήρε και άσο από τη θέση του σερβίς για το 21-24. Ο εκρηκτικός Κουβανός έχασε το επόμενο σε ρβίς για τι 22-24 ενώ στα… χαμένα σερβίς τον ακολούθησε ο Ούγκο για να βαφτεί “ασπρόμαυρο” το τρίτο σετ με 22-25 (1-2).

Στις λεπτομέρειες ο ΠΑΟΚ το 1-3

Ο Παναθηναϊκός φουριόζος για την ισοφάριση στο τέταρτο σετ με τη διαφορά να φτάνει +5 όταν ο Ούγκο με εκπληκτική επίθεση στα τρία μέτρα έκανε το 6-1. Οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν τον ΠΑΟΚ που άρχισε μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-4) να ροκανίζει το σκορ. Με αιχμή του δόρατος τον Χιμένες που με μια επίθεση και δυο προσωπικούς του άσους μείωσε σε 11-10 για να ισοφαρίσει ο συμπατριώτης του Σεπέδα σε 11-11. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τον Γουίνστον να ισοφαρίζει 14-14 και τον Σεπέδα να κάνει το 14-15 για τους φιλοξενούμενους.

Στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ ο ΠΑΟΚ πήγε προηγούμενος με 14-16 έπειτα από άουτ επίθεση του Σιμεούνοφ ενώ με την επιστροφή των ομάδων στο τάραφλεξ και πάλι ο Βούλγαρς ακραίος έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν με +3 (14-17). Διαφορά που ο Δικέφαλος διατήρησε 17-20 με τον Ούγκο να μειώνει 18-20 και τον Μαρούλη με άσο να βάζει και πάλι τον ΠΑΟ στο ματς (19-20). Ο Ούγκο με ωραίο πλασέ έκανε το 20-21 αλλά ο ίδιος έχασε το σερβίς (20-22). Ο Σιμεούνοφ μείωσε (21-22) και πάλι ο Ούγκο ισοφάρισε για το 22-22.Ο Πανταλέων μπλόκαρε για το 23-22 αλλά ο Σεπέδα απάντησε για τo 23-23. Το Τριφύλλι δεν τα παρατούσε με τον Γουίνστον να δίνει σετ μπολ 24-23 ενώ από την άλλη ο ψύχραιμος Γκεοργκίεδ να κάνει το 24-24. Ο Χιμένες “έπιασε” το πλασέ του Μαρούλη και ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά για το 24-25. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε αφού η άμυνα του Σεπέδα βρήκε οροφή (25-25). Ο ίδιος όμως διόρθωσε το λάθος του για το 25-26 και μπλόκαρε τον Ούγκο για το 25-27.

Δημήτρης Ανδρεόπουλος (προπονητής ΠΑΟ): «Έγινε κλειστό παιχνίδι με αρκετά λάθη και από τις δύο ομάδες, όμως, εμείς κάναμε τα περισσότερα. Είχαμε και καλά διαστήματα και ευκαιριες που δεν εκμεταλευτήκαμε. Όταν παίζεις με ομάδες όπως ο ΠΑΟΚ το παραμικρό λάθος κοστίζει ακριβά. Δε μπορούσαμε να οργανωθουμε από την υποδοχή ώστε να βγάλουμε καλές επιθέσεις. Χρειάζομαστε πολύ βελτίωση για να φτάσουμε σε επίπεδο να κερδίσουμε αντιπάλους με τη δυναμική του ΠΑΟΚ. Σίγουρα η απουσία του κόσμου έπαιξε ρολο στο ρυθμο του αγώνα μας».
Ο Νίκι Ζελιάσκοφ (προπονητής ΠΑΟΚ): «Πάντα οι πρεμιέρες είναι περίεργες. Αυτό που μετράει είναι το τελικό αποτέλεσμα. Εμείς κατά διαστήματα παίξαμε πολύ καλό βόλεϊ και κατά διαστήματα κάναμε λάθη. Ενώ παίρναμε διαφορά επιτρέψαμε στον Παναθηναϊκό να μπει στο παιχνίδι και αυτό είναι ένα κομμάτι πάνω στο οποίο θα δουλέψουμε.  Στα κρίσιμα σημεία όμως ήμασταν συγκεντρωμένοι. Μπράβο στα παιδιά που είχαν τη νοοτροπία του νικητή. Ο Παναθηναϊκός είναι ένας πολύ δύσκολος αντίπαλος. Δουλεύουμε πολύ στην προπόνηση και αυτό που μπορώ να σας πω επειδή είναι αρχή ακόμα είναι ότι πολλά περιθώρια βελτίωσης. Χρειάζεται χρόνος γιατί η ομάδα δεν έχει πολύ καιρό μαζί . Ο Πέτρογλου θα μας βοηθήσει πολύ στη συνέχεια».

1ο σετ: 8-5, 13-16, 17-21, 19-25
2ο σετ: 8-7, 16-15, 20-21, 25-22
3ο σετ: 4-8, 13-16, 18-21, 22-25
4ο σετ: 8-4, 14-16, 19-21, 25-27

Τα σετ: 1-3 (19-25, 25-22, 22-25, 25-27) σε 112΄

*Οι πόντοι του Παναθηναικού προήθαν: 4 άσοι, 54 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν: 4άσοι, 7 μπλοκ, 60 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 6(2/3επ., 2άσοι, 2 μπλοκ),  Γκιμαράες Ούγκο  14 (13/22επ. 66%υπ, 37%αρ.υπ, 1 μπλοκ), Φερέιρα 29 (26/34επ.3 μπλοκ), Σιμεόνοφ 5 (5/16, 65%υπ, 48%αρ.υπ), Κανέλλος 7 (4/12επ. , 1 άσος, 2 μπλοκ), Πανταλέων 6 (4/7επ. 2 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ-70%υπ, 50% αρ.υπ),  Μπούρας (λ, Μπέλος 1(1/1επ), Ρούσης

ΠΑΟΚ (Ζελιάσκοφ): Χιμένεζ 20π. (17/30επ. 3άσοι, 44% υπ., 26% υπ.αρ), Παντακίδης 12 (5/8 επ., 6 μπλοκ, 1 άσος), Κουρνέτας, Σεπέδα 20 (18/33, 1 άσος, 1 μπλοκ), Γκεοργκίεφ 8 (7/8, 1 μπλοκ), Πέτρογλου 4 (4/10, 83% υπ, 58%αρ.υπ) / Γκαράς (λ-63% υπ-25% αρ.υπ.), Εφραιμίδης 1 (1 άσος), Καρασαββίδης (67%υπ, 67%αρ.υπ), Ντίνας.