Με παράδοση, 37άρη Γιορντάνοφ και… πάγκο την ανατροπή ο Φοίνικας

Η αήττητη παράδοση των «Πειρατών» στα προηγούμενα χρόνια κόντρα στη Νίκη Αιγινίου συνεχίστηκε και το 2018, καθώς οι νησιώτες με τοπ σκόρερ τον 37άρη Γιορντάνοφ, αλλά και σημαντικές βοήθειες των αναπληρωματικών Ηλία, Σούρδι, επικράτησαν εκτός έδρας με 3-1 (22-25, 25-19, 26-24, 25-22) σετ της νεοφώτιστης ομάδας-έκπληξης σε ένα σαββατιάτικο ματς με πολλές ανατροπές και συγκινήσεις που άνοιξε την αυλαία της 12ης αγωνιστικής Volleyleague ανδρών. «Κλειδί» της νίκης των φιλοξενούμενων, που βρέθηκαν να χάνουν με 1-0, ήταν το γ’ σετ, όπου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 16-11 και 22-21, αλλά δεν άντεξαν στην αντεπίθεση των Συριανών, που κυριάρχησαν στο σερβίς με 11-5 άσους των Κατερινιωτών που ήταν αντίστοιχα καλύτεροι στο μπλοκ με 11-5 “stop”.

Στο κλειστό της Κατερίνης ο Φοίνικας έδειξε από την αρχή αποφασισμένος να επιβεβαιώσει τον τίτλο του φαβορί. Επιβάλλοντας το ρυθμό τους από την αρχή με τις επιθέσεις των Γιορντάνοφ, Λιντς, οι «Πειρατές» προηγήθηκαν 8-5 και 16-13. Μετά όμως το β’ τεχνικό τάιμ άουτ η Νίκη Αιγινίου ρίσκαρε στο σερβίς, χάλασε την υποδοχή των φιλοξενούμενων, με καλοστημένο μπλοκ και ένα επιμέρους σερί πόντων 7-0 κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή και την κατάκτηση του α’ σετ με 25-22.

Πάρα την καλή ψυχολογία και το προβάδισμα τους η κόκκινη κάρτα  του Βασιλειάδη στο Μαυροβουνιώτη στην έναρξη του β’ σετ, φάνηκε να «φορτώνει» με νευρικότητα την ομάδα του Στράντζαλη. Κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Φοίνικας Σύρου ξεφεύγοντας με 8-4. Με πίεση στο σερβίς, ανεβασμένο μπλοκ και αποτελεσματικότητα στην επίθεση οι φιλοξενούμενοι με τα σερβίς του Γιορντάνοφ άνοιξα την ψαλίδα του σκορ σε 16-7, στον απόηχο των δίκαιων διαμαρτυριών των γηπεδούχων  για μπλοκ άουτ, στην προηγούμενη φάση (χτύπησε η μπάλα στο πόδι του Σούρδι). Με το πόδι στο… γκάζι η Σύρος, εκμεταλλευόμενη τις αλλεπάλληλες αλλαγές του Αιγινίου, που είχε πλέον το μυαλό στο επόμενο σετ, έφτασε μετά το 21-10, δίνοντας στο σετ διαδικαστικό χαρακτήρα. Το καλό σερβίς όμως του Δημητριάδη βοήθησε τους απελευθερωμένους από άγχος γηπεδούχους να «μαζέψουν» με ένα σερί 5-0 την διαφορά, αλλά έστω και με… την ψυχή στο στόμα και τα δύο συνεχόμενα τάιμ άουτ του Όσκαρ Κάσμαρτσικ, ο Φοίνικας Σύρου με άσο του Λιντς έκανε το 25-19 και ισοφάρισε σε 1-1 σετ.

Το γ’ σετ ξεκίνησε με τον Πολωνό τεχνικό του Φοίνικα Σύρου, να έχει στον πάγκο τον Λιντς με αποτέλεσμα η Νίκη Αιγινίου χάρις στην αποτελεσματικότητα στην κόντρα επίθεση να προηγηθεί με 5-2. Στο 6-2 ο Τσέχος των Πειρατών επέστρεψε στο ματς αντί του Σούρδι, αλλά η ομάδα της Κατερινής με α’ χρόνο του Ντίνα έκανε το 8-3. Στο 12-6 οι γηπεδούχοι, πήραν τη μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι και εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των Συριανών, που έπαιζαν πλέον με πασαδόρο τον Ηλία αντί του Μαρούλη, έφτασαν στο 16-11. Από τα σερβίς του «απενεργοποιημένου» μέχρι εκείνο το σημείο Πέτερλινγκ και έξυπνα μπλοκ άουτ του Γιορντάνοφ ο Φοίνικας Σύρου μείωσε σε 17-14 και με επιθέσεις του Κατερινιώτη Χήρα ισοφάρισε σε 18-18. Κάπου εκεί όμως ήρθε η… ώρα του Γιορντάνοφ, με τον Βούλγαρο να δίνει για πρώτη φορά προβάδισμα με 20-19 στην ομάδα του. Η Νίκη Αιγινίου δεν τα παράτησε, με αποτελεσματικότητα σε μπλοκ άμυνα προσπέρασε με 22-21, αλλά ο Πέτερλινγκ «απάντησε» κάνοντας το 23-22. Τελικά μετά από έντονο σασπένς  ο Φοίνικας Σύρου έπειτα από δύο χαμένα σετ μπολ ζευγάρωσε με 26-24, 2-1 τα κερδισμένα του σετ.

Το δ’ σετ ξεκίνησε με πολλά εκατέρωθεν σερβίς, αλλά ο Φοίνικας Σύρου, διατηρώντας στο βασικό του σχήμα τους Ηλία, Σούρδι, προηγήθηκε με 8-6 και 16-13. Από το σερβίς του Ντίνα και την άνοδο του Λουκούμι, η Νίκη Αιγινίου έφτασε στην ανατροπή με 18-17, αλλά ο Γιορντάνοφ, δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα. Οι φιλοξενούμενοι πήραν ξανά κεφάλι με 20-18 και με καλό μπλοκ πανηγύρισαν δια χειρός Γιορντάνοφ, έπειτα από δύο χαμένα ματς μπολ, με 25-22 τη νίκη με 3-1 σετ.

Οι πόντοι της Νίκης προήλθαν από 5 άσσους, 54 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 11 άσσους, 64 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

Για τους “Πειρατές” που έκαναν το “7 x 7” στις συνολικές μονομαχίες τους με τη Νίκη Αιγινίου και με τη δεύτερη νίκη τους στο 2018  μια ομάδα μόνος του με 37 πόντους ήταν ο Βούλγαρος σουπερστάρ, Μπόγιαν Γιορντάνοφ, ενώ για τους γηπεδούχους 17 πόντους σημείωσε ο Στρούγκαρ. Ο Φοίνικας Σύρου που παρέμεινε αήττητος για δεύτερη σερί αγωνιστική το 2018, ισοβαθμεί πλέον με δύο ματς παραπάνω στην 2η θέση με τον ΠΑΟΚ (24β).

Ο προπονητής της Νίκης Αιγινίου Θανάσης Στράντζαλης είπε: «Δυστυχώς για δεύτερο αγώνα δεν πήραμε αυτό που αξίζαμε. Κάναμε κι εμείς λάθη αλλά έκαναν και πολλά λάθη οι διαιτητές. Ζητάμε σεβασμό απο όλους. Δεν έχουμε δώσει κανένα δικαίωμα και παίζουμε μέσα στο γήπεδο. Δυστυχώς σε δύο εντός έδρας αγώνες δεν πήραμε κάποιον βαθμό. Αυτό μας προβληματίζει και μας στεναχωρεί αλλά δεν θα το βάλουμε κάτω».

Ο προπονητής του Φοίνικα Σύρου Όσκαρ Κάσμαρτσικ είπε: «Ηταν πολύ δύσκολο ματς γιατί η Νίκη πάλεψε πολύ. Θα έλεγα πως ήταν πιο δύσκολο από το προηγούμενο παιχνίδι που δώσαμε. Για άλλη μία φορά μείναμε πιστοί στην τακτική μας. Αντιδράσαμε σωστά στα κρίσιμα σημεία, κρατήσαμε την τακτική μας και αυτό ήταν το κλειδί της νίκης. Χαίρομαι που γυρίζουμε στη βάση μας με έξι πόντους και μόνο ένα χαμένο σετ. Η ομάδα έχει σταθεροποιήσει την απόδοση της και μπορούμε να βελτιωθούμε περισσότερο. Εχουμε μία εβδομάδα που θα προετοιμαστούμε καλά και μετά ακολουθεί ένας μήνας με επτά δύσκολα ματς».

Ο πασαδόρος του Φοίνικα Θάνος Μαρούλης δήλωσε: «Σκεφτόμουν πως πιθανότατα να είχαμε κάποια απώλεια στους δύο αγώνες με Εθνικό και Νίκη αλλά όλα πήγαν τέλεια και πήραμε έξι πόλυτιμους βαθμούς. Είναι δύο νίκες που θα κάνουν τη διαφορά και θα μας επιτρέψουν να κοιτάμε τη βαθμολογία προς τα πάνω και όχι προς τα κάτω. Είναι φανερό πως με τον νέο κόουτς η ομάδα έχει αποκτήσει σταθερότητα και ηρεμία. Έχουμε πλάνο και συγκεκριμένη φιλοσοφία που την ακολουθούμε πιστά. Δεν παίζουμε πλέον στην τύχη. Εχουμε στόχο, παίζουμε με τακτική και ο κόουτς έχει κερδίσει τον σεβασμό όλων των παικτών που παίζουν και για αυτόν. Συγχαρητήρια και στον Ηλία που μπήκε στη θέση μου στα μέσα του 3ου σετ και έδωσε φρασκάρισμα και ηρεμία στην ομάδα. Ερχεται μήνας φωτιά και στόχος μας είναι ο τελικός στο Λιγκ Καπ, η διάκριση στην Ευρώπης και η σταθερή πορεία στο πρωτάθλημα μέχρι να φτάσει η ώρα της της υπέρβασης».

Τα σετ: 1-3 (25-22, 19-25, 24-26, 22-25) σε 115’

ΝΙΚΗ (Στράντζαλης): Δημητριάδης 8 (5/7 επ, 3 άσσοι), Μαυροβουνιώτης 15 (12/32 επ, 3 μπλοκ, 44% υπ -19% άριστες), Ντίνας 6 (4/8 επ, 2 μπλοκ), Κιγιάδα 13 (9/11 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Στρούγκαρ 17 (15/31 επ, 2μπλοκ), Λουκούμι 11 (9/17 επ, 2 μπλοκ, 56% υπ -24% υπ) / Ραΐκοβιτς (λ, 68% υπ -37% άριστες), Παπαλεξίου, Ρεμπούτζιας, Μηλής

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Κάσμαρστσικ): Χήρας 7 (4/5 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μαρούλης 1 (1/1 επ), Λινζ 7 (4/9 επ, 3 άσσοι, 67% υπ – 17% άριστες), Γιορντάνοφ 37 (35/54 επ, 2 άσσοι), Πέτερλιν 16 (14/27 επ, 1 άσσος, 1 μπλο, 53% υπ -13% άριστες), Γάτσης 6 ( 3/6 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Ζήσης, (λ,  74% υπ – 42% άριστες), Στεφανίδης, Ηλίας 1 (άσσος), Σούρδι 5 (3/12 επ, 2 άσσοι, 55% υπ -27% άριστες), Σταυρακάκης