Με ρεβάνς από ΟΦΗ ο «σεφτές» του Μίλωνα στα πλέι άουτ

Λένε πως “η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγεται κρύο” και ο Μίλωνας φρόντισε στη Νέα Σμύρνη να το σερβίρει… ως ορεκτικό στο μενού της αναμέτρησης με τον ΟΦΗ. 168 ώρες μετά την ήττα του στο Α΄ γύρο της Β’ φάσης του πρωταθλήματος της Volleyleague για τις θέσεις 5-8, ο ΑΟΝΣ Μίλων πανηγύρισε στην πρεμιέρα του Β γύρου την πρώτη του νίκη στα πλέι άουτ, παίρνοντας άτυπη ρεβάνς με 3-2 από την κρητική ομάδα.

Επτά μέρες μετά την ήττα 3-2 σετ από τους Κρητικούς στο κλειστό του Μίλωνα “Κροίσος Πέρσης” η τοπική ομάδα, αν και βρέθηκε ξανά να χάνει με 0-1, βρήκε τα ψυχικά αποθέματα απέναντι στον ΟΦΗ και “γύρισε” το ματς , κάνοντας έστω και καθυστερημένα “σεφτέ” στα φετινά πλέι άουτ, όπου η ομάδα του Σάκη Ψάρρα μετά από 4 ματς (όλα στα 5 σετ) έχει ως στόχο να διατηρηθεί στην 6η θέση της κατάταξης.

Mεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Τέιλορ Χαντ. Ο Καναδός διαγώνιος του Μίλωνα σημείωσε 29 πόντους με 24 επιθέσεις και 5 άσσους. Με αυτό το δίποντο ο Μίλωνας κρατάει πιο γερά την 6η θέση και μείωσε στο -6 από την Κηφισιά έχοντας μαθηματικές ελπίδες και για την 5η θέση.

Ο αγώνας δεν είχε εναλλαγές στο σκορ με εξαίρεση το 1ο σετ που ο Μίλωνας είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια αλλά το σετ το πήρε ο ΟΦΗ με αντεπίθεση διαρκείας μετά τον 20ο πόντο.

Από τον ΟΦΗ ξεχώρισε ο  Μαρκς με 25 πόντους.

Από το 1ο σετ ο αγώνας ήταν αμφίρροπος, οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ, ο Μίλωνας ήταν μπροστά 11-10, 16-15 και 21-20 ενώ ο ΟΦΗ προσπέρασε 9-8, 17-16, 19-18. Στο 22-22 ο Χαντ έχασε το σερβίς, ο Μαρκς έκανε το 24-22 και το σετ έκλεισε με λάθος των γηπεδούχων.

Στο 2ο σετ μετά το 11-11 ο Μίλωνας με τον Χαντ και τον Χανδρινό ξέφυγε 15-12, διατήρησε το προβάδισμα του +3 και το σετ έκλεισε 25-20 με τον Χαντ και τον Λάππα.

Ο Μίλωνας με το σερβίς του Χαντ που πήρε και έναν άσσο προηγήθηκε 9-4. Ακολούθησε νέο σερί από Τσαρκάτογλου και Χαντ και ο Μίλωνας ξέφυγε 18-11. Το σετ έκλεισε 25-18 με δύο λάθη των κρητικών.

Και το 4ο σετ κρίθηκε μετά το 11-11. Ο Μαρκς και ο Σαρικεΐσογλου με σερί 3-0 έδωσαν προβάδισμα 14-11 στον ΟΦΗ. Ο Μίλων μείωσε με τον Χανδρινό 17-18 αλλά με νέ σερί 3-0 από Μαρκς, Ρουμελιωτάκη ξέφυγε 21-17 και πάλι με τον Ρουμελιωτάκη έκλεισε το σετ 25-21 για το 2-2.

Σκληρό ράλι έγινε και στο 5 σετ με το Μιλωνα να ξεφεύγει με +2 (12-10) χάρις τον Χάντ. Το λάθος του ίδιου και το μπλοκ του Μαρκς έκαναν το 13-13 και ο αγώνας κρίθηκε με την επίθεση και το μπλοκ του Λάππα που εξελίχθηκε στον παίκτη της τελευταίας στιγμής με 15-13 και 3-2 σετ.

Με την παρθενική του νίκη στα πλέι άουτ ο Μίλωνας έφτασε τους 20 βαθμούς, ενώ με μία νίκη και ο ΟΦΗ έπιασε τους 6 βαθμούς.

*Οι πόντοι του Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων προήλθαν: 5 άσσοι, 55 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 38 λάθη αντιπάλων και του Ο.Φ.Η. προήλθαν: 2 άσσοι, 56 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 31 λάθη αντιπάλων.

O πασαδόρος του Μίλωνα Γιώργος Δρογκάρης είπε: «Νικήσαμε πρώτη φορά στο τάι μπρέικ σε όλο το πρωτάθλημα. Ο αγώνας κρίθηκε στα λάθη. Εμείς κάναμε τα λιγότερα λάθη από τον ΟΦΗ. Ελπίζουμε να πάρουμε τρίποντο με τον Φίλιππο και υπό προϋποθέσεις να χτυπήσουμε τον αγώνα με την Κηφισιά».

Ο προπονητής του ΟΦΗ Άκης Φλαούνας είπε: «Ηταν ένα ματς συναρπαστικό όπως και ο πρώτος αγώνας. Παίχτηκαν πολλά μπρέικ πόιντ. Επρεπε να μην το φτάσουμε στο τάι μπρέικ. Αφού φτάσαμε εκεί αυτή τη φορά το κέρδισε ο Μίλωνας. Είμαστε μέσα στους στόχους των καλών εμφανίσεων. Θέλουμε να κλείσουμε με δύο ακόμα καλές εμφανίσεις και να κλείσουμε τη σεζόν».

Ο πασαδόρος του ΟΦΗ Μάρκος Γαλιώτος είπε: «Το θέλαμε πολύ αλλά δεν τα καταφέραμε. Το πιστέψαμε πολύ πως θα νικησουμε, ήμασταν ανταγωνιστικοί, αλλά και ο Μίλωνας ήταν καλός, σήκωσε μπάλες και έβγαλε τρομερές άμυνες. Κρατάμε το βαθμό αλλά υπάρχει και η κούραση από τα συνεχόμενα ματς»

Τα σετ: 3-2 (22-25, 25-20, 25-18, 21-25, 15-13) σε 142΄.

Α.Ο.Ν.Σ.ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Μαντέκας 2π. (2/6επ., 67%υπ., 50%αρ.), Χανδρινός Σπύρος 9 (9/29επ., 78%υπ., 43%αρ.), Μάζιαρζ 8 (7/16επ., 1 μπλοκ), Χαντ 29 (24/51επ., 1 μπλοκ, 4 άσσοι), Δρογκάρης 3 (1/1επ., 2 μπλοκ), Δορδοκίδης 3 (2/2επ΄., 1 μπλοκ) / Δαρίδης (λ. – 59%υπ., 35%αρ.), Χανδρινός Άρης (50%υπ.), Κανελλόπουλος, Λάππας 9 (7/22επ., 2 μπλοκ, 82%υπ., 45%αρ.), Τσαρκάτογλου 7 (3/6επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος).

Ο.Φ.Η. (Άκης Φλαούνας): Σαρικεΐσογλου 14π. (13/21επ., 56%υπ., 20%αρ.), Μαρκς 25 (23/63επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ρουμελιωτάκης 14 (13/24επ., 1 μπλοκ, 75%υπ., 33%αρ.), Γαλιώτος 1 (1/4επ.), Φραγκιαδάκης 1 (1/9επ.), Καρατζάς 6 (2/10επ., 4 μπλοκ) / Βελούδης (λ. – 56%υπ., 33%αρ.), Μονιάκης, Χαραλαμπίδης 2 (2/6επ.), Θάλερ 2 (1/2, 1 μπλοκ).