Με super Ράπτη ο Παναθηναϊκός πήρε το ντέρμπι, 3-2 το μαχητικό Φοίνικα

Με τον Ράπτη να σταματά στους 33πόντους στην καλύτερη φετινή του εμφάνιση, τον μαέστρο Γιάκομπσεν και τον ταλαντούχο Συναδινό, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-2 σετ του Φοίνικα Σύρου, ξεπερνώντας την κούραση της μετάCovid19 περιόδου και προσθέτοντας πολύτιμους βαθμούς στην 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Volley League ανδρών.
Παναθηναϊκός και  Φοίνικα ΟΝΕΧ ισοβαθμούν με 27 βαθμούς, έναντι 36 του Ολυμπιακού και 25 του ΠΑΟΚ και απομένει για τις πρώτες ομάδες της 4αδας από ένας αγώνας για την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου. Οι “πράσινοι” κρατάνε τη νίκη, την αντίδραση κάθε φορά που βρίσκονταν πίσω στο σκορ σε κρίσιμα σημεία αλλά και την εμφάνιση του Συναδινού που μπήκε στη θέση του Στεφάνου (σ.σ πρόβλημα τελευταίας στιγμής) και τουλάχιστον στο κομμάτι της άμυνας έδωσε ενέργεια και βρέθηκε σε όλες τις φάσεις μέσα. Από την άλλη, ένας εντυπωσιακός Φοίνικας στο μπλοκ με 22!!! συνολικά εκ των οποίων τα 9 από τον εντυπωσιακό Μπράουν πήρε τον ένα βαθμό αλλά δεν θα σταματήσει να κυνηγά το στόχο του.

Ο Φοίνικας ξεκίνησε καλύτερα στο πρώτο σετ πιέζοντας την «πράσινη» υποδοχή και να καταφέρνει να ανοίξει τη διαφορά με το Στερν (11-16). Οι «πράσινοι» ροκάνισαν τη διαφορά με τον Αλέξανδρο Ράπτη να έχει μπει ζεστός στον αγώνα αλλά οι νησιώτες ξέφυγαν εκ νέου με 16-21. Η ομάδα του Ανδρεόπουλου πιέζοντας τον αντίπαλο τον υποχρέωσε σε λάθη με τον Ράπτη να ισοφαρίζει σε 23-23. Αμφότεροι στην τελική ευθεία έχασαν από τρία σετ μπολ αλλά ο Ράπτης υπέγραψε το 29-27 και το 1-0 στα σετ.

Ματσάρα και στο δεύτερο σετ όπου έπεφταν κορμιά με παρόμοια εξέλιξη με τον ΠΑΟ να μπαίνει ψυχωμένα. Και πάλι ο Ράπτης με επίθεση και άσο έβαλε μπροστά την ομάδα του με 20-18 σε κρίσιμο σημείο του σετ. Με χαμένη επίθεση του Ράπτη και επίθεση του Πρωτοψάλτη ο Φοίνικας προηγήθηκε με 22-23 αλλά οι γηπεδούχοι και πάλι βρήκαν λύση με τον διεθνή άσο Αλέξανδρο Ράπτη να φτάσουν σε σετ μπολ. Χρειάστηκε 5ο σετ μπολ για το 30-28 και το 2-0 σετ.

Η εικόνα στο τρίτο και τέταρτο σετ έδειχνε κούραση για τους “πράσινους” που σε μεγάλο βαθμό το είχαν παρουσιάσει όλες οι ομάδες που πέρασαν τον κορονοϊό. Με τα σερβίς του Πρωτοψάλτη (δύο σερί άσοι) ο Φοίνικας προηγήθηκε με 5-10 με μπλοκ του Παπαγγελοπούλου στο ξεκίνημα του τρίτου σετ. Με δύο άσους του Ράπτη ο Παναθηναϊκός μείωσε στον πόντο με τον Φοίνικα να προσπερνά ξανά με 19-22 με μπλοκ του Κουπόνο Φέι. Το Πειρατικό πάτησε γκάζι κατέκτησε το σετ με 21-25 με μπλοκ άουτ του Ράιτς.

Παρόμοια εικόνα και το τέταρτο με τον Φοίνικα να οδεύει για να την ισοφάριση. Ο Ανδρεόπουλος έδωσε ανάσες σε Ράπτη και Ανδρεόπουλο παιρνόντας τους Μάρκου και Μπαρμπούνη αντίστοιχα προς το φινάλε του σετ όταν η ψαλίδα είχε ανοίξει με στόχο τη διεκδίκηση της νίκης στο τάι μπρέικ. Το 2-2 έγραψε ο Φέι με  17-25.

Στη ρώσικη ρουλέτα του τάι μπρέικ η αγωνία χτύπησε κόκκινο αφού οι δυο ομάδες έδωσαν τα πάντα για τη νίκη. Ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με 9-7 με επίθεση του Ράπτη με τον Φοίνικα να ισοφαρίζει μετά από λάθος του Ανδρεόπουλου. Δύο σερί λάθη των Τσάτσιτς-Γιάκομπσεν έφεραν τον Φοίνικα σε απόσταση αναπνοής από το διπλό. Ωστόσο με μπλοκ του Πελεκούδα και χαμένη επίθεση του Μπράουν, οι πράσινοι έφτασαν σε σετ μπολ ματς μπολ. Ο Στερν μείωσε σε 14-13 για τον Φοίνικα αλλά ο Πελεκούδας μετά από μαεστρική πάσα του Γιάκομπσεν τελείωσε το ματς για τον Παναθηναϊκό.

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 74 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν από 9 άσσους, 57 επιθέσεις, 22 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (29-37, 30-28, 21-25, 17-25, 15-13) σε 149′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 14 (12/34 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 53% υπ. – 26% άριστες), Γιάκομπσεν 4 (1/2 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 12 (11/21 επ., 1 άσσος), Ανδρεόπουλος 14 (13/30 επ., 1 μπλοκ, 65% υπ. – 58% άριστες), Πανταλέων 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Ράπτης 33 (28/50 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ) / Συναδινός (λ, 53% υπ. – 29% άριστες), Μούχλιας 1 (1/2 επ.), Μπαρμπούνης, Μάρκου, Πελεκούδας 4 (4/5 επ.).

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Ιγκόρ Γιούρισιτς): Μπράουν 17 (8/14 επ., 9 μπλοκ), Ράιτς 22 (19/44 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 12 (9/26 επ., 3 άσσοι, 75% υπ. – 38% άριστες), Παπαγγελόπουλος 10 (4/9 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Ρούσης, Στερν 16 (11/24 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 53% υπ. – 6% άριστες) / Γκαράς (λ, 76% υπ. – 45% άριστες), Καρασαββίδης (λ, 69% υπ. – 50% άριστες), Μαρούλης, Κουπόνο 10 (6/10 επ., 4 μπλοκ, 92% υπ. – 46% άριστες), Λινάρδος, Μήλης.