CEV CUP

Με το ένα… χέρι στην «κούπα» η Γαλατάσαραϊ

Μία ανάσα από την κατάκτηση του CEV Cup Γυναικών βρίσκεται η τουρκική ομάδα, που στον χθεσινό α’ τελικό επιβλήθηκε με 3-2 (25-14, 22-25, 25-16, 21-25, 15-13) σετ στην Κωνσταντινούπολη της ρωσικής Ντιναμό Κρασνοντάρ, που προηγήθηκε με 13-11 στο 5ο σετ.

Για την τουρκική ομάδα, που στον επαναληπτικό της Ρωσίας το προσεχή Σάββατο έχει τον πρώτο λόγο στην…κούπα, κορυφαία με 30 πόντους ήταν η Ιταλίδα Νάντια Τσεντόνι, ενώ για τις Ρωσίδες που μετά το προβάδισμα στο 5ο σετ είδαν έπειτα από 2 ώρες και 5 λεπτά τη νίκη να… γλυστράει από τα χέρια τους, τοπ σκόρερ με 16 πόντους ήταν οι Μαλιχ και Κάλατς.

Για να στεφθεί πρωταθλήτρια η ρωσική ομάδα θα πρέπει να κέρδίσει με 3-0 ή 3-1. Σε περίπτωση νίκης με 3-2 των γηπεδούχων ο τίτλος θα κριθεί στο “Golden Set”, ενώ με οποιαδήποτε νίκη των φιλοξενούμενων η παρέα της Τσεντόνι θα σηκώσει την “κούπα”.