Μεγάλη νίκη –ανατροπής για Κύζικο

Τεράστια νίκη κατά την 11η αγωνιστική του Α Ομίλου της Α2 των ανδρών πανηγύρισε ο Κύζικος στη Νέα Πέραμο. Η ομάδα του Γιώργου Μπακοδήμου αν και βρέθηκε να χάνει με 1-2 από τα Χανιά στο τέλος επικράτησε με 3-2 και πήρε ένα πολύτιμο τρίποντο…

Ματς διαφήμιση έγινε στη Νέα Πέραμο μεταξύ του Κύζικου και των Χανιών… Το μεγάλο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής του Α Ομίλου της Α2 κατέληξε στους γηπεδούχους και την παρέα του Θοδωρή Μπεκιάρη που έδειξε ψυχή και πάθος και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-2 πραγματοποιώντας μια μεγάλη ανατροπή από το 1-2.

Στο πρώτο σετ οι Χανιώτες του Μπουτσουρή είχαν από την αρχή το προβάδισμα προηγούμενοι με 9-11 και 18-20. Ωστόσο με ένα μικρό σερί από τους Παπασιδέρη και Μπεκιάρη ο Κύζικος προηγήθηκε με 21-20, τα Χανιά με τον Πούλη έκαναν το 22-22 όμως με ψυχραιμία και καθαρό μυαλό στις κρίσιμες επιθέσεις οι γηπεδούχοι του Γιώργου Μπακοδήμου με τον Μπεκιάρη έφθασαν στο 25-23 και το 1-0.

Το δεύτερο σετ ήταν παράσταση για έναν ρόλο καθώς οι Χανιώτες με πρωταγωνιστές τους Πούλη και Φίνο φρόντισαν να προηγηθούνε με 6-1 και 12-16. Ο Κύζικος με τον Μπεκιάρη μείωσε σε 17-18 όμως οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν εκ νέου διαφορά με τον Φίνο κάνοντας το 18-22 και στο τέλος με το 20-25 το 1-1.

Η καλή εικόνα των Κρητικών συνεχίστηκε και στο τρίτο σετ όταν και προηγήθηκαν με 7-14, 13-19 και 16-21.. Ο Κύζικος ισοφάρισε σε 22-22, όμως τα Χανιά έφθασαν στο σετ μπολ με το 23-24. Το λάθος του Δελιπρίμη έφερε το 24-24 όμως ο Φίνος και ένα μπλοκ στον Μπεκιάρη έκαναν το24-26 και το 1-2.

Στο τέραρτο σετ τα Χανιά φρόντισαν να έχουν το πάνω χέρι στον αγώνα μέχρι το 11-15 ωστόσο οι γηπεδούχοι κάπου εκεί γύρισαν τον διακόπτη και ισοφάρισαν σε 16-16 και με τον Πεφάνη έφθασαν στο 18-16 και λίγο αργότερα στο 20-16. Μια διαφορά που φρόντισαν να κρατήσουν μέχρι τέλους και με το 25-21 να ισοφαρίσουν σε 2-2.

Στο ταϊ-μπρέϊκ οι «κίτρινοι» με καλό σερβίς και επιθέσεις από τους Μπεκιάρη, Πεφάνη και Βαρδή έκαναν το 5-1 και το 8-4, ενώ ένας νέος άσος από τον Μπεκιάρη έγραψε το 10-6 . Με την ψυχολογία υπέρ του και τα λάθη των Χανίων ο Κύζικος έφθασε στο 15-9 και πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη –πρώτη για το 2015.

ΚΥΖΙΚΟΣ (Μπακοδήμος): Μπεκιάρης, Πεφάνης, Τσέργας, Θεοδωρόπουλος, Βαρδής Σ., Παπασιδέρης / Πλεμμένος (λ), Σοφράς, Λιώτας, Μπαρμπουνής, Μελλές

ΣΦΠ ΧΑΝΙΩΝ (Μπουτσουρής): Φίνος, Καπίρης, Δεληπρίμης, Καλογεράκης, Πουλής, Ψάρρας / Πολυμερόπουλος (λ), Παπαγεωργίου, Κουτρουμπάκης, Παπαδημητρίου, Κατσαούνης