Μεγάλη νίκη-ανατροπή του Ηλυσιακού

Σπουδαία νίκη-ανατροπή πέτυχε ο Ηλυσιακός με 3-2 κόντρα στη Θέτιδα στην πρεμιέρα των πλέι οφ πρόκρισης του νοτίου ομίλου στην Πάτρα.  Οι «κίτρινες» του Κώστα Λιώση στην πρεμιέρα του τουρνουά, κατάφεραν να πάρουν το μεγάλο ντέρμπι αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ απο την αξιόμαχη ομάδα της Βούλας, με 1-2 ενώ παράλληλα σημείωσαν την τρίτη φετινή νίκη απέναντι στον εξαιρετικό τους αντίπαλο.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά καλό ποιοτικά με πολλές εναλλαγές στο σκορ και με πολύ παθος και πείσμα για τη νίκη από τις δύο ομαδες.. Ο Ηλυσιακός μπήκε πολύ δυνατά στο ματς, κατέκτησε το πρώτο σετ με 21-25 και πήρε προβάδισμα με 0-1.  Στη συνέχεια η Θέτιδα έκανε μεγάλη αντεπίθεση, πίεσε στο σερβις και με μπροστάρισες τις Φραγκιαδάκη, Τουρνάκη, Φωτεινού, Μελετιάδη ισοφάρισε σε 1-1 με 25-21 και πήρε προβάδισμα με 25-21 (2-1 σετ).

Ο Ηλυσιακός όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με πολύ μεγάλη αποφασιστικότητα, απο τις Σωτηρίου, Βακαλοπούλου, Δασκαλοπούλου, Λιαρούτσου, ξέφυγε με +9 (11-20) στο τέταρτο σετ, η Θέτιδα μείωσε σε 16-22  αλλά και πάλι οι πρωτοπόροι του Α1 υποομίλου, κατάφεραν να πάρουν το σετ με 17-25 και έστειλαν το ματς στο τάι μπρέικ.

Στο πέμπτο σετ, έγινε μεγάλη μάχη αφού οι παίκτριες και των δύο ομάδων τα έδωσαν όλα για τη νίκη. Αρχικά ο Ηλυσιακός ξέφυγε με 2-5, η Θέτιδα ισοφάρισε σε 5-5, στη συνέχεια οι δύο αντίπαλοι πήγαν πόντο πόντο μέχρι το 10-10.  Εκεί πιο ψύχραιμες και με περισσότερο καθαρό μυαλό, οι νικήτριες αποσπάστηκαν με 10-12, 11-13 και 11-15 με συνολικό σκορ 3-2.Το Σαββάτο ο Ηλυσιακός αντιμετωπίζει στις 20.00 τον Μεσσηνιακό και η Θέτιδα στις 18.00 με τον Πανιώνιο.

Τα σετ: Θετιδα-Ηλυσιακός 2-3 ( 21-25, 25-21, 25-21, 17-25, 11-15)

Θέτιδα (Σωτηρόπουλος) Τουρνάκη, Μελετιάδη, Λεωνίδου, Φραγκιαδάκη, Φωτεινού, Χριστοδούλου, Ζήση Χ. -λ / Καράμπαλη -λ, Ζήση Π., Αναγνώστου, Αλεξανδροπούλου, Κερασιώτου, Βρέλλου.

Ηλυσιακός (Λιώσης): Ράγκου, Λιαρούτσου, Τσέλιου, Σωτηρίου, Δασκαλοπούλου, Κωνσταντίνου, Πασχάλη-λ / Θύμο-λ, Χαμπηλομάτη, Χανδρή, Βακαλοπούλου, Χαρίση, Δημαρά.