Mεγάλη νίκη για Κύζικο

Μετά από μεγάλη μονομαχία ο Κύζικος νίκησε 3-1 την ΕΑ Πατρών σε ένα από τα σημερινά ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής του δευτέρου ομίλου της Α2. Εύκολη νίκη του Ηρακλή Χαλκίδας επί Αργυρούπολης.

Οι παίκτες του Γιάννη Λάιου κατέκτησαν πρώτο σετ με 25-15. Η Πατρινή ομάδα μετά από ένα σετ με ανατροπές και διακυμάνσεις του σκορ ισοφάρισε  σε 1-1 με 22-25.

«Καταιγίδα» στο τρίτο σετ οι γηπεδούχοι όπου επικράτησαν με το εντυπωσιακό 25-9! Μ ε τον ίδιο ρυθμό και ψυχολογία η ομάδα της Νέας Περάμου επικράτησε με 25-17 και ολοκλήρωσε το ματς με 3-1.

Στην Χαλκίδα ο Ηρακλής φρόντισε να πάρει το τρίποντο και να κάνει το 4×4. Η ομάδα των “τρελών νερών” παρά το γεγονός πως έχασε το πρώτο σετ με το 21-25 ανέβασε στροφές στην απόδοσή της, μείωσε τα λάθη της με το 25-19, 25-17 και 25-20 έφθασε στο τρίποντο που την κρατά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.