Μεγάλη νίκη του Ηρακλή Χαλκίδας επί του Π.Α.Ο

Μεγάλη νίκη για τον Ηρακλής Χαλκίδας ο οποίος επικράτησε με 3-2 του Παναθηναϊκού στο  φινάλε του τουρνουά που διοργανώθηκε στο κλειστό της Κανήθου.

Οι νεοφώτιστοι στην Α1 κατάφεραν να προηγηθούν με 2-1 σετ, με τους πρασίνους να ισοφαρίζουν σε 2-2 σετ, καθώς μετά το 23-23 σκόραραν οι Γκονζάλες-Ρανγκέλ με τον Μαρούλη να μπλοκάρει πάνω στον Τάπια για το 25-23.

Στο τάι μπρέικ, με οπλο το σέρβις των Τάπια, Κασαμπαλή οι παικτες του Σπύρου Γκολίτση αποδιοργάνωσαν την υποοδοχή των “πρασίνων” πήραν το προβάδισμα στο σκορ και δεν το έχασαν, τελειώνοντας το σετ με 15-10 και 3-2 τελικό σκορ.

Ο προπονητής του Ηρακλή Χαλκίδας Σπύρος Γκολίτσης είπε: «Είμαστε σε καλό δρόμο. Παρά την απουσία του Γκόρτσανιουκ λειτουργήσαμε ομαδικά και πήγαμε καλά σε ένα ματς με πίεση. Συνεχίζουμε την προετοιμασία για να είμαστε έτοιμοι για τις επίσημες υποχρεώσεις»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος είπε: «Είχαμε μία νίκη και μία ήττα σε αυτό το τουρνουά. Η ομάδα παρουσιάζει πρόοδο και συνεχίζει την προετοιμασία της».

Τα σετ: 25-22, 16-25, 25-22, 22-25, 15-10

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Κολτσιάκης Μάκης, Τάπια, Κανέλλος, Αδαμόπουλος, Κασαμπαλής, Κλότσκο / Παπαδημητρίου (λ), Σπυριούνης, Αντιφάκος, Γαλιώτος, Φέρελ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Δημητριάδης, Γονζάλες, Πανταλέων, Χαραλαμπίδης, Μαρούλης, Τσίροβιτς / Δαρίδης (λ), Ρανγκέλ, Σύρος, Ρεζκ, Μπέλος.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ – ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
Παρασκευή 30/9
Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 3-1 (25-20, 25-20, 22-25, 25-22)
Σάββατο 1/10
18.00 ΠΑΟΚ – Ηρακλής Χαλκίδας KINGS 3-0 (25-21, 25-23, 25-17)
Κυριακή 2/10
18.00 Ηρακλής Χαλκίδας KINGS – Παναθηναϊκός 3-2 ((25-22, 16-25, 25-22, 22-25, 15-10)