ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ

Μεσογειακοί Αγώνες: Γαλλία και στο βάθος… τελικός

Μετά την Εθνική ανδρών, η Εθνική γυναικών βρίσκεται στην τετράδα των 18 Μεσογειακών Αγώνων καθώς νίκησε με 3-1 σετ την οικοδέσποινα Ισπανία και προκρίθηκε στα ημιτελικά, εκεί όπου την Παρασκευή (29/6, 17.00) θα αντιμετωπίσει την Γαλλία στο δρόμο για τον τελικό της διοργάνωσης.
Ψυχωμένη και ανακάτεμα από τον Ναράνχο
Στο πρώτο σετ η Εθνική είχε τον έλεγχο και προηγήθηκε με 14-10. Οι Ισπανίδες πίεση από το σερβίς την υποδοχή της «γαλανόλευκης» με αποτέλεσμα να τρέξουν σερί 7-0 και να πάρουν κεφάλι στο σκορ με 17-14. Ο Ισπανός κόουτς Ναράνχο πραγματοποίησε διπλή αλλαγή (Στράντζαλη αντί Βασιλαντωνάκη στη διαγώνιο και Κωνσταντινίδου αντί Χριστοδούλου) στην πάσα, αλλαγή που έδωσε ανάσα στην Εθνική.
Το 16-18 μετατράπηκσε σε 20-18 για την Εθνική που κατέκτησε το σετ με 26-24. Οι Ισπανίδες ανέβασαν την απόδοσή τους στο δεύτερο σετ. Η Ελληνική ομάδα χωρίς υποδοχή και ρυθμό στην ανάπτυξη (ο Ναράνχο στο μεγαλύτερο διάστημα έπαιξε με την Κωνσταντινίδου), δυσκολευόταν να βρει τα πατήματά της με αποτέλεσμα η Ισπανία να έχει μόνιμα το προβάδισμα και να φθάσει εύκολα στην ισοφάρισε σε 1-1 σετ με 25-18. Στο τρίτο σετ ο Ναράνχο ανακάτεψε την τράπουλα στα άκρα και με τις Στράντζαλη, Τοτσίδου η Εθνική βρήκε ενθουσιασμό, σερβίς και καλύτερη ανάπτυξη από την Χριστοδούλου και προηγήθηκε 13-9.
Σε εκείνο το σημείο η υποδοχή της Εθνικής κόλλησε με αποτέλεσμα η γηπεδούχος ομάδα να ανατρέψει το σκορ και να πάρει προβάδισμα με 15-13. Ο Ναράνχο έκανε και πάλι διπλή αλλαγή με την Διώτη αυτή τη φορά διαγώνια αντί της Βασιλαντωνάκη και την Κωνσταντινίδου αντί της Χριστοδούλου. Για να γυρίσει το σετ χρειάστηκαν τρία ατομικά μπλοκ. Με δύο της Βασιλαντωνάκη και ένα της Λαμπρούση η Εθνική μετέτρεψε το εις βάρος της 18-17 σε 20-17 υπέρ της. Με άσσο της Τοτσίδου το σκορ ξέφυγε στο 24-20 και παρά τα 3 λάθη της Εθνικής το σετ έκλεισε στην μίνιμουμ διαφορά των δύο πόντων (25-23) με επίθεση της Βασιλαντωνάκη. Στο τέταρτο σετ η Ισπανία προηγήθηκε με 13-10 με τον Ναράνχο να αντικαθιστά την Τοτσίδου με την Μερτέκη. Η Βασιλαντωνάκη είχε ζεσταθεί για τα καλά και μαζί με τη Γιώτα πρόσφεραν πόντο από μπλοκ για την Εθνική που προηγήθηκε 16-15. Η ομάδα του Ναράνχο με αυτοπεποίθηση πλέον είχε διαρκώς το προβάδισμα και παρά το γεγονός ότι η γηπεδούχος ομάδα την έφθασε στο 24-24 βρήκε τα ψυχικά αποθέματα για να πάρει το σετ με 28-26 και το ματς με 3-1.
Γκ. Ναράνχο: «Είμαι υπερήφανος για την ομάδα»
Στον βάθος του πάγκου της Εθνικής ομάδας που έδωσε λύσεις στάθηκε στις δηλώσεις του ο ομοσπονδιακός τεχνικός Γκιγιέρμο Ναράνχο.
«Παίξαμε σαν ομάδα και μας βοήθησε ο πάγκος μας. Είχα πολλές επιλογές και μπορέσαμε να νικήσουμε μια πολύ καλή ομάδα που μας πίεσε στο σερβίς. Δεν ήταν εύκολο ματς, είμαι υπερήφανος για την ομάδα. Αύριο με την Γαλλία θα είναι ένα διαφορετικό παιχνίδι. Δεν περίμενα ότι θα περνούσε την Σλοβενία στον προημιτελικό. Έχει καλή ομάδα, την οποία θα αναλύσουμε απόψε για να την αντιμετωπίσουμε» τόνισε περιχαρής ο Ισπανός κόουτς.
Στον χαρακτήρα της ομάδας στάθηκε η αρχηγός Στέλλα Χριστοδούλου. «Δείξαμε πολύ μεγάλο χαρακτήρα. Η Ισπανία μας είχε διαβάσει καλά αλλά είχαμε αντίδοτο. Δώσαμε τον καλύτερό μας εαυτό και πλέον κοιτάμε τον επόμενο αντίπαλό μας, την Γαλλία. Έχουμε υπομονή, διάθεση και αύριο ελπίζω να τα δείξουμε και πάλι αυτά τα στοιχεία στον ημιτελικό».
Λύσεις από τον πάγκο έδωσε η Σία Τοτσίδου. «Ήμασταν όλες έτοιμες. Είχαμε κενά διαστήματα αλλά βρήκαμε λύσεις και από τις 12 παίκτριες. Η μια βοηθούσε την άλλη και είχαμε ψυχολογία νίκης. Θα μελετήσουμε την Γαλλία και θα εμφανιστούμε έτοιμες για πρόκριση».

Τα σετ: 3-1 (26-24, 18-25, 25-23, 28-26)

ΕΛΛΑΔΑ (Ναράνχο): Γιώτα 6 (3/8 επ., 3 μπλοκ), Διώτη (20% υπ. – 0% άριστες), Λαμπρούση 13 (6/10 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ), Μερτέκη 3 (3 άσσοι, 31% υπ. – 25% άριστες), Βασιλαντωνάκη 32 (29/46 επ., 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 1 (άσσος) / Αρτακιανού (λ, 34% υπ. – 12% άριστες), Στράντζαλη 9 (7/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 18% υπ. – 0% άριστες), Τοτσίδου 4 (2/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 14% υπ. – 7% άριστες), Κωνσταντινίδου.
ΙΣΠΑΝΙΑ (Σαουρίν): Ριβέρο 21 (15/37 επ., 6 άσσοι, 24% υπ. – 15% άριστες), Κορέα 3 (2/5 επ., 1 άσσος), Σανζ 2 (2/5 επ.), Καστελιάνο 8 (5/8 επ., 3 μπλοκ), Γκονζάλες 6 (6/13 επ., 20% υπ. – 0% άριστες), Σεγκούρα 10 (8/36 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 33% υπ. – 17% άριστες) / Σάντσες (λ, 38% υπ. – 15% άριστες), Κοράλ 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Εσκαμίλα 20 (18/38 επ., 2 άσσοι, 25% υπ. – 12% άριστες).