Μίλησαν οι κεντρικοί στην Αλεξανδρούπολη

Πολύ σκληρός για να πεθάνει αποδείχθηκε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης απέναντι στον Παμβοχαϊκός καθώς αν και βρέθηκε μια ανάσα από την ήττα (1-2 σετ και 6-11 στο 4ο), στο τέλος με το 3-2 κατέκτησε το 2ποντο και την πρώτη του νίκη στη Volleyleague.

Παιχνίδι για γερά νεύρα πραγματοποιήθηκε στην Αλεξανδρούπολη με τον Παμβοχαϊκό να προηγείται 2-1, αλλά τον Εθνικό να κάνει την αντεπίθεση και με το 3-2 να αφήνει εκτός κόλπου τους «κυανοκίτρινους».

Με τον Γκμίτροβιτς να σταματά στους 22 πόντους αλλά και τους Τουράνιανιν (10), Στίγγα (11)και Ριζόπουλο (10) να κάνουν την διαφορά οι Εβρίτες ανέτρεψαν τα δεδομένα απέναντι στον Παμβοχαϊκό φθάνοντας σε μια μεγάλη νίκη.

Από την άλλη πλευρά ο Παμβοχαϊκός με καλό σερβίς και αποτελεσματικές επιθέσεις από  Ολιβεϊρα και Ρουμελιώτη άγγιξε το τρίποντο όταν και προηγήθηκε με 2-1 σετ και 11-6 στο τέταρτο σετ. Η κούραση όμως και τα λάθη στη συνέχεια κόστισαν στους «κυανοκίτρινους» που επιστρέφουν στην  βάση τους με έναν μόνο βαθμό.

Έδωσε λύσεις το σερβίς

Πολύ καλό βόλεϊ είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν στο πρώτο σετ οι θεατές της αναμέτρησης καθώς Εθνικός Αλεξανδρούπολης και Παμβοχαϊκός είχαν αρκετά προσπεράσματα στο σκορ, ωστόσο στο τέλος χαμογέλασαν οι «κυανόλευκοι» που με το 25-17 απέκτησαν το προβάδισμα.

Ο Παμβοχαϊκός με τον Νίκο Ρουμελιώτη προηγήθηκε 4-1, όμως ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης με τον Τουράνιανιν ισοφάρισε σε 5-5. Οι δύο ομάδες πήγαν μαζί στο σκορ μέχρι το 11-11, ωστόσο ένα σερί από πλευράς Θρακιωτών με τον Γκμίτροβιτς και τον άσσο του Στίγγα έφερε το 17-12 για τους γηπεδούχους.

Ο  Παμβοχαϊκός μείωσε στο 18-16 με τον Ρουμπο χωρίς όμως να μπορεί να κάνει το κάτι παραπάνω αφού Στρούγγαρ και Γκμίτροβτς οδήγησαν τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης στο 22-16 και στο τέλος με άσο του Τουράνιανιν έγινε το 25-17 και το 1-0.

Αντίδραση από Βόχα

Στο δεύτερο σετ ο Παμβοχαϊκός μείωσε τα λάθη του, ανέβασε τα ποσοστά σε επίθεση και υποδοχή και απέκτησε από την αρχή τον έλεγχο του σετ φθάνοντας στην ισοφάριση με το 25-20.

Η ομάδα του Βραχατίου με την άνοδο του Ρουμελιώτη προηγήθηκε με 6-2 και 9-5, ενώ τα λάθη των «κυανόλευκων» έκαναν το 12-7 για τον Παμβοχαϊκό.

Ο Ολιβέϊρα κράτησε σταθερά την διαφορά για την ομάδα του κάνοντας το 15-9, ο Εθνικός προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι μειώνοντας σε 16-13 αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ξεφύγουν και στο τέλος με το 25-20 να κάνουν το 1-1.

Ανατροπή με Ρούμπο από σερβίς

Με κεκτημένη ταχύτητα από το δεύτερο σετ ο Παμβοχαϊκός ξεκίνησε φουριόζος και στο τρίτο βάζοντας από την αρχή τους γηπεδούχους σε ρόλο κυνηγού. Ένας ρόλος που άγχωσε τους «κυανόλευκους» που δεν μπόρεσαν να βρούνε απαντήσεις στο εξαιρετικό σερβίς των Κορίνθιων που έφθασαν εύκολα στο 25-17 και το 2-1.

Με τον Ρούμπο να πυροβολεί από την γραμμή του σερβίς έχοντας δύο άσους ο Παμβοχαϊκός με το καλημέρα έκανε το  5-0. Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης μείωσε σε 10-8 με τον Ριζόπουλο, όμως ο Παμβοχαϊκός έδειξε αποφασισμένος να πάρει το σετ και με ένα νέο σερί έκανε το 13-8 με τους Γκλάστοουν και Ολιβεϊρα και το 17-10 με το λάθος σερβίς του Γκίτροβιτς.

Οι «κυανοκίτρινοι» συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό και με τον Ρούμπο να είναι εντυπωσιακός από το σερβίς έκαναν το 22-12 με άσο του Βραζιλιάνου, ο Ρουμελιώτης έκανε το 23-15 για να έρθει το 25-17 και το 2-1 για τους παίκτες του Κώστα Δεληκώστα.

Μίλησαν οι κεντρικοί

Συναρπαστική εξέλιξη είχε το τέταρτο σετ του αγώνα καθώς ο Παμβοχαϊκός ήταν μπροστά μέχρι τα μισά, ωστόσο ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης έβγαλε αντίδραση και με τους Στίγγα, Ριζόπουλο και Γκμίτροβιτς έφθασε στο 25-22, έμεινε ζωντανός στη διεκδίκηση της νίκς και έστειλε την αναμέτρηση στο ταϊ-μπρεϊκ.

Ο Παμβοχαϊκός εκμεταλλευόμενος το άγχος και τα λάθη του Εθνικού προηγήθηκε με 6-2 και 11-6 δείχνοντας έτοιμος να φθάσει στο τρίποντο.

Οι Θρακιώτες όμως κάπου εκεί ξύπνησαν και με ένα σερί 5-0 ισοφάρισαν σε 11-11 και πήγαιναν πόντο-πόντο με τον Παμβοχαϊκό μέχρι το 14-14. Το λάθος σερβίς του Ολιβεϊρα και ο Γκμίτροβιτς έδωσαν στον Εθνικό προβάδισμα 2 πόντων (16-14), ενώ ο Ριζόπουλος έγραψε το 18-15.

Η αλλαγή του Κωτσάκη αντί του Ρουμελιώτη από πλευρας Παμβοχαϊκού έφεραν αποτελέσματα για τον Κώστα Δεληκώστα που είδε τον Παμβοχαϊκό να ισοφαρίζει σε 19-19 με τους Ροντρίγκο και Γκλάστοουν.

Στο πιο αμφίρροπο σετ του αγώνα οι Εβρίτες και οι Κορίνθιοι πήγαιναν πόντο –πόντο μέχρι το 22-22, όμως το λάθος σερβίς του Ολιβεϊρα και οι δύο συνεχόμενοι πόντοι του Ριζόπουλου έκαναν το 25-22 για τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης που  «λυτρώθηκε» με το 2-2.

Ανατροπή και πανηγυρισμοί

Η ολική ανατροπή για τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης ήρθε στο ταϊ-μπρεϊκ καθώς εκεί οι «κυανόλευκοι» του Σάκη Μουστακίδη έδειξαν να έχουν περισσότερες δυνάμεις.

Βγάζοντας ψυχή και πάθος οι γηπεδούχοι ήταν κοντά με τον Παμβοχαϊκό, όμως μετά το 6-6 με ένα σερί έκαναν το 9-6 ενθουσιάζοντας τον κόσμο τους στο γήπεδο.

Οι φιλοξενούμενοι σε μια προσπάθειά τους να ξαναμπούν στο παιχνίδι πλησίασαν στο 10-9, όμως ο Εθνικός έχοντας βρει ρυθμό στο παιχνίδι του και με τον ενθουσιασμό των φιλάθλων έφθασε το 12-9 και στο τέλος με το 15-10 το 3-2 πανηγυρίζοντας την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Σάκης Μουστακίδης (Προπονητής Εθνικού Αλεξανδρούπολης) : «Πάντα οι πρεμιέρες κρύβουν απρόοπτα. Μπήκαμε καλά στον αγώνα αλλά μετά χάσαμε την αυτοσυγκέντρωση μας στην υποδοχή. Μπράβο σε όλα τα παιδιά που γύρισαν τον αγώνα από 1-2 σετ και 6-11. Αξίζουν συγχαρητήρια στον Χρηστουηλία και στον Νικολακάκη που ήρθαν από τον πάγκο και κράτησαν την υποδοχή. Από ένα σημείο και μετά είχαμε καλύτερα ποσοστά στην κόντρα μπάλα και καλύτερο μπλοκ και πιστεύω πως δίκαια νικήσαμε. Είναι μία καλή αρχή, κρατάμε τη νίκη και συνεχίζουμε».

Κώστας Δεληκώστας (Προπονητής Παμβοχαϊκού) : «Αν και δεν ξεκινήσαμε καλά στη συνέχεια βρήκαμε λύσεις και πήραμε τον έλεγχο του αγώνα. Το καθοριστικό σημείο ήταν το 6-11 του 4ου σετ. Απωλέσαμε το προβάδισμα ενώ στο 21-21 χάσαμε και μία κρίσιμη κόντρα επίθεση. Μετά φάνηκε και μία μικρή κόπωση στο διαγώνιο μας ο οποίος έτσι κι αλλιώς κάνει τεράστια προσπάθεια και μας έχει βοηθήσει πολύ. Ο Εθνικός έχει καλή ομάδα και όπως αποδείχτηκε και σήμερα το πρωτάθλημα θα είναι απρόοπτο. Γενικά δεν είμαι δυσαρεστημένος. Κρατάμε το βαθμό. Είμαστε ακόμα στην αρχή και οι ομάδες θέλουν τέτοιους αγώνες για να βρουν το ρυθμό τους»

ΜΓΣ ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Στρούγκαρ 4 (1/2 επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Γκμίτροβιτς 25 (23/39 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Φρίσεν 7 (5/11, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Τουράνιανιν 11 (7/12, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Στίγγας 14 (6/10, 5 μπλοκ, 3 άσσοι), Ριζόπουλος 10 (9/18, 1 μπλοκ, 56% επ., 38%αρ.) / Κοντοστάθης (λ. – 43%υπ., 30%υπ.), Βλαχόπουλος, Χρηστουηλίας 2 (2/5), Νικολακάκης 1 (1 μπλοκ).

ΓΑΣ ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Δημητριάδης 1π. (1/5 επ.), Ολιβέιρα 18 (13/24, 1 μπλοκ, 4 άσσοι, 24%υπ., 12%αρ.), Ρούμπο 8 (5/12, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Γκλαντστόουν 17 (10/18, 4 μπλοκ, 3 άσσοι), Ρουμελιώτης 13 (11/13, 2 άσσοι), Ροντρίγκο Αμπράο 9 (7/15, 2 άσσοι, 64%υπ., 33%αρ.) / Παπαδημητρίου (λ. – 66%υπ., 45%αρ.), Κωτσάκης, Τουρνάκης, Δημητούλης.

15/04/2024

Τελικός «αιωνίων» Νο2

Δεύτερος τελικός «αιωνίων» στο κλειστό του Ρέντη με τον Ολυμπιακό να θέλει να ντουμπλάρει τις νίκες του επί του Παναθηναϊκού και τους “πράσινους”...