Μίλησε στο τέλος ο Φοίνικας

Με ηγέτη του τον Τόμισλαβ Ντόκιτς ο Φοίνικας Σύρου πέρασε νικηφόρα και από το Βραχάτη και με το 3-1 επί του Παμβοχαϊκού πανηγύρισε το τρίποντο κατά την 8η αγωνιστική που τον έφερε στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Την 3η του συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα κατέκτησε ο Φοίνικας Σύρου καθώς πέρασε με τρίποντο από το Βραχάτη και με το 3-1 επί του Παμβοχαϊκού έδειξε πως αρχίζει να βρίσκει ρυθμό και να ανεβαίνει στον βαθμολογικό πίνακα.

Με μεγάλο πρωταγωνιστεί τον Ντόκιτς που είχε 26 πόντους και με πολύτιμες βοήθειες από τους Χρήστο Παπαδόπουλο και Ηλία Λάππα οι Συριανοί απέδρασαν από την Κόρινθο με το τρίποντο, αφήνοντας εκτός κόλπου τους γηπεδούχους.

Ο Παμβοχαϊκός έχοντας τον Ασπιώτη με 24 πόντους και τον Νέμεθ στους 15 προσπάθησε να πάρει κάτι από τον αγώνα και είχε την ευκαιρία του όταν στο 4ο σετ προηγήθηκε με 19-16 όμως προδώθηκε από τα λάθη του και τον δαιμονισμένο Ντόκιτς που οδήγησε τον Φοίνικα στη νίκη.

Στο πρώτο σετ της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι Παβλίσεβιτς αν και προηγήθηκαν με 6-8 και 9-12 ισοφαρίστηκαν σε 12-12 από τους γηπεδούχους που έκαναν λίγο αργότερα το 18-18. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν μαζί στο σκορ μέχρι το τέλος και το 25-25. Όμως δύο πόντοι από τους Συριανούς έκαναν το 25-27 δίνοντας τους το προβάδισμα με 0-1.

Στο δεύτερο σετ ο Παμβοχαϊκός μετά το 5-5 φρόντισε να αποκτήσει το προβάδισμα και με αποτελεσματικές επιθέσεις να κάεο το 8-6 και το 16-10. Με το +6 να του δίνει ασφάλεια και ψυχολογία οι γηπεδούχοι του Μαρτεν έκαναν το 19-13 και το 24-18 για να ισοφαρίσουν σε 1-1 με το 25-23.

Το τρίτο σετ ήταν γα γερά νεύρα και στομάχια καθώς οι δύο ομάδες πάλεψαν μέχρι τέλους για την κατάκτησή του που κρίθηκε κυριολεκτικά στις λεπτομέρειες. Ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε με 8-6 λίγο μετά με 14-11, ενώ με πολύ καλή άμυνα και τελειώματα έκανε το 20-17. Ο Φοίνικας Σύρου με ένα μικρό σερί έφερε το σετ στο 20-20, όμως οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 22-20. Οι Συριανοί όμως φρόντισαν να ισοφαρίσουν εκ νέου στο 22-22 και να φθάσουν στο 23-24.Έπειτα από πέντε σετ-μπόλ οι «Πειρατές» της Σύρου έκαναν το 29-31 και με το 1-2 απέκτησαν το προβάδισμα.

Στο τρίτο σετ ο Παμβοχαϊκός μπήκε αποφασισμένος για την ισοφάριση και παρά το γεγονός πως βρέθηκε πίσω με 6-7 φρόντισε να ανεβάσει την απόδοσή του και σιγά-σιγά να χτίσει μια διαφορά που έφθασε στο 14-11 και το 19-16. Ο Φοίνικας Σύρου όμως φρόντισε να απαντήσει και να ισοφαρίσει σε 20-20 και 22-22. Οι φιλοξενούμενοι περισσότερο ψύχραιμοι στην τελική προσπάθεια φρόντισαν να δείξουν χαρακτήρα και μετά το 23-23 να καθαρίσουν τον  αγώνα και με το 23-25 να πάρουν το τρίποντο με το 1-3.

Ένταση σημειώθηκε μετά το τέλος του αγώνα με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται στους διαιτητές, ενώ και οι φιλοξενούμενοι έχουν παράπονα για «πιαστά» που χρεώθηκε ο Ντάμποβιτς. Οι διαιτητές σημείωσαν στο φ.α. πως μετά το τέλος του αγώνα μπήκαν φίλαθλοι στο γήπεδο και επιτέθηκαν φραστικά στους διαιτητές.

Κομβικό σημείο του αγώνα το 3ο σετ όταν και οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα μέχρι το 22-20 όμως έφθασαν στο 23-23 και έπειτα από 5 σετ μπλοκ ο Φοίνικας Σύρου με τον Ντόκιτς έκανε το 29-31 κάνοντας το 1-2. Σετ ψυχολογίας που κατέληξε στους «πειρατές» που φρόντισαν στη συνέχεια με νέα ανατροπή στο τέλος του 4ου σετ να πάρουν τη νίκη…

Νικήτας Εφραιμίδης (Φοίνικας Σύρου) : «Κάναμε πολύ καλή εμφάνιση. Όλη η ομάδα δούλεψε σωστά. Μας τόνωσε αυτή η νίκη και ψυχολογικά και βαθμολογικά. Μετράμε 14 βαθμούς και αυτή η νίκη μας βάζει στο παιχνίδι της 4αδας. Ακόμα βέβαια είναι νωρίς. Βαρόμετρο θα είναι ο αγώνας που έρχεται με τον Άρη. Μας ευνοούν όλα τα αποτελέσματα της αγωνιστικής και θέλουμε να συνεχίσουμε με ανάλογες εμφανίσεις στη συνέχεια».

Δημήτρης Χαραλαμπίδης (Φο ίνικας Σύρου): «Είναι πολύ σημαντική νίκη που μας ανεβάζει ψυχολογικά και βαθμολογικά. Η ομάδα αρχίζει να βρίσκει ρυθμό και αυτό είναι το πιο σημαντικό. Ο σημερινός αγώνας κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Στο φινάλε όλων των σετ ήμασταν πιο αποτελεσματικοί σε μπλοκ και επίθεση».

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Μέρτεν): Τερζής 4 (1 άσσος, 3 μπλοκ), Ασπιώτης 24 (20/40 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Στεφάνοβιτς 4 (4/4 επ), 48% υπ – 33% άριστες), Κανέλλος 9 (8/15 επ, 1 άσσος), Νέμεθ 15 (13/32 επ 1 άσσος, 1 μπλοκ, 56% υπ – 39% άριστες), Βούλιν 11 (8/15 επ, 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 72% υπ – 48% άριστες), Δρογκάρης 1 (1/1 επ), Τσουκ 1 (1 μπλοκ), Παπαδόπουλος, Σαρικεΐσογλου 3 (2/7 επ, 1 μπλοκ, 60% υπ – 40% άριστες)

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Χαραλαμπίδης 7 (5/7 επ, 2 μπλοκ), Ντάμποβιτς 5 (5/12 επ), Παπαδόπουλος Χρ. 13 (7/10 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Ντόκιτς 26 (23/42 επ, 3 μπλοκ), Λάππας 11 (8/19 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 59% υπ – 31% άριστες), Παπαδόπουλος Π. 10 (8/16 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 52% υπ – 33% άριστες) / Εφραιμίδης (λ, 65% υπ – 35% άριστες).