«Μίλησε» το «βασικό ένστικτο» του Α.Ο Θήρας

Το ένστικτο της επιβίωσης κράτησε «ζωντανό» το όνειρο τελικού για τον Α.Ο Θήρας, που κερδίζοντας με 3-1 (25-17, 19-25, 25-22, 25-22) τον Παναθηναϊκό στον εντός έδρας β’ ημιτελικό έστειλε με μια ιστορική νίκη σε ημιτελικό της Α1 Γυναικών τη σειρά των αγώνων σε τελευταίο ματς στην Κυψέλη (12/4), όπου η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου θα τα παίξει όλα για όλα για την πιο σημαντική νίκη της χρονιάς, μέχρι την επόμενη.

Στο κλειστό ΔΑΠΠΟΣ της Σαντορίνης, απ’ όπου έφυγε φέτος “ζωντανός” μόνο ο νταμπλούχος Ολυμπιακός, το ένστικτο της αυτοσυντήρησης «όπλισε» τα χέρια των γηπεδούχων που με πιεστικό σερβίς και άσους πάνω στην Τσίμα προηγήθηκαν 8-4, εξασφαλίζοντας μία σταθερή διαφορά ασφαλείας, 16-11. Η αντικατάσταση της Γκούζου με την Καββαδία, αλλά και οι προσπάθειες της Μερτέκη δεν έφεραν τα αναμενόμενα για τις «πράσινες» κι έτσι με την αποτελεσματικότητα των Βίντοβιτς, Μπρίνκμαν στην επίθεση το σκορ ξέφυγε στο 22-16 και η Γεωργιάδου με μπλοκ έδωσε με 25-17, προβάδισμα 1-0 σετ στον  Α.Ο. Θήρας.

Στο β’ σετ ο Παναθηναϊκός αντέδρασε, πίεσε με τη σερβίς της Κουτουξίζου και με το ανεβασμένο μπλοκ του βρέθηκε επικεφαλής με 8-3. Τα εκατέρωθεν λάθη των ομάδων διατήρησε το προβάδισμα των φιλοξενούμενων με double score 12-6, αλλά ο Α.Ο Θήρας με την Βεργίδου «καρφωμένη» στη γραμμή του σερβίς μείωσε σε 12-11, σκορπώντας κύματα ενθουσιασμού στην κερκίδα. Στην αντεπίθεση της Σαντορίνης η Μερτέκη, κορυφαία και του α’ ημιτελικού συνέχιζε να δίνει πολύτιμες λύσεις και με δικό της μπλοκ έγραψε το 23-18 για να ισοφαρίσουν τα κορίτσια του Καζάζη 1-1 τα σετ με 25-19, από παράβαση της Βεργίδου.

Μεγάλη μάχη, πόντο-πόντο, έγινε στο γ’ σετ όπου με υπέροχο πλασέ η Βεργίδου έδωσε βραχεία κεφαλή στην ομάδα της 8-7. Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε πρώτος με δύο πόντους στο 14-12, αλλά η Οικονομίδου φρόντισε με το ηχηρό μονό “στοπ” επί της Τσίμα να στείλει την ομάδα της προηγούμενη και στο β’ τεχνικό ταίμ άουτ, 16-15. Η καλή τακτική του Οικονόμου στο σερβίς έδωσε… τρίποντο αέρα ασφαλείας 20-17 στον Α.Ο Θήρας, που παρά τη μαχητικότητα και την εισοδο της Νομικού, για μία φάση στο μπλοκ αντί της Κουτουξίδου, ζευγάρωσε με το χαμένο σερβίς της Μερτέκη με 25-22 τα κερδισμένα του σετ, 2-1.

Με την τόλμη και την αποφασιστικότητα που χρειαζόταν για να πετύχει -ίσως- τη σημαντικότερη νίκη της χρονιάς, ο Α.Ο Θήρας προηγήθηκε με 8-7, αλλά οι “πράσινες” με σερβίς τακτικής της Κουτουξίδου προσπέρασαν με 16-14. Η Σαντορίνη με ένα επιμερους σερί πόντων πέρασε ξανά μπροστά 17-16 και μετά από σκληρή μάχη αλλά και λάθη το πείσμα των Βίντοβιτς και Μπρίνκμαν χάρισαν μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς τη νίκη με 25-22, 3-1 σετ για τη Σαντορίνη, που θα ταξιδέψει ξανά στην Αθήνα για ένα ακόμη ραντεβού με την ιστορία της, όπου θα έχει δύσκολη αποστολή στον 3ο και τελευταίο ημιτελικό την Τρίτη 12/4 στην κατάμεστη Κυψέλη.

Απόστολος Οικονόμου (προπονητής Α.Ο Θήρας): “Τα πλέι οφ θέλουν σωστή διαχείρση στο μυαλό.Έπρεπε να κρατήσω την ομάδα συγκεντρωμένη ενόψει του τρίτου ημιτελικού, αλλά από την άλλη δεν μπορούμε να παραγνωρίσουμε και την ιστορική μας νίκη σε ημιτελικό. Παίξαμε στα όρια μας, σε ένα ματς υψηλού επιπέδου και συγχαρητήρια στις κοπέλες και τον κόσμο μας. “Κλειδί” της σημερινής νίκης ήταν το τακτικό σέρβις μας πάνω σε συγκεκριμένες αθλήτριες του Παναθηναϊκού και το γεγονός ότι κρατήσαμε την υποδοχή μας. Ραντεβού την Τρίτη τωρα και τα λέμε”.

Δημήτρης Καζάζης (Προπονητής Παναθηναϊκού): “Η νίκη του ΑΟΘ είναι πεντακάθαρη και την αξίζανε. Από τη δική μου ομάδα γίνονται κάποια λάθη παιδικά και όταν σου περνάνε την μπάλα και δεν μπορείς να την κρατήσεις, δεν μπορείς και να κερδίσεις. Για την προσπάθεια που κάνουμε το τελευταίο διάστημα δεν μας αξίζει αυτό. Σήμερα η Σαντορίνη έπαιξε παθιασμένα και το ήθελε περισσότερο. Ορισμένα πράγματα είναι στα όρια του ανεξήγητου. Τώρα κοιτά το τελευταίο παιχνίδι, που είναι για μας τελικός πριν τον τελικό. ο Παναθηναϊκός έχει βαριά φανέλα, αλλά από εκεί και πέρα πρέπει οι αθλήτριες να αποδείξουν ότι μπορούν και να τη σηκώσουν».

Τα σετ: 25-17, 19-25, 25-22, 25-22

ΑΟ Θήρας (Οικονόμου) Γεωργιάδου 11 (6/14 επ., 5 μπλοκ), Μπρίνκμαν 15 (10/25 επ., 5 άσοι, 55% υπ. – 45% άριστες), Οικονομίδου 11 (9/14 επ., 2 μπλοκ), Κιγιάκοβα 6 (6/14 επ., 50% υπ. – 38% άριστες), Βεργίδου 6 (2/5 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Βίντοβιτς 17 (12/26 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ), Αρτακιανού -λ (62% υπ. – 46% άριστες) / Μουντάκη, Σκορδίλη.
Παναθηναϊκός (Καζάζης) Μερτέκη 16 (13/33 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Κουτουξίδου 3 (3 άσοι), Γκούζου 3 (1 άσο, 2 μπλοκ), Μόλναρ 14 (12/20 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. – 19% άριστες), Τσίμα 18 (16/38 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 43% υπ. – 29% άριστες), Κωνσταντινίδου 4 (3/9 επ., 1 μπλοκ), Ρόγκα -λ (34% υπ. – 22% άριστες) / Αγγελοπούλου, Καββαδία 8 (7/9 επ., 1 μπλοκ).