Μόνος 2ος ο Ολυμπιακός

Με μοναδική απώλεια ένα σετ ο Ολυμπιακός έφυγε νικητής από τη Σαντορίνη κερδίζοντας με 3-1 (25-21, 20-25, 25-23, 25-17) σετ τον μαχητικό Α.Ο Θήρας στον αγώνα της 11ης αγωνιστικής Α1 Γυναικών και έστω και για λίγες ώρες απολαμβάνει προσωρινά την μοναξιά της 2ης θέσης.

Έστω και δύσκολα ο πρωταθλητής κατάφερε να πανηγυρίσει την 9η νίκη του σε 10 φετινούς αγώνες, σε μία δύσκολη έδρα και αέναντι σε μία πεισματάρα ομάδα, που προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την κόπωση των φιλοξενούμενων από τις ευρωπαϊκές του υποχρέωσεις και λίγο έλειψε να το καταφέρει.

Η παρέα της πρώην “ερυθρόλευκης”, Ράντι Τένεβα, που στο περιθώριο του αγώνα είχε την ευκαιρία να τα πει με τις παλιές της συναθλήτριες και το  προπονητικό επιτελείο του Ολυμπιακού, ξεκίνησε πολύ δυναμικά και κατάφερε με όπλο της το σερβίς να προηγθεί 9-3. Σε εκείνο το σημείο η διπλή αλλαγή των Τέζα-Βλαχάκη στη θέση των Χριστοδούλου-Μποσκάτσι, έδωσε μία φρεσκάδα στην ομάδα του Γιάννη Νικολάκη, η οποία αν και συνέχισε με λάθη στην επίθεση να κυνηγά στο σκορ τις γηπεδούχους, που προηγούνταν με 16-14, κατάφερε να γυρίσει το σετ και με 25-21 να το ντύσει στα “ερυθρόλευκα”.

Η Σαντορίνη ότι δεν κατάφερε στο α’ σετ, το κατάφερε στο 2ο, καθώς η ομάδα της Ελένης Μεμετζή εκμεταλλέυτηκε τα λάθη στην υποδοχή, αλλά και την αφλογιστία στην επίθεση των αντιπάλων της και χωρίς να απειληθεί ισοφάρισε με 25-20 σε 1-1 σετ.

Στο γ’ σετ από την αρχή έγινε μεγάλη μάχη για το ποια από τις δύο ομάδες θα καταφέρει να επιβάλλει το ρυθμό της. Έτσι χΈρι χΈρι  από το 8-7, 16-15 υπέρ της Σαντορίνης, όμως με τη Βέσοβιτς να ανεβάζει ρυθμούς στην επίθεση και ξανά την διπλή αλλαγή Τέζα/Βλάχακη του Νικολάκη, ο πρωταθλητής έφερε στο 20-20 το σκορ στα ίσα και αφού προηγήθηκε με 22-20 ζευγάρωσε τα κερδισμένα του σετ με 25-23, παίρνοντας κεφάλι με 2-1 σετ.

Στο τελευταίο σετ, ο Ολυμπιακός εκμεταλλευόμενος την εμπειρία του, αλλά και την βελτιωμένη του υποδοχή και επίθεση ξέφυγε από πολύ νωρίς με 8-3, 16-7, 21-11 και έφτασε εύκολα στη νίκη με 25-17.

Για την Σαντορίνη, πολύ καλή πλήν της Τένεβα, που και υποδοχές έβγαλε και επιθετικά τελείωσε κρίσιμες μπάλες, πολύ καλές ήταν οι Βαρουδάκη, Καβαθά και Καρπουζά, ενώ από τον Ολυμπιακό, πλήν των Τέζα, Βλαχάκη που έδωσαν άλλον αέρα στην ομάδα, η Μπραμπόροβα πέτυχε 5 άσους ενώ και η Βέσοβιτς, σταδιακά έδειχνε ολοένα και καλύτερο πρόσωπο στην επίθεση.

Να σημειώσουμε ότι ο αγώνας διεξήχθη στη σκιά του θανάτου του 16άχρονου Λάμπρου Γαλαίου, ο οποίος έχασε τη ζωή του σε τροχαίο δυστύχημα με τους οπαδούς και των δύο ομάδων να αναρτούν πανό στη μνήμη του και τις αθλήτριες του ΑΟΘ και του Ολυμπιακού να αφήνουν σε εκείνο το σημείο λουλούδια.

Η διπλή αλλαγή των Τέζα αντί Χριστοδούλου και Βλαχάκη αντί Μποσκάτσι έδωσε φρεσκάδα τόσο στο α’ όσο και στο β’ σετ και έτσι ο Ολυμπιακός με την εμπειρία του πήρε αυτό που ήθελε, απέναντι σε μία ομάδα, που έπαιξε χωρίς άγχος όπως και με τον Παναθηναϊκό και μπορούσε ανά πάσα στιγμή να κάνει τη ζημιά, κόβοντας βαθμό από τον Ολυμπιακό.

Ελένη Μεμετζή (Προπονήτρια Α.Ο Θήρας): «Παρά την ήττα είμαι ικανοποιημένη από την εμφάνιση της ομάδας, ενώ σίγουρα υπάρχει μια πικρία για τν απώλεια του τρίτου σετ που χάθηκε στις λεπτομέρειες. Είμαι ικανοποιημένη από τον πρώτο γύρο που έχουμε κάνει και την παρουσία μας στην κατηγορία και τώρα αφού ξεκουραστούμε λίγο θα κάνουμε μια μίνι προετοιμασία εν όψει του β’ γύρου

Γιάννης Νικολάκης (Προπονητής Ολυμπιακού): «Συγχαρητήρια στην ομάδα μου γιατί πήραμε ένα τρίποντο σε μια καυτή έδρα και κυρίως διαχειριστήκαμε σωστά την κούραση που φάνηκε ούτως ή άλλως από τα δύο ματς με την Γαλατά. Το κλειδί ήταν οι βοήθειες που ήρθαν από τον πάγκο καθώς κι η Βλαχάκη και η Τέζα μας έδωσαν ενέργεια. Είναι πολύ σημαντική και δύσκολη νίκη και τώρα θα πάρουμε κάποιες ανάσες εν όψει των υποχρεώσεων της νέας χρονιάς»

Τα σετ: 21-25, 25-20, 23-25, 17-25

ΑΟ Θήρας (Μεμετζή): Μουντάκη (0/2 επ., 25% υπ. – 25% άριστες), Καβαθά 11 (6/12 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Οικονομίδου 11 (7/19 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Καρπουζά 17 (16/32 επ., 1 άσο), Βεργίδου 2 (1 άσο, 1 μπλοκ), Τένεβα 10 (9/25 επ., 1 μπλοκ, 54% υπ. – 38% άριστες), Αρτακιανού –λ (41% υπ. – 32% άριστες) / Ξαγοραράκη, Βαρουδάκη 7 (3/13 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 55% υπ. – 41% άριστες), Ψυλλάκη Μ.

Ολυμπιακός (Νικολάκης): Γιώτα 11 (6/13 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 7 (4/10 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Βέσοβιτς 16 (16/33 επ., 42% υπ. – 12% άριστες), Μπραμπόροβα 16 (12/30 επ., 4 άσοι, 41% υπ. – 31% άριστες), Χριστοδούλου 2 (2/3 επ.), Μποσκάτσι 9 (7/18 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κονόμι –λ (47% υπ. – 47% άριστες) / Λαμπρούση 1 (1 μπλοκ), Βλαχάκη 3 (2/8 επ., 1 μπλοκ), Κοκκινάκη, Τέζα 1 (1 άσο)