Mόνος πρώτος και αήττητος ο Ολυμπιακός

Την 5η νίκη του σε ισάριθμους αγώνες στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε στην Χαλκίδα ο Ολυμπιακός και με το 3-1 επί του Ηρακλή Χαλκίδας πανηγύρισε το τρίποντο παραμένοντας πλέον μόνος και αήττητος στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Το 5×5 πανηγύρισε ο Ολυμπιακός και με το 3-1 κόντρα στους «μελανόλευκους» του Ηρακλή Χαλκίδας παρέμεινε μόνος πρώτος στην κορυφή της Α1.

Όπως στο League Cup, έτσι και στο πρωτάθλημα οι Πειραιώτες φρόντισαν να περάσουν νικηφόρα από την Χαλκίδα και με κορυφαίο τον Λίμπερμαν Αγκάμεζ που σταμάτησε στους 22 πόντους και τους Φράγκο-Κοκκινάκη που ήταν και το δίδυμο των ακραίων να έχουν 16 και 14 πόντους αντίστοιχα, οι ερυθρόλευκοι» πήραν το τρίποντο που είχαν στόχο από την αρχή.

Από την άλλη πλευρά οι γηπεδούχοι του Σπύρου Γκολίτση με τον Τάπια και τον Γκόρτσανιουκ ήταν ανταγωνιστικοί μειώνοντας μάλιστα σε 1-2 χωρίς όμως να μπορέσουν να πάρουν κάτι περισσότερο από τον αγώνα.

Σπύρος Γκολίτσης (Ηρακλή Χαλκίδας): «Ο Φερέλ έχει πρόβλημα με τη μέση του. Μάλλον είναι ισχυαλγία αλλά αύριο θα κάνει εξετάσεις. Αναγκαστήκαμε να προσαρμοστούμε σε νέα δεδομένα. Και ο Ολυμπιακός μπήκε με διαφορετικό σχήμα με λίμπερο τον Γκούζντα. Ετσι χάσαμε εύκολα το πρώτο σετ αλλά στο δεύτερο παίξαμε καλύτερα και το σκορ μας αδικεί. Στο τρίτο σετ πιέσαμε στο σερβίς και μπήκαμε στον αγώνα. Δυστυχώς στο τέταρτο σετ το φοβηθήκαμε. Κάναμε λαθάκια, ο Φιλίποφ έπαίξε πρώτο χρόνο και μας ξέφυγε. Παρά την ήττα είμαι ευχαριστημένος από τη μαχητικότητα και την προσπάθεια που κάναμε. Με τέτοια εμφάνιση είναι βέβαιο πως θα πάρουμε βαθμούς στα ματς που κυνηγάμε για την παραμονή μας».

Σλόμπονταν Μπόσκαν (Προπονητής Ολυμπιακού) : «Παίξαμε πολύ καλά στα δυο πρώτα σετ. Ήμασταν συγκεντρωμένοι και είχαμε εστιάσει στα πράγματα που θέλαμε να εφαρμόσουμε. Στο 3ο σετ, χάσαμε τη συγκέντρωσή και δεν παίξαμε όπως στα δυο προηγούμενα. Ο Ηρακλής δεν ήθελε να χάσει με 3-0 και αντέδρασε. Είμαι ικανοποιημένος από τη συνολική εμφάνιση των παιδιών. Καταλαβαίνω ότι τα περισσότερα παιχνίδια στο πρωτάθλημα θα είναι κάπως έτσι. Δεν είναι εύκολο να έχεις το κίνητρό στο 100% σε κάθε σετ. Ωστόσο είμαστε Ολυμπιακός και οφείλουμε να είμαστε σοβαροί και συγκεντρωμένοι από την αρχή μέχρι το φινάλε των αγώνων».

Τα σετ: 1-3 (16-25, 18-25, 25-19, 21-25) σε 104′

Ηρακλής Χαλκίδας (Σπύρος Γκολίτσης) : Τάπια 19 (17/31 επ., 2 άσσοι), Κανέλλος 7 (5/13 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Κλότσκο 6 (5/12 επ., 1 μπλοκ,  57%υπ.-43%αρ.), Κασαμπαλής 5 (2/4 επ., 2 μπλοκ, 1 άσος), Γκόρτσιανουκ 12 (9/28 επ., 3 μπλοκ, 48%υπ.-43%αρ.), Αδαμόπουλος 6 (6/10 επ.), Παπαδημητρίου -λ (47%υπ.-40%αρ.) / Γαλιώτος 1 (1 άσσος), Κολτσιάκης (50%υπ.-12%αρ.), Μάρκου, Ταυρής

Ολυμπιακος  (Σλόμπονταν Μπόσκαν): Νταφ 8 (6/12 επ., 2 μπλοκ), Φιλίποφ 1 (1 μπλοκ), Κοκκινάκης 14 (12/21 επ., 2 μπλοκ, 86%υπ.-71%αρ.), Φράγκος 16 (12/25 επ., 3 μπλοκ, 1 άσος, 73%υπ.-53%αρ.) Άθος Κόστα 11 (8/13 επ., 3 μπλοκ), Αγκάμεζ 22 (17/31 επ., 2 μπλοκ, 3 άσοι), Γκούζντα -λ (41%υπ.-24%αρ.) –λ./ Στεφάνου-λ