Ναξιώτικη απόδραση από το Ρέθυμνο!

Ο Πανναξιακός ήταν ο νικητής της «ναυμαχίας» με τον ΟΠΕΡ στο Ρέθυμνο ύστερα από ενα μεγάλο παιχνίδι -που καθυστέρησε να ξεκινήσει- και έληξε με 3-2 υπέρ της ομάδας του Κόβαζιτς! Να σημειωθεί ότι το ταιμπρεικ έληξε με 18-20 αν και το Ρέθυμνο προηγηθηκε 11-5, ο Πανναξιακός μείωσε σε 12-10, ειχαμε διαδοχικές ισοπαλίες με 14-14, 16-16, 17-17, 18-19 και η Καρπουζά με μπλοκ ολοκλήρωσε την επική ανατροπή των φιλοξενούμενων.  Ο Πανναξιακός έμεινε τεταρτος, ενα βαθμό πίσω απο την τρίτη Θήρα.

Πλεον ο ΟΠΕΡ  που πήρε ενα πόντο, υπέστη την 8η σερί ηττα και έμεινε κολημμένος στην 9η θεση και στη ζώνη του υποβιβασμού.

Απο τον Πανναξιακό ξεχώρισαν Καρπουζά, Διώτη, Τοτσίσδου.Περιν. Απο το Ρέθυμνο που ειναι με την πλάτη στον τοίχο, μακραν πρώτη με διαφορά η Σαλούστρου και ακλούθησαν Λαγουδάκη, Ξαγοραράκη

Μάχη έγινε στο πρώτο σετ όπου οι παίκτριες του Ντζαφέρη μπήκαν πολύ γερά στο παιχνίδι διατήρησαν σταθερά το προβάδισμα στο σκορ με 13-8, 18-13 και 20-19. Εκεί, ο Πανναξιακός με το καλό σέρβις και αποτελεσματικές επιθέσεις από τις Διώτη, Περίν, Τοτσίδου πέρασε μπροστά με 23-24, ο ΟΠΕΡ ισοφάρισε 24-24 αλλά πιο ψύχραιμες, οι παίκτριες του Κόβαζιτς κατάφεραν να το κερδίσουν δύσκολα με 24-26 και να κάνουν το 0-1.

Παρά την απώλεια του πρώτου σετ, οι παίκτριες του Ντζαφέρη δεν απογοητεύτηκαν, μπήκαν και πάλι με πάθος και διάθεση για την ισοφάριση και τα κατάφεραν. Με μπροστάρισες τις Σαλούστρου, Λαγουδάκη, Ξαγοραράκη, Κλείσαρη, πήραν από την αρχή μεγάλο προβάδισμα με15-9, 22-11 επικράτησαν τελικά με το εντυπωσιακό 25-15 και έκαναν το 1-1.

Εκπληκτικός και στο τρίτο σετ ήταν ο ΟΠΕΡ που με τη βοήθεια των φιλάθλων του κατάφερε να πάρει προβάδισμα 2-1 σετ με 25-14.

Στο τέταρτο σετ είχαμε ανατροπή σκηνικού με τις φιλοξενούμενες να ισοφαρίζουν σε 2-2 με 16-25 και να στέλνουν το ματς στο τάι μπρέικ όπου ήταν δραματικό και έληξε με 20-18 υπερ της ομάδας της Νάξου.

Θανάσης Ντζαφέρης: «Πρέπει κάποια στιγμή να καταλάβουμε ότι το ματς τελειώνει στα τρία σετ κι όχι στα δύο. Κρατάμε το βαθμό και την αγωνιστική βελτίωση που δείξαμε, αλλά πρέπει να προσπαθήσουμε περισσότερο στα επόμενα παιχνίδια»

Ζόραν Κόβαζιτς: «Συγχαρητήρια στα κορίτσια για τη νίκη αυτή και τους δυο βαθμούς, τίποτα άλλο. Συνεχίζουμε».

Τα σετ: 24-26, 25-15, 25-14, 16-25, 18-20

ΟΠΕΡ (Ντζαφέρης) Σαλούστρου, Παρασκάκη, Κλεισιάρη, Κογεράκη, Λαγουδάκη, Ξαγοραράκη Β., Παπουτσή -λ / Κατερίνη, Ντεμάι, Τσελάνη.

Πανναξιακός (Κόβαζιτς) Διώτη, Δρακουλίδου, Καρπουζά, Τοτσίδου, Φάρκωνα, Περίν, Κελεσίδου -λ / Νούσια, Αποστολίδου, Μιλοβάνοβιτς, Αξαοπούλου

29/04/2024

Στην ΑΕΚ η Εύα Χαντάβα

Το στενό μαρκάρισμα της ΑΕΚ στην Εύα Χαντάβα –όπως πρώτοι σας είχαμε ενημερώσει- απέδωσε και η 33χρονη ακραία επιστρέφει στο ελληνικό πρωτάθλημα,...