Νέο τρίποντο-ανάσα για ΜΕΝΤ

Με το διεθνή νεοπαοκτηθέντα άσο της ΜΕΝΤ, από την Αγία Λουκία, Τζόζεφ Κλέρσεντ, θεατή στην κερκίδα του κλειστού της Τούμπας, τις απουσίες των Χατζηηλιάδη (που είχε πάρει άδεια από τον πρόεδρο και βρισκόταν στο εξωτερικό για τις γιορτές), Σφενδυλάκη (παρελθόν από την ομάδα), και τον Μπίσετ να παίζει με ένεση η  ΜΕΝΤ ήταν η νικήτρια με 3-1 (30-28, 20-25, 25-21, 25-23) σετ επί της Ορεστιάδας στο ντέρμπι των νεοφωτίστων της Volleyleague. Για τους νικητές, που αποχαιρέτησαν το 2014 με τον καλύτερο τρόπο, αυτό ήταν το δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο και η τρίτη φετινή τους νίκη, η οποία ισοδυναμεί με ένα ακόμη πολύτιμο βήμα σωτηρίας, ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος σε ένα… χρόνο.

Παρά τα προβλήματα σε υποδοχή αλλά και από το μπλοκ των αντιπάλων η ΜΕΝΤ όσο περνούσε η ώρα, βελτίωνε το πρόσωπο της και με σωστό μοίρασμα παιχνιδιού από τον Ιταλό Πάρις, κατάφερε να εκμεταλλευτεί τα πολλά λάθη των φιλοξενούμενων και να κυριαρχήσει στην επίθεση.

Αμφίρροπο ήταν όλο το 1ο σετ καθώς μετά το προβάδισμα της ΜΕΝΤ με 8-7 και 16-13, η Ορεστιάδα με μπλοκ κατάφερε γιαπρώτη φορά στο σετ να περάσει μπροστά με 19-18. Η διαφορά των δύο πόντων στο 21-19 ήταν και η μεγαλύτερη που κατάφεραν να πάρουν οι ακρίτες, οι οποίοι μολονότι έφτασαν τέσσερις φορές πρώτοι σε σετ μπολ, αποδείχθηκαν άναποτελεσματικοί στα κρίσιμα σημεία. Έτσι η σκληροτράχηλη ΜΕΝΤ στην πρώτη ευκαιρία που είχε να τελειώσει το σετ, το κατάφερε με 30-28 και έπειτα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, ακατάλληλο για καρδιακούς, πήρε κεφάλι με 1-0 σετ.

Οι Εβρίτες στο 2ο σετ αντέδρασαν και με όπλο τους το αδιαπέραστο μπλοκ κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα. Το αρχικό προβάδισμα της ΜΕΝΤ με 5-3 γρήγορά διαμορφώθηκε σε 9-14 υπέρ των φιλοξενούμενων, που έδειξαν να έχουν επιβάλλει πλήρως το ρυθμό τους. Η διαφορά ανέβηκε και στο 19-13 για τους ακρίτες, ωστόσο οι Θεσσαλονικείς με ένα σερί 5-2 κατάφεραν να μειώσουν σε 21-19, όμως η Ορεστιάδα ήταν αυτή που τελικά ισοφάρισε με 25-21 σε 1-1 τα σετ.

Στο 3ο σετ η ΜΕΝΤ ξεκίνησε δυναμικά και κατάφερε από την αρχή να χτίσει μία σημαντική διαφορά και να ξεφύγει με 8-2 και 16-10. Η Ορεστιάδα προσπάθησε να μειώσει και τα κατάφερε στο 21-18 με ένα καλό σερί του Αλεξαντρόφ από το σερβίς, αλλά έχοντας τον Λούνα και πάλι σε κακό… φεγγάρι δεν μπόρεσε να αντισταθεί περαιτέρω με αποτέλεσμα η ΜΕΝΤ να ζευγαρώσει με 25-20ν τα κερδισμένα της σετ, 2-1.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 4ο σετ, όπου η Ορεστιάδα παίζοντας με την πλάτη στον τοίχο προσπάθησε από την αρχή να δείξει το ανταγωνιστικό της πρόσωπο. Με το παιχνίδι να πηγαίνει πόντο πόντο από το ξεκίνημα του μέχρι το τέλος η ΜΕΝΤ εκμεταλλευόμενη τα πολλά λάθη των φιλοξενούμενων και κυρίως την αναποτελεσματικότητα στην επίθεση. Κάτι που ασφαλώς προκαλεί έντονο προβληματισμό όσον αφορά την αφλογιστία του Λούνα σε ένα ακόμη ματς της Ορεστιάδας, που με την τέταρτη συνεχόμενη ήττα της βλέπει το στόχο της 6άδας να απομακρύνεται και να κινείται σε τροχιά πλει άουτ.

Ζένια Γκόρτσανιουκ (βολεϊμπολίστας ΜΕΝΤ): “Ήταν μία νίκη χαρακτήρα. Παρά τις απουσίες κάποιων παιδιών, αλλά και τα προβλήματα που αντιμετώπισαν άλλοι συμπαίκτες μας με τις προπονήσεις αυτή την περίοδο, όσοι μπήκαμε στο γήπεδο προσπαθήσαμε να καλύψουμε με τον καλύτερο τρόπο τα όποια κενά και τελικά μετά τα δύο πρώτα σετ, αντιμετωπίσαμε το ματς με περισσότερη σοβαρότητα και φτάσαμε σε ένα ακόμη πολύτιμο τρίποντο που μας επιτρέπει να κλείσουμε με επιτυχία το 2014. Χρόνια πολλά σε όλους και ό,τι καλύτερο για την ομάδα μας”.

Κώστας Δελήκωστας (προπονητής Α.Ο. Ορεστιάδας): «Δυστυχώς κάναμε κακή εμφάνιση. Στο 1ο και στο 3ο σετ είχαμε πολύ κακή υποδοχή. Ο Λούνα δε μπόρεσε να ξεπεράσει τα προβλήματα τραυματισμού και αυτό μας κόστισε στην επίθεση. Χάσαμε μεγάλη ευκαιρία να πάρουμε θετικό αποτέλεσμα».

ΜΕΝΤ – Ορεστιάδα 3-1 (30-28, 20-25, 25-21, 25-23)

ΜΕΝΤ (Γκολίτσης): Σακόγλου 23 (21/41 επ., 2 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 16 (14/27 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 78% υπ. – 67% άριστες), Χρυσάφης 4 (2/7 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 63% υπ. – 47% άριστες), Αντιφάκος 10 (4/6 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Πάρις 9 (5/7 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Μπίσετ 5 (3/4 επ., 2 μπλοκ), Κνάπεκ–λ (74% υπ. – 58% άριστες) / Αντωνιάδης –λ (27% υπ. – 20% άριστες), Παπαϊακώβου 3 (2 άσοι, 1 μπλοκ), Μάντζιος 2 (2/5 επ., 71% υπ. – 71% άριστες)

Ορεστιάδα (Δεληκώστας): Δημητριάδης 1 (1 μπλοκ), Λούνα 11 (8/26 επ., 3 μπλοκ), Γκιγιέρμε 8 (8/15 επ., 64% υπ. – 45% άριστες), Τόμσον 13 (11/16 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Ποτολίδης 10 (7/11 επ., 3 μπλοκ), Ριζόπουλος 14 (11/25 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 63% υπ – 50% άριστες), Κωνσταντινίδης –λ (72% υπ – 52% άριστες) / Αλεξαντρόφ Διαμαντίδης 2 (2/5 επ., 70% υπ. – 40% άριστες), Βλασακίδης.