Νίκες για τους πρωτοπόρους

Με νίκες συνέχισαν κατά την 8η αγωνιστική της Α2 των ανδρών Χανιά, Κυζικός, Παναχαϊκή και Ηρακλής που παραμένουν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας στους 3ο Ομίλους…

Δύσκολο απόγευμα είχαν στην Κρήτη τα Χανιά καθώς η Αργυρούπολη κοίταξε κατάματα την ομάδα του Νίκου Μπουτσουρή, ωστόσο έχασε στις λεπτομέρειες με 3-0 και επέστρεψε άπραγη στην Αθήνα. Οι γηπεδούχοι πήραν τα δύο από τα τρία σετ στην διαφορά πόντων και με το τρίποντο τους παραμένουν αήττητοι στον 1ο Όμιλο.

Στον Πειραιά ο Κυζκός αν και προηγήθηκε 2 φορές με 0-1 και 1-2 χρειάστηκε το τάϊ-μπρέϊκ για να επικρατήσει της Δραπετσώνας και να έχει βαθμολογική απώλεια.

1ος Όμιλος

Οδυσσέας Αμαρουσίου – ΑΟΝΣ Μίλων 1-3 (15-25, 26-24, 14-25, 12-25)
Ελληνικά Ναυπηγεία- Εθνικός Πειραιώς 0-3 (18-25, 16-26, 19-25)
ΓΣ Απόλλων – Ροδίων Άθλησις 3-1 (24-26, 25-17, 25-15, 25-23)
ΓΣ Πανελλήνιος – ΟΠ Ρεθύμνου 1-3 (23-25, 25-19, 21-25, 19-25)
ΣΦΠ Χανίων – ΑΟΝ Αργυρούπολης 3-0 (26-24, 25-12, 27-25)
ΔΑΣ Δραπετσώνας – ΑΠΣ Κύζικος 2-3 (23-25, 25-18, 18-25, 26-24, 4-15)

Στην Πάτρα το τοπικό ντέρμπι έβγαλε νικητή την Παναχαϊκή που είχε εύκολο έργο και κατέκτησε γρήγορα το τρίποντο με το 0-3. Με το ίδιο  αποτέλεσμα πέρασε από το Μεσολόγγι ο Πανερυθραϊκός, ενώ στην Καλαμάτα η ομώνυμη ομάδα με το καθαρό 3-0 έπαιρνε μια σημαντική νίκη.

2ος όμιλος

Καλαμάτα 80 – ΑΓΣ Ιωαννίνων 3-0 (25-18, 25-21, 25-23)
ΑΠΣ Φθία – ΑΣΠ Ερμής 3-1 (25-23, 25-21, 23-25, 25-23)
ΑΠΣ Πήγασος – ΑΣ Κόροιβος 3-1 (14-25, 25-19, 27-25, 25-16)
ΓΕ Μεσολογγίου – Πανερυθραϊκός 0-3 (17-25, 22-25, 23-25)
ΑΕΠ Ολυμπίας – Παναχαϊκή 0-3 (17-25, 18-25, 16-25)

Με το τρίποντο στις αποσκευές επέστρεψε στην Θεσσαλονίκη από την Κομοτηνή ο Ηρακλής. Ο «Γηραιός» συνάντησε αντίσταση από τους γηπεδούχους μόνο στο πρώτο σετ του αγώνα, όμως οι Παλέντζας και Κολτσιάκης χάρισαν το τρίποντο στους πρωτοπόρους της βαθμολογία.