ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Νίκες για Ζωγράφου, Μίλωνα

Με νίκες προχώρησαν στην Β’ φάση του Κυπέλλου Ανδρών,ο Μίλωνας και ο ΑΚ Ζωγράφου που ξεκίνησαν χθες νικηφόρα τις υποχρεώσεις τους για την 1η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Στον αγώνα που πραγματοποιήθηκε στο κλειστό της Ν. Φιλαδέλφειας, λόγω της μη αδειοδότησης της έδρας του τυπικά γηπεδούχου Ζωγράφου, η ομάδα  του Σάββα Λοϊζίδη, παρά τα παράπονα που υπάρχουν απο τη διαιτησία, επικράτησε με 3-1 (25-13, 25-17, 10-25, 25-21) του Ιωνικού Ν.Φ και παρέμεινε αήττητος για 5ο αγώνα στη διοργάνωση. Οι άνθρωποι πάντως του Ζωγράφου ευχαριστούν δημοσίως το σωματείο της Ν. Φιλαδελφειας

Το σερί του όμως, σε ένα πολύ θεαματικό ματς που παρακολούθησαν αρκετοί τυχεροί στο κλειστό του Γέρακα, συνέχισε και ο Μίλωνας, που επιβλήθηκε με 3-1 της τοπικής ομάδας, που αν και κατώτερης κατηγορίας κοίταξε στα μάτια τον αντίπαλό της.

Ο Ο.Φ Γέρακα, προηγήθηκε 1-0, καθώς κέρδισε το α’ σετ σχετικά εύκολα, αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι, που δεν είχαν στη σύνθεσή τους τον Θανάση Πανούσο, ισοφάρισαν δύσκολα σε 1-1 και παρά τη μαχητικότητα των γηπεδούχων,  έφτασαν τελικά στη νίκη με 3-1 σετ.

Χθες εξάλλου διεξήχθησαν και άλλες 4 αναμετρήσεις, ενώ το πρόγραμμα της Β’ φάσης συνεχίζεται  ως εξής.