LEAGUE CUP "ΝΙΚΟΣ ΣΑΜΑΡΑΣ"

Νίκη ανατροπή για την Παναχαϊκή

Προβάδισμα από τον Γ΄όμιλο του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» για πρόκριση στο φάιναλ φορ του θεσμού, πήρε η Παναχαϊκή η οποία επικράτησε του 3-2 του Παμβοχαϊκού.

Στο Πελοποννησιακού ντέρμπι, που έγινε στο κλειστό του Βραχατίου οι παίκτες της Πατρινής ομάδας βρέθηκαν με την πλάτη στον τοιχο, όταν είδαν τους γηπεδούχους να βρίσκονται πίσω στο σκορ με 2-0 αλλά στη συνέχεια ανέβασαν την απόδοση τους, βρήκαν ρυθμό, ισοφάρισαν εύκολα σε 2-2 και πήραν τη νίκη σε τάι-μπρέικ θρίλερ με 14-16.

Κορυφαίος των νικητών ο  εκπληκτικός Βραζιλιάνος Ρεκ με 22 πόντους , 7 άσους, 5 μπλοκ  και με  18 ο Νίκος Ρουμελιώτης ενω απο τον γηπεδούχο Παμβοχαϊκό ο Πέτι με 20 και ο Μπαταγκιμ 14.

Το Σάββατο ο Παμβοχαϊκός για τη δεύτερη αγωνιστική θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟ και την Κυριακή η Παναχαϊκή θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟ.

Στο πρωτο σετ η Παναχαϊκή ξεφυγε στο σκορ με 11-14, ο Παμβοχαίκός κατάφερε με ένα σερί 7-2 να περάσει μπροστά με 18-16 και να κρατήσει τη διαφορά μέχρι το 24-22 οπου με διπλή μπαλιά του Λιβαθηνού πήρε το σετ με 25-22.

Στο δεύτερο σετ οι παίκτες του Κώστα Δεληκώστα μπήκαν πολύ δυνατά πήραν πολύ μεγάλο προβάδισμα με 19-9, η Παναχαϊκή μείωσε σε 22-15 αλλά με μπροστάρη τον διαγώνιο και αποτελεσματικό Αινείας Τζελάτι, καθάρισαν εύκολα το σετ με 25-17 και 2-0 σετ

Αλλαγή σκηνικού είχαμε στο τρίτο σετ   όπου η Παναχαϊκή, βελτιώθηκε εντυπωσιακά στην υποδοχή και στο μπλοκ και ξέφυγε με την σειρά της πολύ εύκολα στο σκορ με 9-18 μετά από διπλή μπαλιά του Ζιβάνοβιτς, 14-20 με τον Μπαράχας. Οι γηπεδούχοι με τον Τζελάτι από το σερβις , μείωσε σε 16-24 αλλά ο κεντρικός Βραζιλιάνος με ατομικό μπλοκ τελείωσε το σετ με 17-25 και 1-2 σετ.

Περίπατο είχαμε για την Παναχαϊκή στο τέταρτο σετ όπου με τον Νίκο Ρουμελιώτη εκτοξεύτηκε στο 9-20 και ολοκλήρωσε την κατάκτηση του σετ με μπλοκ άουτ του Μπαράχας  ο οποίος έγραψε το 13-25 και έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.

Μεγάλη  μάχη  είχαμε στο ται μπρέικ  όπου οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 6-10  με τον Νίκο Ρουμελιώτη, οι γηπεδούχοι με αντεπίθεση διαρκείας ισοφάρισε σε 12-12 με τον Πετί, πέρασαν μπροστά με 14-13 με τον Μπατατζίμ, 14-14 αλλα η Παναχαϊκή ήταν αυτή που έκανε  νέα ανατροπή και με  μπλοκ  του Βλαχοστάθη πήρε το σετ με 14-16 και τη μεγάλη νίκη με 2-3.

Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 9 άσσους, 52 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και της Παναχαϊκής προήλθαν από 12 άσσους, 45 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 39 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-22, 25-17, 17-25, 13-25, 14-16)

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Ζιβάνοβιτς 5 (1/2 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Γκράχαμ 6 (4/8 επ., 2 μπλοκ), Πέτι 20 (19/31 επ, 1 μπλοκ, 41% υπ – 30% άριστες), Πελεκούδας 10 (4/7 επ, 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Τζελάτι 10 (8/31 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπαταγκίμ 14 (13/23 επ, 1 μπλοκ, 47% υπ – 23% άριστες) / Τσαδήμας (λ, 48% υπ – 34% άριστες), Αγγελόπουλος, Γεωργίου 1 (μπλοκ), Ιωαννίδης 1 (άσσος)

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Συνοδινός): Ρεκ 22 (10/16 επ, 7 άσσοι, 5 μπλοκ), Δημητριάδης 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Σορμάζ 6 (6/8 επ, 20% υπ – 20% άριστες), Μπαράχας 6 (4/16 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 35% υπ – 5% άριστες), Ρουμελιώτης Ν. 18 (14/36 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Βλαχοστάθης 6 (4/6 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μ. (λ, 56% υπ – 36% άριστες), Κοτσιλιάνος 4 (4/8 επ, 37% υπ – 26% άριστες), Λιβαθηνός, Μαυραγάνης, Κωστόπουλος.

Γ΄ΟΜΙΛΟΣ (Βραχάτι – Γυμναστήριο Γ.Τριαντάφυλλος)

Παρασκευή 14 Οκτωβρίου 2016
ΓΑΣ Παμβοχαϊκός – Παναχαϊκή Πετοσφαίριση 2013 2-3 (25-22, 25-17, 17-25, 13-25, 14-16)