Νίκη-ανατροπή γοήτρου για ΠΑΟ που παρέμεινε σε τροχιά 3ης θέσης

Την πρώτη του φετινή νίκη γοήτρου και μάλιστα με ανατροπή πανηγύρισε επί του πρωταθλητή Ολυμπιακού ο Παναθηναϊκός στο ντέρμπι “αιωνίων” της 5η2 αγωνιστικής των πλέι οφ της Volleyleague. Στο δραματικό ματς στο κλειστό του Άγιου Θωμά οι πράσινοι, αν και έχαναν με 0-2 από τους “ερυθρολεύκους” με όπλο τους το μπλοκ βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και έφτασαν τελικά στο 3-2 (23-25, 23-25, 36-34, 25-23, 15-7) επί των φιλοξενούμενων, που στο 3ο σετ έχασαν πέντε σετ-ματς μπολ και την ευκαιρία να τελειώσουν το ματς. Με το δίποντο αυτό οι “πράσινοι” έμειναν ζωντανοί στη μάχη με τον ΠΑΟΚ για την κατάκτηση της 3ης θέσης του πρωταθλήματος.

Να σημειωθεί πως είναι η πρώτη ανατροπή που πετυχαίνει ο Παναθηναϊκός στην έδρα του σε αγώνα επί του Ολυμπιακού από το 1998 που καθιερώθηκε το νέο σύστημα καταγραφής πόντων.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ματς με τον Ευφραιμιδη σε ρόλο βασικού ακραίου αντι του Γερμανού Φρομ και τους Βουλκίδη-Ανδρεάδη στο κέντρο, ενώ ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με δίδυμο κεντρικών τους Ρανγκέλ-Πελεκούδα. Οι δύο ομάδες, μετά από κάποια χαμένα σερβίς, πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ μέχρι το 8-8, καθώς ο Παναθηναϊκός με επίθεση του Χ. Ανδρεόπουλου προηγήθηκε για πρώτη φορά στο ματς με διαφορά 3 πόντων, 13-10. Οι ερυθρόλευκοι κάλυψαν τη διαφορά 14-14 δια χειρός Μιγιαϊλοβιτς. Μετά από αρκετή ώρα και με άουτ επίθεση του Εγκλεσκαλνς, όπως φάνηκε και στο video chek οι πράσινοι προσπέρασαν με 20-19, αλλά ο Λετονός διαγώνιος των πρωταθλητών με δύο σερί άσους έβαλε ξανά στη θέση του οδηγού την ομάδα του, που παρά την μείωση του σκορ στον πόντο με τον Τσάτσιτς, 22-23, κατέκτησε με 25-23 στα σημεία το σετ, 0-1 από επίθεση του Έγκλεσκαλνς.

Αμφίρροπο ήταν και το ξεκίνημα του 2ου σετ με τους αιώνιους να μην μπορούν να ξεφύγουν με πάνω από ένα πόντο διαφορά και να είναι ισόπαλοι μέχρι και το 13-13 βγάζοντας τρομερές άμυνες, το τριφύλλι προηγήθηκε 16-13 με λάθος του Έγκλεσκλανς. Με τον Λετονό του “μπόμπερ” σε κέφια ο Ολυμπιακός κάλυψε της διαφορά και με άουτ επίθεση του Ράπτη πήρε κεφάλι με 20-19. Με αποτελεσματικό μπλοκ η ομάδα του Καζάζη ξέφυγε 24-22 για να ζευγαρώσει με πανέξυπνο πλάσε του αρχηγού Στιβαχτή, με 25-23 τα κερδισμένα της σετ.

Στο τρίτο σετ ο εξαιρετικός σήμερα Ευφραιμίδης και ο τοπ σκορερ Έγκλεσκαλνς βοήθησαν τον Ολυμπιακό να ξεφύγει με 5 πόντους για πρώτη φορά στο παιχνίδι, 5-10. Λάθος επίθεση του Τσάτσιτς, διατήρησε τη διαφορά ασφαλείας για τους ερυθρόλευκους, 14-18. Ο Χ. Ανδρεόπουλος έφερε το σκορ στα ίσα 22-22, ενώ το καλό σερβίς του Χ. Ανδρεόπουλου μπλοκ Τσάτσιτς-Ρανγκέλ στον Έγκλεσκλανς έφεραν για πρώτη φορά στο παιχνίδι τους πράσινους σε σετ μπολ 24-23. Ο Εφραιμίδης και τα λάθη των γηπεδούχων κρατουσαν ζωντανό τον Ολυμπιακό σβήνοντας 7 πράσινα σετ μπολ το μπλοκ του Βουλκίδη έφερε σε ματς μπολ 30-31τον Ολυμπιακό, αλλά μετα από δραματική εξέλιξη και έπειτα από 5 χαμένα σετ-ματς μπολ των ερυθρόλευκων, ο Χ. Ανδρεόπουλος με μπλοκ στον Έγκλεσκαλνς μείωσε με 38-38 σε 2-1 σετ μετά από 43 λεπτά.

Στο τέταρτο σετ από τα μέσα του ο Φρομ πήρε τη θέση του στο βασικό σχήμα. Η ομάδα του Δ. Ανδρεόπουλου με το Ρανγκέλ έφερε το σετ στα ίσα 19-19. Η κούραση ήταν αισθητή στις δυο ομάδες που πήγαιναν χέρι-χέρι 21-21. Ο Μιγιαϊλοβιτς έκανε το 21-22 αλλά ο Ράπτης απάντησε 22-22 ενώ ο Τσάτσιτς με άσο έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους 23-22. Ο Έγκλεσκαλνς ισοφάρισε 23-23 αλλά ο ΠΑΟ έφτασε στο σετ μπολ με Ανδρεόπουλο και ο Ρανγκέλ σε πρώτο χρόνο έστειλε στο τάι μπρέικ το ματς με 25-23.

Στο 5ο σετ ο Παναθηναϊκός με όπλο του το μπλοκ πήρε προβάδισμα με 5-0 και αύξησε τη διαφορά με 10-4 για να φτάσει με ανατροπή 15-7 από άστοχη επίθεση του Μιγιαϊλοβιτς στη νίκη γοήτρου με 3-2 σετ.

*Πριν από την έναρξη του αγώνα στο κλειστό του Άγιου Θωμά τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Νότη Λίτσα που «έφυγε» από τη ζωή το πρωί της Κυριακή 11 Απριλίου σε ηλικία 75 ετών και παράλληλα τιμήθηκε ο Χαραλαμπος Ανδρεόπουλος MVP Βίκος Cola της 4ης αγωνιστικής των πλέι οφ του πρωταθλήματος Volley League 2020-21, στο 2-3 επί του ΠΑΟΚ.

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 58 επιθέσεις, 23 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 74 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (23-25, 23-25, 36-34, 25-23, 15-07) σε 141′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 19 (15/34 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 62% υπ. – 36% άριστες), Γιάκομπσεν 7 (1/1 επ., 6 μπλοκ), Ρανγκέλ 16 (13/24 επ., 3 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 16 (12/26 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 71% υπ. – 29% άριστες), Ράπτης 29 (24/40 επ., 5 μπλοκ), Πελεκούδας 6 (2/4 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 65% υπ. – 46% άριστες), Συναδινός (λ), Πανταλέων 3 (1/1 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Στιβαχτής 1 (1/1 επ.), Μιγιαήλοβιτς 17 (17/38 επ., 65% υπ. – 26% άριστες), Ανδρεάδης 8 (7/11 επ., 1 μπλοκ), Έγκλεσκαλνς 32 (25/52 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ), Βουλκίδης 5 (2/9 επ., 3 μπλοκ), Εφραιμίδης 19 (18/35 επ., 1 άσσος, 62% υπ. – 25% άριστες) / Ζήσης (λ, 59% υπ. – 18% άριστες), Φρομ 4 (4/6 επ., 38% υπ. – 25% άριστες), Χαραλαμπίδης 3 (3 μπλοκ), Ριζόπουλος, Όκολιτς.