Νίκη ανατροπής για ΖΑΟΝ

Παιχνίδι απαγορευτικό για καρδιακούς ήταν αυτό του ΖΑΟΝ κόντρα στον Πανιώνιο για την 10η αγωνιστική του 1ου Ομίλου της Α2. Ο Πανιώνιος αν και προηγήθηκε με 0-2 δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη αφού ο ΖΑΟΝ με εντυπωσιακή αντεπίθεση έκανε το 3-2 και πανηγύρισε τη νίκη που τον κρατά στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ντέρμπι με όλη τη σημασία της λέξης ήταν αυτό που πραγματοποιήθηκε στο Ζηρίνειο μεταξύ ΖΑΟΝ και Πανιωνίου που έλυσαν τις διαφορές τους στο ταϊ-μπρέϊκ.

Οι «κυανέρυθρες» με ανατροπές στα δύο πρώτα σετ έκαναν το 0-2 και έδειξαν πως θα κατακτούσαν το τρίποντο στα Βόρεια προάστια, ωστόσο δεν υπολόγιζαν την ψυχή και την αντίδραση των γηπεδούχων που ισοφάρισαν σε 2-2 στέλνοντας την αναμέτρηση σε 5ο σετ. Εκεί όπου ολοκλήρωσαν την ανατροπή τους και με το 15-13 πήραν την σημαντική νίκη κατά την 10η αγωνιστική.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες έδειξαν τεράστιο πάθος για να πάρουν το προβάδισμα με αποτέλεσμα να υπάρχουν συνεχόμενες εναλλαγές στο σκορ. Μετά το 10-10 οι γηπεδούχες προηγήθηκαν με 13-12, ο Πανιώνιος απάντησε με το 13-14. Με την Φιλιπιόνκα ο ΖΑΟΝ προσπέρασε με 16-14, αλλά οι «κυανέρυθρες» με την Ευθυμίου και Οικονομάκη γύρισαν εκ νέου το σετ στο 17-19. Οι «ροσσονέρι» των Βορείων προαστίων ισοφάρισαν σε 19-19 με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο –πόντο μέχρι το 21-21.

Με την Φιλιπιόνκα και την Χοτοκουρίδου ο ΖΑΟΝ προηγήθηκε με 22-21 και 23-22, όμως ο Πανιώνιος φρόντισε να απαντήσει στο τέλος, καθώς με ένα σερί 3-0 έφθασε στο 23-25 και το 0-1.

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 8-8, ωστόσο ο ΖΑΟΝ με καλό σερβίς έκανε το 11-8. Ο Πανιώνιος όμως φρόντισε να ισοφαρίσει γρήγορα σε 11-11 και 12-12. Με την Φιλιπιόνκα και το μπλοκ οι γηπεδούχες προηγήθηκαν εκ νέου με 15-12 αναγκάζοντας τον Κωστακόπουλο να ζητήσει ταϊμ-άουτ.  Ο ΖΑΟΝ με αποτελεσματικές επιθέσεις κατάφερε να κρατά την διαφορά φθάνοντας στο 17-14,στο 20-17 με άσο της Πλουμή και λίγο αργότερα στο 23-20. Όμως όπως και στο πρώτο σετ οι «κυανέρυθρες» αντέδρασαν  με τις Μπίσκου, Οικονομάκη και τους άσους της Μουρατίδη  έκανε το 23-25 και το 0-2.

Ο ΖΑΟΝ προσπαθώντας να αντιδράσει απο τις ανατροπές του Πανιωνίου μετά το 9-9 του σετ ανέβασε την απόδοσή του και καλύτερος στις επιθέσεις απο κόντρα μπάλα έκανε το 14-10 και το 17-15. Ο Πανιώνιος προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι και να φθάσει στη νίκη μειώνοντας σε 20-19 όμως ένα σερί απο την Φιλιπιόνκα και την Αργυρίου έκανε το 24-20 για να μειώσουν οι αθλήτριές της Κηφισιάς σε 2-1 με το 25-22.

Στο τέταρτο σετ ο Πανιώνιος έδειξε να έχει περισσότερο πάθος για τη νίκη όταν προηγήθηκε με 13-15, αλλά ο ΖΑΟΝ ίσοφάρισε με 15-15 και 16-16 με την Φιλιπιόνκα, ενώ ο άσος της Αργυριου έφερε το 17-16. Η Φιλιπιόνκα με κόντρα επίθεση έδωσε «αέρα» δύο πόντων στις γηπεδούχες κάνοντας το 18-16. Ένα λάθος σερβίς απο την Αργυρίου και ένας άσος απο την Μπίσκου έγραψαν το 18-18 για τον Πανιώνιο. Η Πλουμή με πλασέ έκανε ο 20-19, όμως το άουτ πλασέ της Δαουλτζόγλου έκανε το 20-20. Ωστόσο ο ΖΑΟΝ φρόντισε με με δύο πόντους της Δαουλτζόγλου και τα λάθη του Πανιωνίου να φθάσει στο 25-20 και το 2-2.

Στο ταϊ-μπρέϊκ μετά το 2-2 ο ΖΑΟΝ με Με τις Φιλιπιόνκα, Πλουμή και Δαουλτσόγλου προηγήθηκε με 5-2, όμως ο Πανιώνιος μείωσε σε 5-4 ανεβάζοντας την ένταση στα… κόκκινα. Μαλιστα με την Μπίσκου οι “κυανέρυθρες” έφθασα στο 6-6. Η Μάρκου και το μπλοκ στην Ευθυμίου Έκαναν το 8-6 για τις γηπεδούχες, όμως ένα λάθος και ο πόντος της Τσιώνη έφερε το 8-8 για τον Πανιώνιο. Ντονά και Αργυρίου έδωσαν το προβάδισμα με 10-8 στον ΖΑΟΝ. Το άουτ σερβίς της Μουρατίδη έκανε το 11-9,  το μπλοκ της Τσουμήτα στην Πλουμή κράτησε τον Πανιώνιο με το 11-10, ενώ με νέο μπλοκ στην Φιλιπιόνκα οι “κυανέρυθρες” ισοφάρισαν σε 11-11.

Ένα μπλοκ στην Μπίσκου  έφεραν το 13-12 για τον ΖΑΟΝ, η Οικονομάκη ισοφάρισε σε 13-13. Κάπου εκεί όμως η λάθος επίθεση της Τουρνάκη κια η επίθεση της Ντόνα έφεραν το 15-13 για τις γηπεδούχες και την ολική ανατροπή…