Νίκη αντεπίθεσης από Παναθηναϊκό

Ένα πολύτιμο τρίποντο απέναντι στην πρωτοπόρο του βαθμολογικού πίνακα Κηφισιά πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός καθώς με το 3-1 «σκαρφάλωσε» στην 5η θέση της βαθμολογίας και στοχεύει στο κάτι παραπάνω.

Μια μεγάλη νίκη που δίνει βαθμούς και ψυχολογία για τη συνέχεια πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός στην Κυψέλη.

Οι «πράσινοι» του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έχοντας κορυφαίους τους Γκιμαράες (20), Φερέϊρα (21)  και Σούρδι (14) φρόντισαν να καλύψουν το κακό ξεκίνημα που έκαναν κόντρα στην Κηφισιά και με αντεπίθεση διαρκείας να φθάσουν στο 3-1 και το τρίποντο που τους βάζει σε… τροχιά 4άδας.

Αντίθετα οι «κυανόλευκοι» των Βορείων προαστίων πλήρωσαν τα πολλά και εύκολα λάθη που έκαναν, αλλά και τα «κενά» διαστήματα που είχαν στο παιχνίδι τους αλλά και τα πολύ χαμηλά ποσοστά στην επίθεση κατά το 4ο και καθοριστικό σετ.

Το πολύ καλό ξεκίνημα της Κηφισιάς στο πρώτο σετ ήταν καθοριστικό για τη συνέχεια καθώς ο Παναθηναϊκός παρά την προσπάθεια που έκανε δεν μπόρεσε να μπει στον αγώνα.

Η Κηφισιά με το καλημέρα στην αναμέτρηση προηγήθηκε 4-0 και 5-10, ωστόσο οι «πράσινοι» πλησίασαν στο 11-14 και 13-16 με τον Πανταλέων.

Η ομάδα των Βορείων προαστίων όμως με ένα εντυπωσιακό στοπ του Ρουμελιωτάκη στον Γκιμαράες και έναν άσο από τον Νικολάκη έκαναν το 13-19 και λίγο αργότερα με τον Χριστοφιδέλη το 14-21. Σε χαλαρούς ρυθμούς και με επίθεση του Μπίσετ η Κηφισιά έφθασε στο 17-25 και το 0-1 δείχνοντας πως θα έχει εύκολο έργο…

Στο δεύτερο σετ Παναθηναϊκός και Κηφισιά πήγαιναν πόντο –πόντο μέχρι το 5-5 όμως δύο συνεχόμενοι πόντοι του Φερέϊρα έδωσαν προβάδισμα στους γηπεδούχους με 7-5 και με επίθεση του Γκιμαράες έγινε το 8-6.

Το λάθος σερβίς του Βραζιλιάνου αλλά και το μπλοκ του Μπίσετ στον Κανέλλο έκανε το 8-8, όμως ο Παναθηναϊκός ξαναπήρε διαφορά με 11-8 χάρις το μπλοκ στον Γιοβάνοβιτς. Μια διαφορά που κράτησε κάνοντας το 13-10 και το 16-12 με τον Γκιμαράες.

Με το Βραζιλιάνο ακραίο των «πρασίνων» να είναι αποτελεσματικός στην επίθεση, αλλά και καλό μπλοκ οι γηπεδούχοι έκαναν το 19-15, όμως η Κηφισιά με το λάθος του Σούρδι και τον άσο του Γιοβάνοβιτς μάζεψε την διαφορά στο 19-17.

Ένα μπλοκ των Σούρδι-Πανταλέων στον Γιοβάνοβιτς και μια κόντρα επίθεση από τον Φερέϊρα ανέβασαν εκ νέου στο +4 την διαφορά (21-17). Το εντυπωσιακό ατομικό μπλοκ του Σούρδι στον Σέρβο διαγώνιο της Κηφισιάς πήγε το σκορ στο 22-17 για να ισοφαρίσουν σε 1-1 οι «πράσινοι» κάνοντας το 25-20.

Ίδια σχεδόν εικόνα είχε και το τρίτο σετ του αγώνα με τους «πράσινους» να είναι μαζί με την Κηφισιά μέχρι το 5-5, ωστόσο εκεί δύο συνεχόμενα μπλοκ από τον Μαρούλη στον Ρουμελιωτάκη έκαναν το 7-5 και ο άσος από τον Φερέϊρα το 9-6. Η είσοδος του Κόβαλτσουκ στη θέση του Ρουμελιωτάκη δεν έφερε αποτέλεσμα για την Κηφισιά που «βραχυκύκλωσε» καθώς η άστοχη επίθεση του Γιοβάνοβιτς έκανε το 14-10, ενώ η επίθεση του Γκιμαράες έφερε το 16-10 για τον Παναθηναϊκό.

Με τον Σούρδι και τον Κανέλλο οι «πράσινοι» έφθασαν στο 19-11, ενώ με άσο του Πανταλέων έγινε το 20-11.  Με την Κηφισιά να έχει αποσυντονιστεί πλήρως ο Παναθηναϊκός δεν δυσκολεύθηκε να τελειώσει το σετ με το 25-15 και να αποκτήσει το προβάδισμα με 2-1.

Στο τέταρτο σετ η Κηφισιά αν και ξεκίνησε καλύτερα προηγούμενη με 2-5 ο Παναθηναϊκός κατάφερε με τους Γκιμαράες, Φερέϊρα να γυρίσει την διαφορά κάνοντας μάλιστα το 11-10 και με την άστοχη επίθεση του Γιοβάνοβιτς το 13-12. Η Κηφισιά προσπέρασε με 14-15, όμως ο Παναθηναϊκός με ψυχολογία και καλές επιθέσεις έφθασε στο 16-15. Ο Ρουμελιωτάκης και τα καλά σερβίς από τον Κόντο «κράτησαν ζωντανή» την Κηφισιά που γύρισε το σετ στο 16-18 και το 17-19 με το λάθος σερβίς του Φερέϊρα.

Ο άσος του Δημήτρη Νικολάκη και το μπλοκ του Γιοβάνοβιτς στον Γκιμαράες έδωσε «αέρα» στην Κηφισιά με το 17-21. Ωστόσο οι  «πράσινοι» με αντεπίθεση διαρκείας κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 21-21 με τους Γκιμαράρες και το μπλοκ του Πανταλέων στον Γιοβάνοβιτς, ενώ νέο μπλοκ στον Σέρβο έκανε το  22-21 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Η Κηφισιά όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη καθώς ο Παπαγγελόπουλος ισοφάρισε σε 22-22 και με τον άσο του Ρουμελιωτάκη έγινε το 22-23.

Σε μια εντυπωσιακή φάση και άμυνα του Σούρδι και διπλή μπαλιά του Ρουμελιωτάκη έγινε το 23-23 ενώ ο Πανταλέων με κόντρα επίθεση στο φιλέ έπειτα από σερβίς του Μπέλου έγραψε το 24-23.

Η αντεπίθεση του Παναθηναϊκού ολοκληρώθηκε με επίσης εντυπωσιακό πόντο και κόντρα επίθεση του Σούρδι ο οποίος έκανε το 25-23 και χάρισε τη νίκη στους «πράσινους» που χειροκροτήθηκαν από τους φίλους τους για το πολύτιμο τρίποντο κατά την 14η αγωνιστική.

Δημήτρης Ανδρεόπουλος (προπονητής Παναθηναϊκού): «Περάσαμε δύσκολη εβδομάδα μετά την αποχώρηση του Σιμεόνοφ αλλά δείξαμε μαχητική ψυχή. Το θέλαμε πολύ να νικήσουμε. Η 4αδα είναι δύσκολο να έρθει αλλά εμείς θα κάνουμε την προσπάθεια μας. Δεν έπαιξε καλά μόνο ο Σούρδι. Όλη η ομάδα έπαιξε και νίκησε. Όλοι οι αθλητές είναι γρανάζια μιας μηχανής που δουλεύει σκληρά. Στα πλάνα μας είναι η απόκτηση ενός ξένου ακραίου αλλά θέλουμε να πάρουμε παίκτη που θα κάνει τη διαφορά. Επίσης θέλω να μιλήσω και για την περιπέτεια που περνάει ο σύλλογος με τη Θύρα 13. Η Θύρα 13 είναι μέσα στη καρδιά μας και οι καρδιές μας πρέπει να είναι ανοικτές. Οι πόρτες των γηπέδων δεν κλείνουν. Θέλουμε καρδιές και θύρες ανοικτές».

Άλβι Σούρδι (ακραίος Παναθηναϊκού): «Δεν ήταν εύκολη η νίκη μας. Μετά την απουσία του Σιμεόνοφ μείναμε τρεις ακραίοι στην ομάδα και πιεστήκαμε πολύ και στην προπόνηση. Η ομάδα μου έχει ψυχή και καρδιά και το έδειξε και σήμερα. Θέλαμε πολύ να νικήσουμε και τα καταφέραμε. Μπορούμε να κερδίσουμε όλες τις ομάδες αν βρεθούμε σε καλή μέρα. Είμαι χαρούμενος που βοήθησα την ομάδα μου».

Κώστας Αρσενιάδης (προπονητής ΑΟΠ Κηφισιάς):  «Η απόδοσή μας κυμάνθηκε σε χαμηλά επίπεδα. Η ομάδα μου είχε κακή αντίδραση μετά το 1ο σετ. Δεν αξιολογήσαμε σωστά τον αγωνα, χάσαμε τον ρυθμό μας και κάναμε λάθη. Ο Παναθηναϊκός έπαιξε πολύ καλά. Περίμενα ότι θα ήταν δυνατός. Η θέση του στη βαθμολογία τον αδικεί. Παρόλα αυτά είχαμε την ευκαιρία να στείλουμε το ματς στο τάι-μπρέικ. Θα μελετήσουμε τα λάθη μας και θα επιστρέψουμε. Έχουμε δύσκολο δρόμο μπροστά μας αλλά είμαστε αποφασισμένοι να συνεχίσουμε. Ο Σούρδι είναι πολύ καλό παιδί και πολύ καλός αθλητής και έκανε σπουδαία εμφάνιση. Στεναχωριέμαι και χαίρομαι μαζί που έκανε σήμερα αυτή την εξαιρετική εμφάνιση».

Ζόραν Γιοβάνοβιτς (διαγώνιος ΑΟΠ Κηφισιάς): «Δεν βρεθήκαμε σε καλή μέρα, δεν παίξαμε όπως συνήθως. Η επίθεση μας δεν δούλεψε, ούτε και το μπλοκ. Μας είχαν διαβάσει πολύ καλά και μας κέρδισαν σχεδόν μόνο με το μπλοκ. Και πάλι θα μπορούσαμε να πάμε το ματς στο τάι- μπρέικ. Όμως στο 17-21 χάσαμε μερικές εύκολες μπάλες… Και η ήττα είναι μέσα στο πρόγραμμα. Κοιτάμε το επόμενο ματς και συνεχίζουμε την προσπάθειά μας».

Τα σετ: 1-3 (17-25, 25-20, 25-19, 25-23) σε 103΄

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 4 (1/1 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Γκιμαράες 20 (14/21 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 63% υπ – 33% άριστες), Φερρέιρα 21 (16/40 επ, 5 μπλοκ), Κανέλλος 8 (8/11 επ), Πανταλέων 6 (2/8 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σούρδι 14 (11/20 επ, 3 μπλοκ, 69% υπ – 50% άριστες) / Πολυχρονιάδης (λ, 63% υπ – 42% άριστες), Παπαδόπουλος, Μπέλλος 1 (1/3 επ).

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 2 (2 άσσοι), Χριστοφιδέλης 11 (7/21 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 70% υπ – 40% άριστες), Μπίσετ 8 (7/10 επ, 1 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 7 (6/9 επ, 1 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 15 (12/18 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 58% υπ – 31% άριστες), Γιοβάνοβιτς 20 (18/46 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 50% υπ – 7% άριστες), Κόντος, Κόβαλτσουκ 1 (1/2 επ, 58% υπ – 31% άριστες).