Νίκη χαρακτήρα στην Μίκρα

Με το τρίποντο στις αποσκευές του απέδρασε από την Θεσσαλονίκη και τη Μίκρα ο Παμβοχαϊκός καθώς ο Ηρακλής μπορεί να δυσκόλεψε τους «κυανοκίτρινους» αλλά αυτό δεν τους εμπόδισε να πάρει τη νίκη με το 3-1 και να περάσει στην 5η θέση της Α1.

Ο Ηρακλής μπορεί να ήθελε να πάρει κάτι από τον αγώνα, ωστόσο ο Παμβοχαϊκός έδειξε σοβαρός και με το 3-1 πανηγύρισε το τρίποντο που του δίνει προοπτική 4άδας φέρνοντάς τον στην 5η θέση.

Για ένα ακόμη αγώνα η ομάδα του Βραχατίου έδειξε πως είναι ικανή για πολλά πράγματα.

Στο κλειστό της Μίκρας ξεκίνησε καλά προηγούμενη με 3-8 και παρά το ότι ο Γηραιός πλησίασε στο 12-13 κατάφερε να αποκτήσει εκ νέου διαφορά ασφαλείας με το 13-16 και λίγο αργότερα το 16-21. Χωρίς πρόβλημα οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 18-25 και το 0-1.

Ο Παμβοχαϊκός συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό μπήκε δυνατά και στο 2ο σετ όταν προηγήθηκε με 7-11 όμως οι παίκτες του Χρήστου Πάτρα ισοφάρισαν σε 14-14.

Οι Κορίνθιοι όμως έκαναν το 14-16 και το 170-20, όμως η είσοδος του Στεφανίδη άλλαξε τα δεδομένα μειώνοντας το σκορ στο 19-20 και με τον Παλέντζα ο Ηρακλής έκανε το 23-22.

Παρά την ανατροπή ο Παμβοχαϊκός φρόντισε να απαντήσει με ένα σερί 3-0 και με το 23-25 να κάνει το 0-2 βάζοντας τις βάσεις για το τρίποντο.

Στο τρίτο σετ οι παίκτες του Παμβοχαϊκού είχαν το προβάδισμα με 6-8 και 13-16, ωστόσο ο Ηρακλής με τους άσους του Πέντσεφ έκανε το 17-16, με μπλοκ του Παλέντζα έγινε το 19-17

Ο Παμβοχαϊκός προσπέρασε με 19-22 δείχνοντας πως θα τελείωνε το παιχνίδι. Υπολόγιζε όμως χωρίς τους γηπεδούχους που ισοφάρισαν σε 23-23 και παρά το 23-24 και το ματς μπολ, ο Ηρακλής με το 27-25 έγινε το 1-2.

Στο τέταρτο σετ Ηρακλής και Παμβοχαϊκός συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 8-9 όταν και ο Πελεκούδας με άσους έκανε το 9-11.

Με αποτελεσματικές επιθέσεις ο Παμβοχαϊκός έφθασε στο 11-17, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 17-20 και 19-21 όμως οι παίκτες του Γιώργου Χριστόπουλου κατάφεραν να σταθούν όρθιοι στην πίεση και με το 21-25 να κάνουν το 1-3 και να πάρουν το σημαντικό τρίποντο.