Νίκη ελπίδας για Παναχαϊκή

Σε έναν αγώνα που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και στο ταϊ-μπρεϊκ η Παναχαϊκή επικράτησε με 3-2 του Άρη στο κλειστό της Αγυιάς κατά την 9η αγωνιστική μειώνοντας έτσι την μεταξύ τους διαφορά στον βαθμολογικού πίνακα.

Ματς για γερά νεύρα πραγματοποιήθηκε στο κλειστό της Πάτρας με την Παναχαϊκή να προηγείται με 2-1 επί του Άρη αλλά να χρειάζεται το ταϊ-μπρεϊκ προκειμένου να πάρει τη νίκη έχοντας κορυφαίους τους Σαρικεϊσογλου, Ρουμελιώτη και Βλαχοστάθη.

Από την άλλη πλευρά ο Άρης αν και προηγήθηκε με 0-1 κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2, όμως στο τέλος να χάσει το παιχνίδι και να φύγει από την Αχαϊα με έναν βαθμό που τον κρατά στην 9η θέση.

Ο Άρης παρά την «καυτή» ατμόσφαιρα στο κλειστό της Αγυιάς ξεκίνησε εντυπωσιακά προηγούμενος με 2-6, ωστόσο οι Πατρινοί με τα μπλοκ του Βλαχοστάθη ισοφάρισαν σε 6-6, ενώ λίγο αργότερα με τον Ντονά και το έκανα το 9-6 τρέχοντας ένα σερί 7-0.

Με τα λάθη του Άρη και τον Τακουρίδη η Παναχαϊκή έκανε το 12-8 και με τον Ντονά το 16-11 στο δεύτερο τεχνικό ταϊμ-αουτ.

Η Παναχαϊκη συνεχίζοντας στον ίδιο καλό ρυθμό και με το μπλοκ να δίνει τις λύσεις το σκορ πήγε στο 20-13 με τον Νίκο Ρουμελιώτη, ενώ με τον διεθνή διαγώνιο οι «ροσινέρι» έφθασαν εύκολα στο 25-15 και το 1-0.

Στο δεύτερο σετ ο Άρης ξεκίνησε και πάλι πολύ καλά κάνοντας το 1-4 με τον Κυριακίδη και το 2-8 με τον Τζελάτι

Οι γηπεδούχοι μείωσαν την διαφορά με τον Ντονά στο 6-8 και 8-11, όμως ο Άρης με τον Χαριτωνίδη έφθασε στο 11-16… Το μπλοκ του Κυριακίδη στον Ρουμελιώτη, η άστοχη επίθεση του Ρουμελιώτη και ένας νέος άσος του Χαριτωνίδη ανέβασε την διαφορά στο 11-19…

Συνεχίζοντας με καλή ψυχολογία οι «κιτρινόμαυροι» με τους Κυριακίδη, Ανδρεάδη έφθασαν στο 11-22, για να κάνει ο Τζελάτη το 13-25 και το 1-1 για τους «κιτρινόμαυρους».

Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες φρόντισαν να διεκδικήσουν το προβάδισμα πηγαίνοντας από την αρχή πόντο-πόντο μέχρι τέλους…

Η Παναχαϊκη με τον Ντονά έκανε το 6-3  ωστόσο οι «κιτρινόμαυροι» με τον Ανδρεάδη και τον Μούχλια έφθασαν στο 7-7, όμως ξανά οι γηπεδούχοι με τον Σαρικεϊσογλου έκαναν το 9-7.

Ο Άρης ισοφάρισε λίγο αργότερα στο 10-10 και από εκεί οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με την Παναχαϊκή να φθάνει στο 16-15 και το και τον Άρη να ισοφαρίσει σε 17-17 με τον Παπαϊακώβου.

Το λάθος σερβίς του Παπαϊωακοβου, ο άσος του Σιρικεϊσογλου και το λάθος του Χαριτωνίδη έφερε το 20-17 για την Παναχαϊκή που έφθασε με επίθεση του Σαρικεϊσογλου λίγο αργότερα στο 22-19… Παρά την προσπάθεια του Άρη που μείωσε στο 24-21 με τον άσο του Κυριακίδη, η Παναχαϊκή με τον Βλαχοστάθη έκανε το 25-22 και το 2-1.

Το τέταρτο σετ που ήταν και το καθοριστικότερο της αναμέτρησης η Παναχαϊκή με καλύτερη ψυχολογία και τον κόσμο υπέρ της ξεκίνησε καλύτερα από τους «κιτρινόμαυρους» και με το 6-2 από τα διαδοχικά μπλοκ του Βλαχοστάθη έδειξε πως ήθελε το τρίποντο .

Ο Σαρικεϊσογλου ανέβασε το σκορ στο 7-3, ενώ το μπλοκ του Τακουρίδη στον Χαριτωνίδη έφερε το 8-4, ενώ ο Βασιλάκος έκανε το 11-7.

Με την υπέρ της διαφορά η Παναχαϊκή συνέχισε στον ίδιο ρυθμό αφού ο Σαρικεϊσογλου έκανε το 14-11 οδηγώντας εκ του ασφαλούς τους Πατρινούς στη νίκη.

Ο Σαρικεϊσογλου με νέο του πόντο έκανε το 15-12 όμως ο Άρης εκμεταλλευόμενος τα λάθη των γηπεδούχων ισοφάρισε αρχικά σε 16-16 και με την άστοχη επίθεση του Βασιλάκου προηγήθηκε με 16-17  και λίγο αργότερα με 17-19 «παγώνοντας» τους γηπεδούχους.

Ο Νίκος Ρουμελιώτης μείωσε σε 18-19 όμως ο Τζελάτι και η άουτ επίθεση του Πατρινού διαγώνιου έφεραν τον Άρη στο 18-21.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Βλαχοστάθη σε 20-22 ενώ το άουτ σερβίς του Ανδρεάδη και ο Σαριεϊσογλου έφεραν το σετ στον πόντο με 22-23 και τον Γιάννη Μέλκα να καλεί ταϊμ-άουτ.

Η άστοχη κόντρα επίθεση του Ρουμελιώτη όμως έφερε το 22-24, ο Τακουρίδης μείωσε σε 23-24 και παρά την ευκαιρία για την Παναχαϊκή να ισοφαρίσει με τον Ρουμελιώτη ο Άρης ήταν αυτός που κατέκτησε το σετ και με το 23-25 έκανε το 2-2.

Παρά την απογοήτευση που υπήρξε από πλευράς γηπεδούχων η Παναχαϊκή ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα στο 5ο σετ όταν και προηγήθηκε με 4-1 και 6-2, ενώ ο άσος του Τακουρίδη έκανε το 7-2.

Με τον Νίκο Ρουμελιώτη η διαφορά ανέβηκε στο 9 -4, ενώ ο Σαρικεϊσογλου έκανε το 11-5 για την Παναχαϊκή που άγγιξε τη νίκη.

Ο Τακουρίδης έκανε το 13-8 και στο τέλος ο Νίκος Ρουμελιώτης έδωσε τέλος στον αγώνα γράφοντας το 15-11 και το 3-2.

Τα σετ: 3-2 (25-15, 13-25, 25-22, 23-25, 15-11)

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Λυκούδης): Ντονάς 9 (4/14 επ, 4 άσοι, 1 μπλοκ, 17% υπ -17% άριστες), Λιβαθηνός 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Τακουρίδης 10 (5/11 επ, 2 άσοι, 3 μπλοκ), Ρουμελιώτης Νίκος 17 (17/38 επ), Σαρικεΐσογλου 20 (16/23 επ, 1 άσος, 3 μπλοκ, 67% υπ – 38% άριστες),  Βλαχοσταθης 13 (9/11 επ, 4 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μένιος (λ, 69% υπ – 26% άριστες), Χριστιάς, Μαυραγάνης, Βασιλάκος 4 (2/8 επ, 2 μπλοκ, 75% υπ – 50% άριστες), Κωστόπουλος

ΑΡΗΣ (Μέλκας): Κυριακίδης 22 (17/30 επ, 3 άσοι, 2 μπλοκ, 59% υπ – 14% άριστες), Παπαΐακώβου 3 (0/2 επ, 3 άσσοι), Χαριτωνίδης 9 (4/4 επ, 5 άσοι), Ανδρεάδης 6 (5/12 επ, 1 άσσς), Σωτηρίου 1 (1/7 επ, 47% υπ – 33% άριστες), Τζελάτης 17 (14/27 επ, 3 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 93% υπ – 47% άριστες), Κουτσονίκας, Μήλης, Μούχλιας 6 (6/9 επ, 43% υπ – 21% άριστες), Παπασταματάτος.