Νίκη επιστροφής για Μαρκόπουλο

Την επιστροφή του στις νίκες πανηγύρισε το Μαρκόπουλο και με το 3-1 επί της Ηλιούπολης στα Μεσόγεια κατέκτησε το τρίποντο και έπιασε στην 7η θέση της βαθμολογίας την ομάδα των Νοτίων προαστίων.

Μια πολύτιμη νίκη για τη συνέχεια του πρωταθλήματος πανηγύρισε το Μαρκόπουλο. Οι αθλήτριες του Ιβάνοβιτς αν και δυσκολεύθηκαν στο τρίτο και τέταρτο σετ κατάφεραν με το 3-1 να πάρουν το τρίποντο και να βλέπουν με αισιοδοξία την συνέχεια του πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχες φρόντισαν να μπούνε καλύτερα στο παιχνίδι και με περισσότερη αυτοσυγκέντρωση στις κρίσιμες μπάλες απέκτησαν το προβάδισμα με 1-0 κατακτώντας το σετ με το 25-23.

Στο δεύτερο σετ η διαφορά δυναμικότητας ήταν εμφανέστατη αφού οι γηπεδούχες εκμεταλλευόμενες τα καλά τους ποσοστά στην επίθεση και τα προβλήματα υποδοχής της Ηλιούπολης με το 25-14 έκαναν το γρήγορα και εύκολα το 2-0.

Ωστόσο η εικόνα στο τρίτο σετ αντιστράφηκε. Η Ηλιούπολη ανέβασε την απόδοσή της, το Μαρκόπουλο κάπου εκεί έδειξε να χαλαρώνει με αποτέλεσμα οι «κυανέρυθρες» της Δήμητρας Λυκογιάννη παρά την απουσία της Μπόκα να μειώσουν σε 2-1 με το 15-25.

Στο τέταρτο σετ το Μαρκόπουλο παρά την πίεση από την Ηλιούπολη κατάφερε να κρατήσει το αποτέλεσμα και με το 25-22 να φθάσει στη νίκη και τους 15 βαθμούς και να φθάσει την ομάδα των Νοτίων προαστίων.

Κορυφαίες για τις γηπεδούχες οι Ψωμά και για Γίανκοβα που σταμάτησαν στους 16 πόντους, ενώ απο πλευράς Ηλιούπολης όλα τα λεφτά ήταν η Γιοβάνη με 23 πόντους.

Μαρκόπουλο (Ιβάνοβιτς) Δικαιούλια 7 (3/7 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Κάρπεντερ 6 (4/9 επ., 1 μπλοκ), Λιάγκη 11 (10/38 επ., 1 άσο, 27% υπ. – 20% άριστες), Ψωμά 16 (15/36 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 31% άριστες), Γιαννέλου Ζ. 6 (2/5 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Γιάνκοβα 16 (14/46 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κοκκίου –λ (50% υπ. – 17% άριστες) / Πολυδώρου, Γιαννέλου Χ..
Ηλιούπολη (Λυκογιάννη) Αργυροπούλου 11 (9/37 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 52% υπ. – 15% άριστες), Μαρκοπούλου 12 (3/11 επ., 5 άσοι, 4 μπλοκ), Γιοβάνη 23 (16/38 επ., 3 άσοι, 4 μπλοκ), Αλέξις 4 (4/17 επ., 44% υπ. – 31% άριστες), Έντουαρντς 3 (1/3 επ., 2 άσοι), Πατεράκη 8 (1/10 επ., 2 άσοι, 5 μπλοκ), Γκιαούρη –λ (33% υπ. – 19% άριστες) / Γεωργίου, Μπανίκα Σ. 2 (1/7 επ., 1 άσο, 18% υπ. – 00% άριστες), Καπέλλου.