Νίκη Φοίνικα στην τελευταία παράσταση του Σωτήρη Πανταλέοντα!

Σε μια αναμέτρηση που ήρθε σε… δεύτερο πλάνο, αφού σε πρώτο θα μείνει η τελευταία παράσταση του αρχηγού του Παναθηναϊκού Σωτήρη Πανταλέοντα, ο Φοίνικας ΟΝΕΧ επικράτησε 3-0 των “πρασίνων” στο φινάλε της Β΄φάσης του Πρωταθλήματος της Volleyleague.

Στο κλειστό του Αγίου Θωμά τα πάντα… περιστρέφονταν γύρω από το “αντίο” του Σωτήρη Πανταλέοντα αφού γηπεδούχοι και φιλοξενούμενοι του έδωσαν μεγάλο χειροκρότημα ως ένδειξη αναγνώρισης της μεγάλης του προσφοράς και του ήθους του.

Στα του αγωνιστικού μέρους, ο Φοίνικας πήρε τη νίκη αλλά και το κρας τεστ ενόψει του ημιτελικού κόντρα στον Ολυμπιακό για το Λιγκ Καπ. Οι Συριανοί κατετάγησαν 2οι ενώ ο Παναθηναϊκός κατέλαβε την 3η θέση.

Το πρώτο σετ κρίθηκε στο φινάλε, όταν ο ΠΑΟ με μπλοκ του Ρανγκέλ ισοφάρισε 22-22 με τον Φοίνικα να παίρνει ξανά το προβάδισμα με τον Ράιτς. Με λάθος του Ράπτη οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο διπλό σετ μπολ (22-24) με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν εκ νέου (24-24) με δύο λάθη από Ράτκε και Πρωτοψάλτη. Η ομάδα της Σύρου βρήκε τη λύση και με μπλοκ άουτ του Ράιτς έκανε το 0-1 με 24-26.

Στο δεύτερο σετ, ο Φοίνικας πήρε εύθραστη διαφορά με 13-16 (Στερν) με τον Παναθηναϊκό να μειώνει στον πόντο με μπλοκ του Πελεκούδα. Με επίθεση του Τσάτσιτς οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 18-18 αλλά οι νησιώτες έφτασαν στο +2 (18-20) με άσο του Στερν. Η ομάδα του Ιγκόρ Γιούρισιτς έφτασε τη διαφορά στους τρεις πόντους (20-23) με επίθεση του Πρωτοψάλτη και κατέκτησε και το δεύτερο σετ (21-25) με μπλοκ του Παπαγγελόπουλου.

Στο τρίτο σετ, ο Φοίνικας μπήκε με ψυχολογία και με τον Πρωτοψάλτη προηγήθηκε με 1-4. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν ξανά στο +3 (7-10) με τον Ράιτς να ανοίγει κι άλλο τη διαφορά 10-15 . Με μπλοκ του Πελεκούδα το τριφύλλι μείωσε σε 16-19 αλλά οι Συριανοί με περισσότερη ενέργεια έφτασαν στη νίκη με 21-25.

Διαιτητές: Πρέντζας, Μυλωνάκης. Παρατηρητής: Πέρρος. Επόπτες: Αρβανίτης, Παπαγιαννόπουλος. Γραμματεία: Παπασηφάκη.

1ο σετ: 8-7, 15-16, 19-21, 24-26

2ο σετ: 8-5, 13-16, 18-21, 21-25

3ο σετ: 5-8, 10-16, 17-21, 21-25

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 33 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν από 4 άσσους, 40 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (24-26, 21-25, 21-25) σε 82′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Μούχλιας 4 (4/15 επ., 65% υπ. – 30% άριστες), Τσάτσιτς 9 (8/22 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ. – 22% άριστες), Γιάκομπσεν 1 (1 μπλοκ), Ρανγκέλ 11 (9/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πανταλέων 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Ράπτης 9 (7/20 επ., 2 άσσοι) / Στεφάνου (λ, 58% υπ. – 17% άριστες), Συναδινός (λ), Πελεκούδας 6 (4/8 επ., 2 μπλοκ).

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Ιγκόρ Γιούρισιτς): Μπράουν 7 (7/10 επ.), Ράιτς 14 (12/18 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 15 (12/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 86% υπ. – 43% άριστες), Παπαγγελόπουλος 6 (2/9 επ., 4 μπλοκ), Ράντκε 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Στερν 9 (6/20 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 73% υπ. – 18% άριστες) / Γκαράς (λ, 72% υπ. – 10% άριστες), Κωστόπουλος, Μήλης.