Νίκη για Κύζικο

Τη νίκη με 3-0 πανηγύρισε στο κλειστό της Νέας Περάμου ο Κύζικος κόντρα στον Εθνικό και πλέον την Κυριακή θα αντιμετωπίσει τον Παμβοχαϊκό στον μεγάλο τελικό του 4ου τουρνουά “Άκης Αθανασόπουλος”.

Εύκολο έργο είχε η Κύζικος Νέας Περάμου απέναντι στον Εθνικό, καθώς οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη δείχνοντας ικανοποιητικά στοιχεία.

Οι παίκτες του Γίαννη Λαϊου ξεκίνησαν δυναμικά την αναμέτρηση και με το 25-16 εκμεταλλεύθηκαν τα αρκετά λάθη του Εθνικού παίρνοντας εύκολα το προβάδισμα με 1-0.

kyzikos-ethnikos-2016

Στο δεύτερο σετ οι Πειραιώτες βελτίωσαν την αγωνιστική τους εικόνα, ωστόσο η Κύζικος με το 25-20 έκανε το 2-0 και απέκτησε προβάδισμα νίκης.

Καλύτερο από πλευράς διακύμανσης σετ ήταν το τρίτο, καθώς υπήρξε κόντρα μεταξύ των δύο ομάδων και γενικότερα είχαμε αρκετές μάχες στο φιλέ. Εκεί όπου στις λεπτομέρειες οι γηπεδούχοι με το 26-24 έκαναν το 3-0 και εξασφάλισαν την συμμετοχή τους στον τελικό του τουρνουά.

ΚΥΖΙΚΟΣ ΝΕΑΣ ΠΕΡΑΜΟΥ (Λάιος): Κατσανεβάκης 4π., Μπεκιάρης 8, Δρογκάρης 2, Τομίλιν 18, Εμπουρν 6, Σαρικεΐσογλου 12 / Πολυχρονιάδης (λ. – 68%υπ., 50% υπ.), Λυκούρεσης 2, Κογκαλίδης.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ (Ψάρρας): Μαντέκας 9π., Τουρνάκης 7, Καρακίτσος 4, Παπαδόπουλος 14, Μπάσης 3, Δεληπρίμης 12 / Βολουδάκης (λ. – 67% υπ., 46%), Χριστόπουλος, Δημητούλης, Πολυχρόνου, Σιώπης,

Στην αρχή του πρώτου σετ κρατήθηκε ενός λεπτό σιγής στη μνήμη του Άκη Αθανασόπουλου όπου στη μνήμη του οποίου διεξάγεται το τουρνουά.