Νίκη για ΠΑΟΚ, χειροκρότημα σε Παμβοχαϊκό

Την πρώτη απώλεια βαθμών στο πρωτάθλημα είχε ο ΠΑΟΚ στο Paok Sports Arena καθώς ο Παμβοχαϊκός κόντραρε μέχρι τέλους τους νταμπλούχους που χρειάστηκε να ιδρώσουν αρκετά προκειμένου να φθάσουν στη νίκη με 3-2…

Ματς για γερά νεύρα πραγματοποιήθηκε στην Πυλαία… Εκεί όπου ο ΠΑΟΚ έπαιξε με την… φωτιά αλλά στο τέλος δεν κάηκε αφού κατάφερε έστω και στο ταϊ-μπρέϊκ με  το 21-19 να κάνει το 3-2 και να παραμείνει αήττητος.

Ο Παμβοχαϊκός για έναν ακόμη αγώνα έδειξε τις υψηλές βλέψεις που έχει τη φετινή χρονιά και με τους Ροντρίγκο, Καϊο αλλά και τον Βαντόορν κοίταξε κατάματα τους “ασπρόμαυρους” επιστρέφοντας στο Βραχάτι έχοντας έναν υπερπολύτιμο βαθμό στις  αποσκευές του.

Οι φιλοξενούμενοι του Γιώργου Χριστόπουλου εκμεταλλευόμενοι την χαλαρότητα του ΠΑΟΚ που είχε βασικό πασαδόρο τον Τερζή απέκτησαν από νωρίς το προβάδισμα… Ο  τραυματισμός του Γιάννη Παντακίδη έπειτα απο σύγκρουση με τον Χιμένεζ και την αναγκαστική αλλαγή του με τον Ντίνα έφερε ακόμη μεγαλύτερη αναστάτωση στο παιχνίδι του ΠΑΟΚ και με αποτέλεσμα ο Παμβοχαϊκός να φθάσει στο  14-25 κάνοντας το 0-1.

Ο Νικολάϊ Ζελιάσκοφ στο δεύτερο σετ πέρασε τον Κουρνέτα, έβγαλε τον Εφραιμίδη αντικαθιστώντας τον με τον Καρασαβίδη και ο ΠΑΟΚ με το 25-22 έκανε το 1-1.

Ο Δικέφαλος του Βορρά ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή του στο τρίτο σετ, με τον Παντακίδη να επιστρέφει κανονικά στον αγώνα και με τους Σεπέδα και Χιμένεζ αποτελεσματικούς έφθασε στο 25-12 και το 2-1.

Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη αφού οι “Κυανοκίτρινοι” φρόντισαν να απαντήσουν στο 4ο σετ απέκτησαν από νωρίς μικρό προβάδισμα που το κράτησαν μέχρι τέλους και με το 23-25 έστειλαν την αναμέτρηση στο ταϊ-μπρέϊκ.

Εκεί έγινε πραγματική μάχη με τους φιλοξενούμενους να διεκδικούν στα ίσα τη νίκη με την ρώσικη ρουλέτα να πηγαίνει στο 19-19. Εκεί ο ΠΑΟΚ βρήκε την λύση και με το 21-19 φθάνοντας στο 3-2.

Νικολάι Ζελιάσκοφ (Προπονητής ΠΑΟΚ) : «Κατ΄αρχήν συγχαρητήρια στον Παμβοχαϊκό για τη μαχητικότητα του. Μας πίεσε πολύ μέχρι το τέλος. Είμαι ευχαριστημένος από τη νίκη μετά από έναν τόσο δυνατό αγώνα. Για να είμαι ειλικρινής είναι καλό να δίνουμε τέτοια ματς ώστε να βλέπουμε τα λάθη μας και να δουλεύουμε πάνω σε αυτά. Τέτοιοι αγώνες είναι διαφήμιση για το βόλεϊ και μας κάνουν καλύτερους. Χάσαμε έναν βαθμό αλλά κρατάμε τη νίκη. Δε μου άρεσε που στο 13-7 του 5ου σετ δεν κάναμε ότι έπρεπε για να τελειώνουμε τον αγώνα. Σε αυτό το επίπεδο το να χάνεις τέτοιες διαφορές στο σκορ είναι απαγορευτικό».

Γιώργος Χριστόπουλος (Προπονητής Παμβοχαϊκού) : «Δεν είμαι ευχαριστημένος από την ήττα. Μετά τη Σύρο για δεύτερο αγώνα δεν παίρνουμε τους βαθμούς που θα μπορούσαμε κυρίως από δικά μας λάθη. Από την άλλη έχω καλά λόγια να πω για τους παίκτες μου, για την προσπάθεια τους. Κρατήσαμε την τακτική μας, προηγηθήκαμε 1-0 σετ και δεν αφήσαμε το ματς όταν χάναμε με 13-7 στο 5ο σετ. Μην ξεχνάμε πως παίζαμε στην έδρα του πρωταθλητή. Αυτά είναι θετικά στοιχεία από μία ομάδα που έχει δύο μήνες ζωής και έχει 20χρονους αθλητές. Ο ΠΑΟΚ είχε πολλές επιλογές από τον πάγκο κι αυτό τον βοήθησε. Εμείς ξεκινήσαμε με στόχο την παραμονή και παίξαμε στα ίσια τον νταμπλούχο ΠΑΟΚ. Αυτό μας δίνει κουράγιο για τη συνέχεια».

Τα σετ: 3-2 (14-15, 25-22, 25-12, 23-25, 21-19) σε 124΄

ΠΑΟΚ (Ζελιάσκοφ): Χιμένες 17 (15/34 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 11% υπ – 0% άριστες), Παντακίδης 4 (1/3 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τερζής, Σεπέδα 34 (31/56 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκεοργκίεφ 13 (6/13 επ, 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Εφραιμίδης Δημήτρης 0 (0/4 επ), 36% υπ – 18% άριστες) / Γκαράς (λ, 74% υπ -16% άριστες), Ντίνας, Κουρνέτας, Καρασαββίδης 5 (2/6 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 54% υπ – 29% άριστες), Πέτρογλου

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Χριστόπουλος): Δημητριάδης 4 (2/3 επ, 2 άσσοι), Γκρόνβελντ 11 (9/28 επ, 2 μπλοκ 61% υπ -21% άριστες), Βαν Ντoρν 12 (6/9 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Ροντρίγκο 23 (18/31 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ 33% υπ – 13% άριστες), Πελεκούδας 9 (8/12 επ, 1 μπλοκ), Κάιο 19 (16/40 επ, 3 μπλοκ) / Εφραιμίδης Νικήτας (λ, 43% υπ – 24% άριστες), Γεωργίου 1 (1/1 επ), Ωρολογάς.