Νίκη και έπιασε 4άδα ο Παμβοχαϊκός

Τη νίκη που τον επανέφερε στην 4άδα της Volleyleague πανηγύρισε στο Βραχάτι ο Παμβοχαϊκός καθώς με το 3-0 επί της ΑΕ Κομοτηνής οι  «κυαονοκίτρινοι» κατέκτησαν το τρίποντο και παράλληλα προσπέρασαν τον Φοίνικα Σύρου…

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο επέστρεψε στις νίκες ο Παμβοχαϊκός καθώς το τρίποντο επί της ΑΕ Κομοτηνής τον έφερε στην 4άδα της βαθμολογίας δύο στροφές πριν την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος.

Οι «κυανοκίτρινοι» του Κώστα Δεληκώστα με κορυφαίο τον Ολιβεϊρα που είχε 17 πόντους και τον Αμπράο με 11 έκαμψε την αντίσταση των Θρακιωτών που γνώρισαν την 15η τους ήττα στο πρωτάθλημα και επικεντρώνουν την προσοχή τους στα play-out.

Στο πρώτο σετ η Κομοτηνή προηγήθηκε με 4-2, ωστόσο οι γηπεδούχοι του Κώστα Δεληκώστα αντέδρασαν άμεσα κάνοντας το 8-5 και λίγο αργότερα με τον άσσο του Γκλαντστόουν το 13-8, ενώ Ολιβεϊρα και Βάλαφ ανέβασαν την διαφορά στους +9 με το 17-8. Μια διαφορά που κράτησαν με χαρακτηριστική ευκολία οι «κυανοκίτρινοι» που με τους Βάλφ και Γκλάντστοουν έκαναν το 25-16 και το 1-0.

Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχοι έδειξαν πως θα είχαν εύκολο έργο όταν απέκτησαν διαφορά, ωστόσο οι «κιτρινόμαυροι» με αντεπίθεση κατάφεραν να επιστρέψουν ισοφαρίζοντας σε 20-20 κάνοντας ντέρμπι το παιχνίδι. Όμως εκεί μίλησε η εμπειρία του Παμβοχαϊκού που φρόντισε να πάρει τους κρήσιμους πόντους και με το 25-23 να φθάσει στο 2-0.

Ένα σετ που ξεκίνησε καλά για την ομάδα του Βραχατίου που έφθασε στο 6-4 και το 8-6, όμως η ΑΕ Κομοτηνής ισοφάρισε σε 8-8. Εκεί  ο Ολιβεϊρα, το λάθος του Μαρούλη και ο άσσος του Γκλάντστοουν έκαναν το 11-8, ενώ με ένα σερί οι «κυανοκίτρινοι» έφθασαν στο 17-14 και το 20-17.

Φερέλ και Μαρούλης οδήγησαν την Κομοτηνή στο 20-20, όμως ο Τουρνάκης και ο Ολιβέϊρα έκαναν το 23-21, ο Αμπράο το 24-22. Ο Δαλακούρας μείωσε σε 24-23, ωστόσο ο Βραζιλιάνος άσος του Παμβοχαϊκού έκανε το 25-23 και το 2-0 που άνοιξε τον δρόμο της νίκης για τους γηπεδούχους.

Το τρίτο σετ ήταν για γερά νεύρα καθώς Παμβοχαϊκός και Κομοτηνή ήταν μαζί καθ όλη την διάρκειά του. Οι φιλοξενούμενοι έχοντας αποβάλει το άγχος κοίταξαν στα ίσα τους γηπεδούχους συμβαδίζοντας στο σκορ με το 9-9 και 13-13.

Οι δύο ομάδες έφθασαν χέρι –χέρι μέχρι το 17-17 όμως ένα λάθος του Μαρούλη και ο Ολιβέϊρα έφεραν τον Παμβοχαϊκό στο 19-17 και το 20-18. Παρά την πίεση των «κιτρινόμαυρων» ο Αμπράο έκανε το 21-19 και το 23-21. Ο Δαλακούρας μείωσε στο 24-22 όμως το λάθος σερβίς του Γκόνα και ο Ολιβέϊρα έγραψαν το 25-22 και το 3-0.