Νίκη κορυφής για Κολλέγιο Ντερή

Νίκη κορυφής πέτυχε το Κολλέγιο Ντερή στην έδρα της Σχολής Μωραϊτη με 0-3. Σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι, που στο πρώτο και το τρίτο σετ ήταν ανοιχτό μέχρι το τέλος, το Κολλέγιο Ντερή ήταν ανώτερο.

Οι γηπεδούχες δεν άφησαν το Ντερή να ξεφύγει αλλά στο τέλος του πρώτου σετ η διαφορά άνοιξε με αποτέλεσμα να γίνει το 0-1. Στο δεύτερο σετ οι φιλοξενούμενες ήταν καλύτερες και άνοιξαν από νωρίς τη διαφορά που τους έδωσε εύκολα το δεύτερο σετ αλλά στο τρίτο δυσκολεύτηκαν περισσότερο από όλα. Ωστόσο με 23-25 ολοκλήρωσαν μια καλή εμφάνιση που τους οδήγησε στους 17 βαθμούς και την πρώτη θέση.

Κοντά στην κορυφή παραμένει και ο ΑΟ Άνοιξης μετά την πέμπτη φετινή του νίκη. Στην έδρα της Ένωσης Γαλατσίου δε δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα με αποκορύφωμα το δεύτερο σετ που τελείωσε 5-25. Ο ΑΟ Άνοιξης πίεσε πολύ από το σερβίς και είχε πολύ καλά ποσοστά στην υποδοχή ολοκληρώνοντας μια πολύ καλή παρουσία στο παιχνίδι αυτό που τους έδωσε ακόμα τρεις βαθμούς.

Νικηφόρο πέρασμα από το Χολαργό πέτυχε ο Μελισσιακός. Ο ΓΑΣ Χολαργού αντιμετώπισε πρόβλημα στο τελείωμα των επιθέσεων στο ξεκίνημα του αγώνα με αποτέλεσμα ο Μελισσιακός να πάρει τα δύο πρώτα σετ. Παρόλα αυτά οι γηπεδούχες ξαναμπήκαν στο παιχνίδι κάνοντας το 25-20 στο τρίτο σετ και έδωσαν εκ νέου ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Το τέταρτο σετ ήταν το πιο ανταγωνιστικό από όλα. Οι κρίσιμες φάσεις πήγαν στο Μελισσιακός και έτσι έφτασε στο 1-3 συνεχίζοντας το πρωτάθλημα χωρίς απώλεια βαθμού στην 6η αγωνιστική.

Παιχνίδι με θέαμα και πάθος έγινε ανάμεσα σε ΑΟ Λαγονησίου και ΠΑΟ Κουκάκι. Ο ΠΑΟ Κουκάκι πήρε τη νίκη με 0-3 αλλά αυτό έγινε με πολύ κόπο και προσπάθεια. Ο ΑΟ Λαγονησίου πίεσε μέχρι το τέλος και στα τρία σετ αλλά οι φιλοξενούμενες ήταν πιο αποτελεσματικές στις κρίσιμες φάσεις.

Νίκες στο τάι μπρέι σημείωσαν η Νηαρ Ηστ και ο ΑΟ Διονύσου. Από τη μία η Νηαρ Ηστ παρότι βρέθηκε με 0-2 πίσω στα σετ έκανε την ανατροπή και επικράτησε των Αμαζόνες Αχαρνών με 3-2 κάνοντας καλή εμφάνιση από το τρίτο σετ και μετά. Από την άλλη, ο ΑΟ Διονύσου βρέθηκε πίσω στα σετ δύο φορές αφού ο ΔΑΣ Αραφήν είχε την κυριαρχία στο πρώτο και το τρίτο. Στα διαστήματα, όμως, που ο ΑΟ Διονύσου ανέβασε απόδοση ήταν πολύ δύσκολο για τις γηπεδούχες να ακολουθήσουν και έτσι ήρθε το τελικό 2-3.