Νίκη κορυφής με Ντόκιτς, Πάρις

Τη νίκη που τον κρατά στην 2η θέση και κοντά στον Ολυμπιακό πανηγύρισε κόντρα στον Αθλητικό Όμιλο Ορεστιάδας ο Φοίνικας. Οι «πράσινοι» του Έβρου αν και προηγήθηκαν με 0-1 και ήταν μπροστά μέχρι το τέλος του δεύτερου σετ δεν άντεξαν στην πίεση των  Πειρατών που με το 3-1 κατέκτησαν το τρίποντο.

Για δύο σετ ο Αθλητικός Όμιλος Ορεστιάδας φρόντισε να είναι άκρως ανταγωνιστικός απέναντι στον Φοίνικα Σύρου και με το 0-1 και το 19-21 στο δεύτερο να «παγώσουν» τους νησιώτες.

Ωστόσο ο Ντόκιτς για μια ακόμη φορά μαζί με τον εντυπωσιακό Πάρις φρόντισε να οδηγήσει τους νησιώτες σε ανατροπή και με το 3-1 να τους κρατήσει στην 2η θέση της βαθμολογίας, αφήνοντας την απογοήτευση στους «μαχητικούς» Εβρίτες.

Το «δώρο» που περίμενε ο Φοίνικας από το ντέρμπι της Πυλαίας, δεν ήρθε, ωστόσο ελπίζουν την επόμενη αγωνιστική να έχουν σίγουρο όφελος από το παιχνίδι του Ολυμπιακού κόντρα στην Κηφισιά.

Εντυπωσιακοί ήταν οι ακρίτες στο πρώτο σετ καθώς φρόντισαν με το «καλημέρα» να βραχυκυκλώσουν τους Συριανούς και με καλή υποδοχή και επιθέσεις από τους Γκούσταφσον και Μίλιτς να αποκτήσουν διαφορά προηγούμενοι με 6-11 και 9-16 στο δεύτερο τεχνικό ταϊμ-άουτ.

Οι «πράσινοι» του Κριστόφ κρατώντας καλά τα ποσοστά τους στην υποδοχή με Κωνσταντινίδη και Ριζόπουλο ανέβασαν την διαφορά στο +8 κάνοντας το 12-20 και το 13-21.

Οι γηπεδούχοι με του Ντόκιτς και Κάλντγουελ μάζεψαν την διαφορά κάνοντας το 21-23, ωστόσο οι ακρίτες του Έβρου «ξεμπλόκαραν» φθάνοντας στο21-24 για κατακτήσουν το σετ και με 22-25 να προηγηθούν με 0-1.

Στο δεύτερο σετ ο Αθλητικός Όμιλος Ορεστιάδας έχοντας καλή ψυχολογία φρόντισε να συνεχίσει καλά στην επίθεση, όμως οι γηπεδούχοι με αντεπίθεση στο τέλος ήταν αυτοί που χαμογέλασαν.

Οι φιλοξενούμενοι του Έβρου ξεκίνησαν καλά τον αγώνα και συνεχίζοντας με τον ίδιο ρυθμό και με αποτελεσματική επίθεση προηγήθηκαν με 5-7 και 12-15 με τους Γκούσταφσον και Βουκασίνοβιτς.

Ο Φοίνικας Σύρου μείωσε σε 14-15, ωστόσο οι «ακρίτες» έκαναν το 16-19 και λίγο αργότερα το 19-21 «παγώνοντας» τους φίλους των Πειρατών.

Η Ορεστιάδας έφθασε στο 20-22 ωστόσο οι «κυανέρυθροι» με τον Ντόκιτς και τον Κάλντγουελ παρά την κακή υποδοχή τους με ένα σερί 4-0 έκαναν το 24-22 και με το 25-23 ισοφάρισαν σε 1-1.

Η συνέχεια του αγώνα ήταν διαφορετική από τα προηγούμενα σετ καθώς η Ορεστιάδα παρά την προσπάθεια που έκανε έμεινε από… «καύσιμα» με αποτέλεσμα ο Φοίνικας να πατήσει γκάζι και να πάρει το ζητούμενο αποτέλεσμα.

Στο τρίτο σετ οι «ακρίτες» ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το 11-11 όμως κάπου εκεί οι γηπεδούχοι ανέβασαν ταχύτητες και με τους Ντόκιτς, Παπαδόπουλο και Κάλντγουελ έκαναν το 16-12 και το 21-17 για να πάρουν το προβάδισμα με το 25-19.

Το τέταρτο σετ ήταν παράσταση για έναν ρόλο αφού οι γηπεδούχοι του Νίκολιτς εκμεταλλευόμενοι την απογοήτευση και τα λάθη των «πράσινων» ξεκίνησαν καλά κάνοντας το 7-4 και το 16-8 βάζοντας τέλος σε κάθε όνειρο ανατροπής του ΑΟΟ.

Με τον Ντόκιτς να έχει βρει ρυθμό ο Φοίνικας Σύρου ανέβασαν την διαφορά στο +11 κάνοντας το 21-10 και στο τέλος με το 25-12 πήραν το τρίποντο που τους κρατά στην 2η θέση.

* Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 11 άσσους, 56 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Ορεστιάδας προήλθαν από 4 άσσους, 41 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (22-25, 25-23, 25-19, 25-12) σε 106΄

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νίκολιτς): Χαραλαμπίδης 9 (6/7 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Φέργκιουσον 9 (8/13 επ, 1 άσσος), Πάρις 10 (5/6 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Κάλντγουελ 11 (9/24 επ, 2 μπλοκ, 63% υπ -47% άριστες), Ντόκιτς 26 (18/45 ρπ, 4 άσσοι, 4 μπλοκ), Παπαδόπουλος 11 (10/26 επ, 1 μπλοκ, 70% υπ -61% άριστες) / Ζήσης (λ, 52% υπ 31% άριστες), Ηλίας 1 (άσσος), Λάππας 1 (μπλοκ)

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Κριστόφ): Χήρας 9 (7/9 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αμπουΐλα 2 (2/4 επ), Γκούσταφσον 17 (13/33 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Μίλιτς 11 (7/10 επ, 4 μπλοκ), Βουκασίνοβιτς 11 (10/34 επ, 1 μπλοκ, 59% υπ – 35% άριστες), Ριζόπουλος 2 (2/11 επ, 63% υπ – 53% άριστες)  / Κωνσταντινίδης (λ, 48% υπ 28% άριστες), Σκαρλατίδης, Οικονόμου, Πεντίδης.