Νίκη λουκούμι για τον Παναθηναϊκό

Ανώτερος ο Παναθηναϊκός επικράτησε «καθαρά» με 3-0 του Φοίνικα Σύρου την 5η στροφή του πρωταθλήματος στο τελευταίο κεκλεισμένων ματς για τους «πράσινους».

Οι «πράσινοι» μπήκαν στο πρώτο σετ δυναμικά και συγκεντρωμένα απέναντι στο «νωθρό» και αποδυναμωμένο Φοίνικα Σύρου. Στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, οι γηπεδούχοι ήταν στο +4 (16-12), με τον Παβλίσεβιτς να αλλάζει πασαδόρο (Ρούση αντί Ντάμποβιτς) για το Φοίνικα αλλά τον Παναθηναϊκό να διατηρεί διαφορά μέχρι το τέλος του πρώτου σετ (25-19).

Στο ίδιο τέμπο, ο Παναθηναϊκός μπήκε εξίσου καλά στο δεύτερο σετ (11-6) με τον Στιβαχτή να μοιράζει άψογα το παιχνίδι . Από την άλλη, ο Φοίνικας με επιθετική αιχμή του δόρατος τον Ντόκιτς προσπάθησε να μειώσει μετά το 21-16 αλλά δεν απείλησε τους γηπεδούχους, με το σετ να ολοκληρώνεται 25-21 για τους «πράσινους».

Το 2-0 έδωσε «αέρα» στους γηπεδούχους που μπήκαν μεν δυνατά στο τρίτο σετ με 8-3 και τον Καμίνσκι «φωτιά» σε σερβίς και επίθεση, όμως οι Συριανοί με ψυχραιμία πίεσαν και εκμεταλλεύτηκαν τη στιγμιαία αδράνεια των «πρασίνων», περνώντας μπροστά 9-12 και 11-13. Με πρώτο χρόνο του Χόι και μπλοκ Πανταλέων-Κουκ ήρθε η ισοφάριση και έκτοτε ο Παναθηναϊκός δεν ξαναέχασε το προβάδισμα, παίζοντας καλό βόλεϊ με εντυπωσιακές φάσεις! Οο Ηλίας Λάππας χρεώθηκε με κίτρινη κάρτα στο 16-14 για διαμαρτυρία και το σετ ολοκληρώθηκε με επίθεση του Καμίνσκι 25-22!

Ακόμα μια νίκη εντός έδρας για τον Παναθηναϊκό, που μαζεύει γρήγορα γρήγορα στο σακούλι του τους βαθμούς και έχει κάθε δικαίωμα αν συνεχίσει έτσι να αναπροσαρμόσει τους… στόχου του! Η ομάδα ανεβάζει στροφές και αν έχει κάνει ταμείο χωρίς… κόσμο, τότε στο παιχνίδι με τον Παμβοχαϊκό το ταμείο του κόσμου αναμένεται να δώσει φτερά στους “πράσινους”!

Ανδρεόπουλος: «Δεν ήταν καθόλου εύκολη νίκη. Ο Φοίνικας είναι σκληρή και ανταγωνιστική ομάδα. Το 3-0 ήρθε γιατί η ομάδα ακολούθησε πιστά την τακτική που είχαμε σχεδιάσει και αυτό βγήκε στο ματς. Περιμένουμε με ανυπομονησία το παιχνίδι με τον Παμβοχαϊκό για να γιορτάσουμε μαζί με τους φιλάθλους μας. Περιμένουμε πως και πως εκείνη την ημέρα, δεν μας αρέσει η ησυχία αυτή στο γήπεδο».

Για το επόμενο ματς είπε: «Αντιμετωπίζουμε μια πολύ δύσκολη ομάδα που ξέρει να διαχειρίζεται την έδρα της. Πρέπει να συνεχίσουμε συγκεντρωμένα την προετοιμασία μας».

Παβλίσεβιτς: «Δεν παίξαμε πολύ καλά απόψε. Είχαμε ευκαιρίες αλλά δεν μπορέσαμε με να ακολουθήσουμε την τακτική. Προσπαθήσαμε στο τρίτο σετ να αντιδράσουμε, ο διαιτητής ίσως δεν είδε κάτι, αλλά δεν είναι λόγος αυτός. Δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι. Προσπαθούμε για το καλύτερα και πρέπει να συγκεντρωθούμε στο επόμενο

Τα σετ: 25-19, 25-21, 25-22

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Καμίνσκι 16 (12/31 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Στιβαχτής 3 (1/1 επ, 2 μπλοκ), Κουκ 10 (8/13 επ, 2 μπλοκ, 55% υπ – 45% άριστες), Πρωτοψάλτης 7 (6/25 επ, 1 άσσος, 71% υπ – 50% άριστες), Χόι 10 (8/11 επ, 2 μπλοκ), Πανταλέων 9 (5/11 επ, 4 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ, 86% υπ – 52% άριστες), Αριστόπουλος, Σαμαντάς, Λουκάς.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Χαραλαμπίδης 4 (3/10 επ, 1 μπλοκ), Μουρούτης 6 (6 μπλοκ), Ντάμποβιτς 4 (1/2 επ, 3 μπλοκ), Ντόκιτς 17 (14/33 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Λάππας 4 (4/16 επ, 68% υπ – 37% άριστες), Παπαδόπουλος Π. 8 (6/19 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 36% υπ – 20% άριστες) / Εφραιμίδης (λ, 61% υπ – 28% άριστες), Ρούσσης, Παπαδόπουλος Χρ.