Νίκη με rotation ο Ολυμπιακός

Με πρωταγωνιστή τον Μπόζινταρ Τσουκ και την επιβλητική παρουσία του Σπίνου ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-0 (25-16, 25-22, 25-11) της μαχητικής Λαμίας κατά την 9η αγωνιστική και παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Στο κλειστό του Ρέντη ο Ολυμπιακός φρόντισε να πάρει το τρίποντο απέναντι στην Λαμία  με τον Ρομπέρτο Πιάτσα να συνεχίζει το rotation στην ομάδα αφήνοντας εκτός αναμέτρησης τον Έγκλεσκαλνς δίνοντας χρόνο βασικού διαγώνιου στον Χάρη Σακόγλου.

Αυτό όμως δεν εμπόδισε τους «ερυθρόλευκους» να επικρατήσουν με 3-0 των «κυανόλευκων» του Ντραγκίεφ και να πανηγυρίσουν την 8η φετινή τους νικη.

Αντίθετα  η Λαμία φρόντισε να κοντράρει τον Ολυμπιακο μόνο στο δεύτερο σετ αλλά και πάλι στις κρίσιμες μπάλες έκανε εύκολα το λάθος με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να πάρει κάτι από τον αγώνα.

Στο πρώτο σετ το παιχνίδι ήταν… ντέρμπι μέχρι το 5-5, ωστόσο κάπου εκεί ο Ολυμπιακός ανέβασε ταχύτητα στο παιχνίδι του και με τους Όγκουρτσακ και Τσουκ φρόντισε να πάει το σκορ στο 5-10 και λίγο αργότερα με άσους του Μαυροβούνιου ακραίου το 9-17 και 9-21.

Η Λαμία με τον Χάκγουρθ και τον Καπίρη μάζεψε την διαφορά στο 14-22, όμως ο Τσουκ έγραψε το 25-15 κάνοντας το 1-0 για τον Ολυμπιακό.

Στο δεύτερο σετ η Λαμία έδειξε να βελτιώνεται στην επίθεση με αποτέλεσμα να κοντράρει τον Ολυμπιακό στα ίσα και μάλιστα αν ήταν λίγο πιο προσεκτική στο τέλος θα μπορούσε να κάνει την ζημιά…

Οι γηπεδούχοι του Ρομπέρτο Πιάτσα προηγήθηκαν με 6-4 και 8-5, αλλά οι Ρουμελιώτες δείχνοντας τις προθέσεις τους ισοφάρισαν σε 8-8.

Ο Ολυμπιακός με τον Τσουκ έφθασε στο 11-9 και με το μπλοκ του Σπίνου στον Αραούζο έκανε το 15-11.  Η Λαμία πλησίασε στο 15-13 με τον Αραούζο και την άστοχη επίθεση του Τσουκ, οι «ερυθρόλευκοι»  ξέφυγαν με το 18-14, όμως το λάθος σερβίς του Σπίνου και το μπλοκ στον Σακόγλου έκαναν το 18-16, ενώ με κόντρα επίθεση ο Καπίρης μείωσε στο 18-17.

Με πολύ καλή άμυνα οι «κυανόλευκοι» με τον Καπίρη ισοφάρισαν σε 20-20 και μάλιστα με την κακή επίθεση του Όγκουρτσακ προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 20-21.

Η αντίδραση του Ολυμπιακού ήταν άμεση καθώς Τσουκ, Σπίνου και μπλοκ στον Καπίρη έφερε το 23-21, ενώ λίγο αργότερα ο Τσουκ με νέα επίθεση έκανε το 25-21 και το 2-0 για τους Πειραιώτες…

Στο τρίτο σετ οι Πειραιώτες με εξαιρετικό μπλοκ φρόντισαν να πάρουν το προβάδισμα με 8-1 και 11-3 δείχνοντας πως θέλουν να τελειώνουν γρήγορα με το παιχνίδι.

Στο 12-4 ο Πιάτσα πέρασε στον αγώνα τον Δεληπρίμη στην θέση του Τσουκ κρατώντας πιστά το rotation των παικτών του.

Με μπλοκ των Σπίνου και Σακόγλου στον Λέσκε και άσο του Σουλτανόπουλου ο Ολυμπιακός έκανε το 15-5, ενώ με νέο μπλοκ του Σακόγλου οι Πειραιώτες έφθασαν στο 2ο τεχνικό ταϊμ-άουτ

Με το μπλοκ να σταματά τους φιλοξενούμενους ο Ολυμπιακός ανέβασε την διαφορά στο 19-5, για να τελειώσει η αναμέτρηση με επίθεση του Σακόγλου στο 25-11 που έφερε το 3-0 και το τρίποντο στους γηπεδούχους.

Ολυμπιακός : Φιλίπποφ 2, Σπίνου 11 (6/7 επι 86%, 4 μπλοκ 1 άσο), Σουλτανόπουλος 5 (3/6 επ 50%, 1 μπλοκ, 1 άσο), Τσούκ 14 (11/19 επι 58%, 17% υπ, 2 άσοι, 1 μπλοκ), Όγκουρτσακ 12 (9/20 επ. 45%, 43% υπ, 3 μπλοκ), Σακόγλου 12 (8/25 32%, 3 μπλοκ 1 άσο), Ταμπουρατζής (λ 57%), Κοκκινάκης, Δεληπρίμης 2 (1/3 επ 33%, 1 μπλοκ).

Λαμία : Αγγελόπουλος 2 (1/3 επ. 33% , 1 μπλοκ), Μαδούρας 2 (2/2 επ. 100%), Λέσκε 2 (2/8 επ, 25%), Αραούζο 5 (5/14 επ, 36%, 45% υπ), Χένσι, 1 (1/6 17% επ), Χάκγουορθ 9 (8/26 επ. 31% , 1 μπλοκ), Τσιράκης (λ 63%), Καπίρης 8 (7/21 επ, 33%, 60% υπ, 1 μπλοκ), Μάντζιος.