CHAMPIONS LEAGUE

Νίκη με Τζούριτς στην Πυλαία

Με πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Τζούριτς η Τρεντίνο πέρασε νικηφόρα από το Paok Sports Arena και με το 3-1 πανηγύρισε τη νίκη της επί του ΠΑΟΚ που πάλεψε και κόντραρε τους Ιταλούς στα δύο πρώτα σετ…

Ο ΠΑΟΚ ήθελε, προσπάθησε αλλά δεν ήταν αρκετό απέναντι στην Τρεντίνο. Οι Ιταλοί του Τζούριτς έχοντας περισσότερες επιλογές από τον πάγκο και καλύτερα ποσοστά στις κόντρα επιθέσεις φρόντισε να επιβεβαιώσει τα προγνωστικά και να φθάσει στη νίκη με το 3-1.

Ο Δικέφαλος του Βορρά όσο είχε δυνάμεις κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 και να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για κάτι καλύτερο, όμως όταν οι Ιταλοί και ο Τζούριτς ανέβασαν στροφές στην απόδοσή τους και τελείωσαν την υπόθεση νίκη.

Ανατροπή εμπειρίας

Στο πρώτο σετ της αναμέτρησης ο ΠΑΟΚ προσπάθησε όσο είχε δυνάμεις και καθαρό μυαλό στην επίθεση να κοιτάξει κατάματα την Τρεντίνο…

Οι «ασπρόμαυροι» του Νικολάϊ Ζελιάσκοφ με καλή υποδοχή και επιθέσεις από τους Σεπέδα και Χιμένεζ προηγήθηκαν με 6-4 και 8-6… Με τον κόσμο στο πλευρό τους και κόντρα επιθέσεις ο ΠΑΟΚ με ένα εκπληκτικό σερί έφθασε στο 16-10 «βραχυκύκλωσε» τους Ιταλούς του Ράντονστιν Στόϊτσεφ.

Ωστόσο μετά το δεύτερο τεχνικό ταϊμ-άουτ η Τρεντίνο άρχισε να ροκανίζει την διαφορά μειώνοντας αρχικά σε 16-13 και 19-17 για να ισοφαρίζει σε 19-19.

Ένας πόντος από τον Σεμπάστιαν Σολέ και ένα λάθος του Πέτρογλου έκανε το 19-21, ενώ ο Αντόνοφ με δύο συνεχόμενους πόντους του ανέβασε την διαφορά στο 19-23 για να τελειώσει το σετ με νέο πόντο του Αντόνοφ και με το 22-25 η Τρέντο έκανε το 0-1.

Ισοφάριση με ψυχή και πάθος

Στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε όπως και στο πρώτο δυνατά προηγούμενος με 4-1 όμως οι Ιταλοί απάντησαν άμεσα γυρίζοντας το προβάδισμα στο 4-5.

Οι δύο ομάδες με αποτελεσματικές επιθέσεις πήγαιναν πόντο -πόντο μέχρι το 10-10 με τους Σεπέδα και Χιμένες να φθάνει στο 15-12 και με τον Πέτρο Πέτρογου στο 16-13.

Ο ΠΑΟΚ έχοντας βρει καλό ρυθμό και ξεπερνώντας το μπλοκ των Ιταλών έφθασε στο 19-13 με πόντο του Πέτρογλου, ενώ λίγο αργότερα ο με την άστοχη επίθεση του Αντόνοφ το σκορ πήγε στο 20-14 και με άσο του Χιμένεζ στο 24-17.. Με εντυπωσιακή επίθεση του Σεπέδα ο ΠΑΟΚ έκανε το 25-18 και το 1-1 εν μέσω αποθέωσης από τους 3000 φίλους του.

Καθάρισε ο Τζούριτς

Ο ΠΑΟΚ πραγματοποιώντας το καλύτερο φετινό του παιχνίδι έδειξε πάθος και δύναμη στο τρίτο σετ. Με πολύ καλές άμυνες και κόντρα επιθέσεις οι γηπεδούχοι έκαναν το 4-3 και με τον Σεπέδα το 7-5, όμως η Τρεντίνο ισοφάρισε γρήγορα σε 7-7 και 9-9.

Οι «ασπρόμαυροι» με τους Χιμένεζ και Πέτρογλου έκαναν το 12-10, ενώ το χαμένο σερβίς του Τζιανέλι έδωσε αέρα 3 πόντων με το 14-11. Ο Σεπέδα κράτησε το προβάδισμα του ΠΑΟΚ στο 15-13, ο Χιμένεζ 17-15 ενώ με το λάθος του Τζιανέλι έγινε το 18-15.

Ο Ζελιάσκοφ πέρασε τον Καρασαβίδη στη θέση του Χιμένεζ θέλοντας να βελτιώσει την υποδοχή του ΠΑΟΚ ωστόσο η κακή επίθεση του Παντακίδη και ο Αντόνοφ μείωσαν σε 18-17 και 19-18 την διαφορά κάνοντας ντέρμπι το σετ.

Η Τρεντίνο όμως με έναν εκτροχιασμένο Τζούριτς και τέσσερις συνεχόμενους πόντους του εκ των οποίων οι δύο με εντυπωσιακά μπλοκ σε Πέτρογλου και Χιμένεζ έφερε το σκορ στο 19-22, ενώ η άστοχη επίθεση του Χιέμενεζ έκανε το 19-23.

Ο Λάνζα σταμάτησε το σερί του από την γραμμή του σερβίς κάνοντας το 20-23 όμως ο Τζούριτς δίνοντας συνέχεια στο εντυπωσιακό του σερί έκανε το 21-25 δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα στην Τρεντίνο.

Στο χαλαρό η Τρεντίνο

Ο Ράντοστιν Στόϊτσεφ πέρασε στον αγώνα τον Ματσόνε στη θέση του Σόλε ωστόσο η Τρεντίνο στο τέταρτο σετ έχοντας ψυχολογία και καλό μπλοκ έφθασε εύκολα και γρήγορα στο 1-6 δείχνοντας τις προθέσεις της να τελειώνει γρήγορα με την υπόθεση νίκη.

Ο ΠΑΟΚ δεν βρήκε λύσεις στο πολύ καλό μπλοκ της Τρεντίνο που έφθασε στο 6-10 και το 8-14 βάζοντας έτσι πρόωρο τέλος σε κάθε όνειρο ανατροπής των «ασπρόμαυρων».

Με κόντρα επιθέσεις οι Ιταλοί ανέβασαν την διαφορά σε «νταμπλ σκορ» κάνοντας το 8-16… Ο Δικέφαλος του Βορρά χωρίς δυνάμεις και διάθεση δεν τελείωνε τις επιθέσεις του και η Τρεντίνο κάνοντας τα… αυτονόητα έφθασε στο 9-19.

Το τελικό 13-25 ήρθε απολύτως φυσιολογικά για τους Ιταλούς που έκαναν το 2×2 στην διοργάνωση και βρίσκονται στην κορυφή του 3ου Ομίλου.

ΠΑΟΚ (Ζελιάσκοφ) Χιμένεζ 15 (14/23 επ., 1 άσο, 32% υπ. – 06% άριστες), Παντακίδης 6 (5/7 επ., 1 άσο), Κουρνέτας, Σεπέδα 16 (15/33, 1 άσο), Γκεοργκίεφ 5 (3/8, 2 μπλοκ), Πέτρογλου 9 (8/22 επ., 1 μπλοκ, 19% υπ – 06% άριστες), Γκαράς -λ (50% υπ. – 06% άριστες) / Τερζής, Ντίνας, Καρασαββίδης, Εφραιμίδης.

Τρεντίνο (Στόιτσεφ) Αντόνοφ 14 (10/21 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 64% υ. – 45% άριστες), Τζιανέλι 1 (1 μπλοκ), Λάντσα 14 (13/25 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. – 16% άριστες), Σόλε 13 (9/11 επ., 4 μπλοκ), Βαν Ντε Βόρντε 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Τζούριτς 15 (13/33 επ., 2 μπλοκ), Κολάτσι -λ (46% υπ. – 38% άριστες) / Νέλι, Μπρατόεφ, Ντέ Άντζελις, Ματσόνε 6 (4/6 επ., 2 μπλοκ)