Νίκη-παραμονή για Άρη στην Ορεστιάδα

Νίκη σωτηρίας πανηγύρισε στην Ορεστιάδα ο Άρης. Οι «κιτρινόμαυροι» με πρωταγωνιστή τον Καμίνσκι επικράτησαν με 3-0 του Αθλητικού Ομίλου Ορεστιάδας και κατέκτησαν ένα τρίποντο που τους φέρνει σε πλεονεκτική θέση εν όψει της συνέχειας και της «μάχης» της παραμονής.

Την έκπληξη της αγωνιστική πραγματοποίησε ο Άρης στον Έβρο καθώς επικράτησε με 3-0 του Αθλητικού Ομίλου Ορεστιάδας και έκανε άλμα σωτηρίας, ενώ από την άλλη οι «πράσινοι» αν και έχουν διαφορά ασφαλείας στην 8η θέση θα πρέπει να προσέξουν για να μην μπούνε σε… «μπελάδες».

Οι «κιτρινόμαυροι» της Θεσσαλονίκης με πολύ καλό σερβίς και μπλοκ αλλά και τον Καμίνσκι να είναι αποτελεσματικός φρόντισαν να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα για δεύτερη συνεχόμενη εβδομάδα και να ανέβουν ψυχολογικά και βαθμολογικά.

Στο πρώτο σετ ο Άρης με πολύ καλό μπλοκ και σερβίς κατάφερε να αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους προηγούμενος με 4-8 και 14-16. Με την επίθεση των «κιτρινόμαυρων» να είναι πολύ καλή και με τους Καμίνσκι, Στίγγα και Μαυροβουνιώτη κατάφερε να ανοίξει την διαφορά στο 17-21 και να φθάσει στο 0-1 με το 20-25.

Στο δεύτερο σετ έγινε πραγματική μάχη καθώς οι γηπεδούχοι του Κώστα Δεληκώστα βελτίωσαν την υποδοχή τους με αποτέλεσμα οι Λούνα και Γκιγέρμε να είναι καλοί στην επίθεση και έτσι οι «πράσινοι» να έχουν τον έλεγχο από την αρχή προηγούμενοι με 8-5 και 16-14. Ο Άρης ισοφάρισε σε 18-18, ωστόσο οι γηπεδούχοι έκαναν το 19-18 με την άστοχη επίθεση του Καμίνσκι που έφερε τον εκνευρισμό του Πολωνού. Ο διαγώνιος των Θεσσαλονικιών διαμαρτυρόμενος στους διαιτητές για την άστοχη επίθεσή του δέχθηκε κόκκινη κάρτα μαζί με τον Ποτολίδη με αποτέλεσμα το σκορ να πάει στο 20-19 και κάπου εκεί να υπάρχουν διαβουλεύσεις στην γραμματεία για τις θέσεις των παικτών. Μετά την επανέναρξη του παιχνιδιού οι «πράσινοι» έφθασαν στο 22-20, ο Άρης ισοφάρισε σε 22-22 και προσπέρασε με 23-24. Οι γηπεδούχοι αν και έφθασαν δύο φορές σε σετ –μπλοκ δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν αφού ο Άρης με το 26-28 έκανε το 0-2.

Στο τρίτο σετ οι φιλοξενούμενοι του Γιάννη Μέλκα φρόντισαν να εκμεταλλευθούν την νευρικότητα του ΑΟΟ και με τους Καμίνσκι, Μαυροβουνιώτη να πάρουν από την αρχή ένα μεγάλο προβάδισμα με το 6-11 και το 11-17, ενώ έφθασαν λίγο αργότερα στο 14-18.

Ωστόσο σιγά-σιγά οι «πράσινοι» άρχισαν να ροκανίζουν την διαφορά στο 21-24 για να ισοφαρίσουν σε 24-24. Παρά το γεγονός πως άλλαξαν την ροή του σετ ο Άρης άντεξε και με το 24-26 έφθασε στο 0-3 και τη μεγάλη νίκη.

Γιάννης Μέλκας (Προπονητής Άρη) : «Είναι μία μεγάλη νίκη. Συγχαρητήρια στα παιδιά. Ήταν 110% μέσα στο παιχνίδι. Ήταν παιχνίδι που την θέλαμε. Ποντάραμε στην κούραση της Ορεστιάδας από τον αγώνα κυπέλλου με τον Ολυμπιακό. Ήμασταν συγκεντρωμένοι και ακολουθήσαμε την τακτική μας. Στο τέλος παραλίγο να τα χαλάσουμε όλα αλλά τέλος, καλό όλα καλά. Πήραμε τρεις πολύτιμους βαθμούς και προετοιμαζόμαστε για τον αγώνα με την Κηφισιά».

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Δεληκώστας): Δημητριάδης, Λούνα 14 (13/31 επ, 1 άσσος), Τόμσον 4 (2/5 επ, 2 μπλοκ), Γκιγιέρμε 13 (8/19 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 46% υπ – 33% άριστες), Ποτολίδης 5 (3/9 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ριζόπουλος 7 (7/18 επ, 70% υπ – 50% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 67% υπ – 46% άριστες), Βλασακίδης, Διαμαντίδης, Καρδαμανίδης

ΑΡΗΣ (Μέλκας): Κυριακίδης 7 (5/19 επ, 2 άσσοι, 61%% υπ – 39% άριστες), Μαυροβουνιώτης 11 (8/13 επ, 3 άσσοι, 67% υπ – 48% άριστες), Χαριτωνίδης 6 (3/3 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Στίγγας 10 (5/9 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Χατζηπαραδείσης 6 (4/8 επ, 2 μπλοκ), Καμίνσκι 19 (16/34 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 79% υπ – 57% άριστες), Πιπέργιας, Μήλης.