CHALLENGE CUP

Νίκη – πρόκριση στο Ταλίν

Μια ακόμη μεγάλη ευρωπαϊκή επιτυχία πανηγύρισε στο Ταλίν ο Εθνικός. Οι Θρακιώτες του Σάκη Μουστακίδη επικράτησαν με το «καθαρό» 3-0 (23-25, 10-25, 26-28) και πλέον είναι το απόλυτο φαβορί για την πρόκριση προς τους 16 του Τσάλεντς Καπ.

Τη πρώτη νίκη από τις δύο που χρειάζεται  για να εξασφαλίσει την παρουσία του στους «16» του Τσάλεντς Καπ πραγματοποίησε στην Εσθονία ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης…

Οι «ακρίτες» πραγματοποιώντας εντυπωσιακή εμφάνιση επικράτησαν με 0-3 επί της Σέλβερ Ταλίν και πλέον είναι το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την πρόκριση καθώς στην Αλεξανδρούπολη όλοι προετοιμάζουν μια φιέστα…

Ουσιαστικά η Ταλίν αντιστάθηκε μόνο στο πρώτο και τρίτο σετ ωστόσο  οι «κυανόλευκοι» έχοντας βρει τα πατήματά τους κατέκτησαν τη μεγάλη νίκη και έστειλαν στα ουράνια τους φίλους τους που έβλεπαν το παιχνίδι μέσω internet.

Ο Εθνικός μς τους Τσουκ, Άντριτς ξεκίνησε καλά και μετά το 4-4 απέκτησε προβάδισμα φθάνοντας στο +3 με το 7-10. Ωστόσο οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι τα λάθη του Εθνικού και την αστοχία του στην επίθεση γύρισαν το παιχνίδι στο 15-11.

Γρήγορα όμως οι «κυανόλευκοι» έφθασαν στο 18-18 και μάλιστα με τον Κιόσση και το μπλοκ στο Τόμπλατ προηγήθηκαν με 19-21. Η Ταλίν με τον Λόζνικοφ και την άστοχη επίθεση του Άντριτς ισοφάρισε σε 21-21 και 23-23 όμως δύο συνεχόμενα λάθη των Εσθονών έκαναν το 23-25 δίνοντας το προβάδισμα στον Εθνικό με 0-1.

Το δεύτερο σετ ήταν παράσταση για έναν ρόλο καθώς ο Εθνικός έχοντας διαβάσει το παιχνίδι των γηπεδούχων και έχοντας μειώσει τα λάθη του φρόντισε να πατήσει γκάζι και να αφήσει πίσω του την Ταλίν.

Με τον Άντριτς στην επίθεση να είναι ασταμάτητος, τον Κίσιτς να είναι πολύ καλός σε σερβίς και τον Δαλακούρα να είναι πολύ καλός προηγήθηκαν με 3-8 και 4-15 και λίγο αργότερα με 8-24 διαλύοντας την Σέλβερ Ταλίν. Το 10-25 έφερε τον Εθνικό στο 0-2 και το άγχος και την πίεση στους γηπεδούχους.

Αυτό λειτούργησε αρκετά στο τρίτο για τους Εσθονούς που παρά το 2-5 φρόντισαν να κάνουν το 7-7. Ο Εθνικός προηγήθηκε με 13-16, η Ταλίν ισορρόπησε στο 18-18 για να προηγηθεί με 21-19. Το μπλοκ των Θρακιωτών όμως λειτούργησε αποτελεσματικά για να φθάσει το παιχνίδι στο 21-21 και με το νέο μπλοκ του Μίχαλι στο 21-22.

Το λάθος του Άντριτς και ένα μπλοκ στον Κροάτη διαγώνιο έκαναν το 23-23 για την Ταλίν που έφθασε σε σετ –μπολ με το Λόζνικοφ (24-23) και είχε άλλες δύο ευκαιρίες να τελειώσει το σετ, ωστόσο ο Άντριτς ισοφάρισε σε 26-26, το μπλοκ έφερε το 26-27 για το Εθνικό που έφθασε στη νίκη με πόντο του Άντριτς και έγινε το 26-28 και το 0-3..

ΣΕΛΒΕΡ (Βασίλγιεβ): Κιβισίλντ 6 (4/8 επ, 2 μπλοκ), Λοσνίκοφ 9 (9/19 επ, 50% υπ – 30% άριστες), Ρόσενμπλατ 4 (3/9 επ, 1 μπλοκ), Τομπάλ 2 (2 μπλοκ), Γουίλιαμς 4 (4/13 επ), Γιάλγκ 7 (6/9 επ, 1 μπλοκ, 44% υπ – 39% άριστες) / Βάχτερ (λ, 61% υπ – 29% άριστες), Ράναρ, Όραβ 8 (8/20 επ), Αλίκ (33% υπ – 33% άριστες), Σαρτάκοβ.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Κίσιτς 3 (1/1 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μιχάλ 11 (7/12 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Τσουκ 8 (4/11 επ, 4 άσσοι, 46% υπ – 38% άριστες), Κιόσης 6 (4/9 επ, 2 μπλοκ), Αν. Δαλακούρας 8 (8/18 επ, 56% υπ – 31% άριστες), Άντριτς 17 (12/21 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 60% υπ – 30% άριστες), Κ. Δαλακούρας 1 (1/2 επ, 75% υπ – 50% άριστες), Κασαμπαλής.