Νίκη -προπόνηση

Ένα σετ αντιστάθηκαν στον Ολυμπιακό οι Μακεδόνες Αξιού αλλά και πάλι αυτό δεν ήταν αρκετό για να καταφέρουν να γλυτώσουν την ήττα. Οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν 3-0, πήραν το τρίποντο και ζευγάρωσαν τις νίκες τους στο πρωτάθλημα…

Για μια ακόμη αγωνιστική το έργο του Ολυμπιακού ήταν εύκολο. Οι «ερυθρόλευκες» πέρασαν σαν… «τυφώνας» από το κλειστό της Χαλάστρας μη αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στις γηπεδούχες.

Με την επίθεση να μην συναντά προβλήματα οι Πειραιώτισσες πήραν εύκολα τη νίκη και συνεχίζουν τις πολύ καλές εμφανίσεις στο πρωτάθλημα δείχνοντας πως έχουν τεράστια διαφορά με τις ομάδες που αντιμετώπισαν στα δύο πρώτα παιχνίδια.

Αντίθετα οι Μακεδόνες Αξιού προσπάθησαν να κερδίσουν κάτι μόνο στο δεύτερο σετ όταν και υπήρξε κόντρα. Ωστόσο ο Ολυμπιακός φρόντισε να πάρει τους κρίσιμους πόντους που έπρεπε στο τέλος και να ανοίξει την πόρτα για μια νέα «καθαρή» νίκη.

Η μάχη στο δεύτερο σετ ήταν και το καθοριστικό σημείο του αγώνα αφού οι Μακεδόνες έδωσαν ότι μπορούσαν για να το κατακτήσουν αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Η προσπάθεια αυτή βέβαια έφερε και την κατάρρευσή τους στο 3ο σετ όπου ο Ολυμπιακός με το 25-12 σφράγισε το τρίποντo του.

Σκουλικάρης :  «Ήταν ένα ματς όπως το περιμέναμε και για μας πιστεύω ότι παρά την ήττα θα έχουμε οφέλη. Ξεκινήσαμε νωθρά, στο β’ εκμεταλλευτήκαμε την χαλάρωση του Ολυμπιακού, αλλά για μας ήταν ένα δυνατό φιλικό παιχνίδι».

Νικολάκης: «Η ομάδα ήταν σοβαρή και περάσαμε από μια δύσκολη έδρα απέναντι σε έναν αντίπαλο που έπαιξε καλύτερα από την πρεμιέρα. Εμείς θέλουμε χρόνο, μετά τα προβλήματα που είχαμε, ενώ στο β’ σετ υπήρξε μια χαλάρωση η οποία ήταν φυσιολογική»Νικολάκης: «Η ομάδα ήταν σοβαρή και περάσαμε από μια δύσκολη έδρα απέναντι σε έναν αντίπαλο που έπαιξε καλύτερα από την πρεμιέρα. Εμείς θέλουμε χρόνο, μετά τα προβλήματα που είχαμε, ενώ στο β’ σετ υπήρξε μια χαλάρωση η οποία ήταν φυσιολογική».

Μακεδόνες (Σκουλικάρης): Αλεξάκου 1 (1/5 επ., 50% υπ. – 38% άριστες), Νέβιλ 6 (6/22 επ.), Πολυνοπούλου 6 (4/10 επ., 2 μπλοκ), Δρακουλίδου 3 (1 άσο, 2 μπλοκ), Γιαννούλη, Γάτση 5 (3/16 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 45% υπ. – 40% άριστες), Αναγνώστου –λ (50% υπ. – 50% άριστες) / Μυρίδου –λ (50% υπ. – 36% άριστες), Γκοβεδάρου 4 (4/11 επ., 54% υπ. – 38% άριστες), Σπανού 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Χαραβελούλη, Κόλλια
Ολυμπιακός (Νικολάκης): Κωνσταντινίδου 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ), Λαμπρούση 7 (4/6 επ., 3 μπλοκ), Βέσοβιτς 9 (6/25 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 86% υπ. – 57% άριστες), Μπραμπόροβα 17 (12/19 επ., 5 άσοι, 68% υπ. – 57% άριστες), Χριστοδούλου 8 (3/3 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ), Μποσκάτσι 15 (9/15 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Κονόμι –λ (100% υπ. – 83% άριστες) / Βλαχάκη, Τέζα