Νίκη ψυχολογίας

Τη νίκη με 3-1 επί της Λαμίας πανηγύρισε ο Παμβοχαϊκός κατά την 20η αγωνιστική της Α1 και κλείδωσε ουσιαστικά την 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Στο Βραχάτι ο Παμβοχαϊκός μπορεί να είχε εκτός του Νεμάνια Στεφάνοβιτς, ωστόσο η απόδοση του Ντουσάρμ, Νέμεθ και Ρόου που σταμάτησαν στους 16, 17 και 13 πόντους αντίστοιχα οδήγησαν τους «κυανοκίτρινους» στη νίκη.

Αντίθετα η Λαμία έδειξε επηρεασμένη από την διακοπή του πρωταθλήματος δεν μπόρεσε να πάρει κάποιο βαθμολογικό όφελος από την αναμέτρηση και πλέον κοιτά τα επόμενα δύο παιχνίδια της για να εξασφαλίσει την παραμονή της στην μεγάλη κατηγορία.

Στον αγώνα ο Παμβοχαϊκός θέλοντας να παραμείνει αήττητος στο Βραχάτι από την Λαμία ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα απέκτησε διαφορά ασφαλείας και είχε το πάνω χέρι μέχρι το τέλος όπου με το 25-21 έκανε το 1-0.

Στο δεύτερο σετ η Λαμία έδειξε να αντιδρά και με τους Λεόν και Μίσιτς με το 21-25 ισοφάρισε σε 1-1.

Η αντεπίθεση των «γάλάζιων» δεν είχε συνέχεια καθώς ο Παμβοχαϊκός με όπλο του το μπλοκ και τις αποτελεσματικές επιθέσεις με το 25-21 πήρε εκ νέου το προβάδισμα.

Η Λαμία προσπάθησε να πάει τον αγώνα στο 5ο σετ μειώνοντας το σκορ στο 21-20, ωστόσο στο τέλος δεν τα κατάφερε αφού οι γηπεδούχοι έφθασαν στο 25-22 κάνοντας το 3-1.

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Μέρτεν): Τερζής 1 (μπλοκ), Ρόου 13 (6/8 επ, 1 άσσος, 6 μπλοκ), Κανέλλος 11 (7/11 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Νέμεθ 17 (13/29 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 36% επ, 36% άριστες), Σαρικεΐσογλου 11 (8/22 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 40% υπ – 19% άριστες),  Ντουσάρμ 16 (16/28 επ) / Ζήσης (λ, 55% υπ – 27% άριστες), Παπαδόπουλος, Γεωργίου

Γ.Σ.ΛΑΜΙΑ (Κατσιγιάννης): Γκιρτζίκης 5 (4/9 επ, 1 άσσος), Λεόν Γκιμαράες 17(13/25 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ – 35% άριστες), Χήρας 12 (5/11 επ, 1 άσσος, 6 μπλοκ), Τζερόνιμο 2 (1/3 επ, 1 άσσος), Μίσιτς 19 (18/32 επ, 1 άσσος), Καββαδάς 4 (3/12 επ, 1 άσσος, 40% υπ – 25% άριστες)/ Τσαδήμας (λ, 76% υπ – 62% άριστες), Τεξέιρα 3 (1/4 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% – 35% άριστες), Βλαχόπουλος.