Νίκη στα… σημεία

Ο Παμβοχαϊκός ήταν ο μεγάλος νικητής της αναμέτρησης με την ΑΕΚ για την 21η αγωνιστική της Volleyball League. Η ομάδα του Βραχατίου επικράτησε 3-0 της ΑΕΚ κλειδώνοντας την 7η θέση του πρωταθλήματος. Αντίθετα οι «κιτρινόμαυροι» βρίσκονται σε δεινή θέση και πλέον κινδυνεύουν με άμεσο υποβιβασμό στην Α2 χάνοντας και την ευκαιρία των play-out.

Πρωταγωνιστές της αναμέτρησης ο Μιχάλης Σαρικεϊσογλου που σταμάτησε στους 16 πόντους και ο Μάρκ Ντουσάρμ με 14 πόντους, ωστόσο ξεχωριστή ήταν η εμφάνιση του Δημήτρη Ζήση που πέρασε ως ακραίος έπειτα απο τις ελλείψεις των Στεφάνοβιτς και Νέμεθ. .Από την πλευρά των ηττημένων ξεχώρισε ο Ανδρέας Ανδρεάδης ο οποίος αγωνίστηκε ως διαγώνιος (!) όμως και πάλι δεν αρκούσε για να κάνει κάτι, αφού οι απουσίες των Δημητρούδη, Ίλιτς και Οικονόμου ήταν καταλυτικές για την έκβαση του αγώνα,

Ο Παμβοχαϊκός πήρε το πρώτο σετ έναντι της ΑΕΚ αποκτώντας και την ανάλογη ψυχολογία στην αναμέτρηση. Το σετ κρίθηκε στους κερδισμένους πόντους από τα σερβίς (12 ο Παμβοχαϊκός, έναντι 6 της ΑΕΚ). Ο Παμβοχαϊκός μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκε με 8-4. Το σετ κρίθηκε σε 28 λεπτά.

Με το ίδιο σκορ 25-19, κέρδισε και το 2ο σετ η ομάδα του Παμβοχαϊκού. Η ΑΕΚ σε αυτό το σετ προσπάθησε δύο φορές να ακολουθήσει στο σκορ την ομάδα από την Πελοπόννησο, αλλά ο Παμβοχαϊκός κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα . Το σετ κρίθηκε σε 25 λεπτά.

Σε ένα σετ- διαφήμιση για το άθλημα ο Παμβοχαϊκός επικράτησε με 29-27 της ΑΕΚ και κέρδισε την αντίπαλο του με 3-0 σετ. Το είχε Χιτσκκικό φινάλε, αφού η ΑΕΚ τα έδωσε όλα για να το κατακτήσει όταν προηγήθηκε 24-23 και 27-26 αλλά ο Παμβοχαϊκός με σερί 3-0 από επίθεση του Ντουσάρμ, επίθεση του Σαρικεΐσογλου και μπλοκ του Ρόου έκανε το 29-27 και έκλεισε τον αγώνα με 3-0.

Μίκαελ Μέρτεν (Προπονητής Παμβοχαϊκού) : «Σήμερα παίξαμε με πολλές αλλαγές, είχαμε πολλές απουσίες και το πιο σημαντικό ήταν η απουσία του λίμπερο καθώς ο Ζήσης χρειάστηκε να παίξει ακραίος. Παρόλα αυτά πήραμε την νίκη και τους τρεις βαθμούς με ένα καθαρό σκορ. Είδα αυτά που ήθελα να δω μέσα στο γήπεδο και κάποια άλλα δεν τα είδα βεβαία, λογικό αν αναλογιστούμε τις απουσίες που είχαμε. Το σημαντικό είναι ότι πήραμε την νίκη και συνεχίζουμε με καλή ψυχολογία για τα πλέι οφ».

Αντώνης Παπαδόπουλος (Προπονητής ΑΕΚ) : «Περιμέναμε να είμαστε όσο πιο ανταγωνιστικοί μπορούσαμε. Το κάναμε σήμερα ως ένα βαθμό. Φάνηκε καλύτερα στο 3ο σετ όπού ο Ανδρέας Ανδρεάδης προσπάθησε να τα κάνει όλα μόνος του άλλα αυτό δεν θα μπορούσε να γίνει φυσικά. Συνεχίζουμε την προσπάθεια μας και ευελπιστούμε σε ότι καλύτερο για εμάς».

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΥ (Μέρτεν): Δρογκάρης 7π. (1/4, 1 μπλοκ, 4 άσσοι), Ζήσης 7 (5/11, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 77% υπ., 62% άριστες), Ρόου 8 (5/12, 3 μπλοκ), Κανέλλος 7 (5/10, 2 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 16 (15/31, 1 άσσος, 69% υπ., 48% άρ.), Ντουσάρμ 14 (14/28) / Βανδώρος (λ), Γεωργίου.

ΑΕΚ (Παπαδόπουλος): Ωρολογάς 6π. (5/11, 1 μπλοκ, 73% υπ., 60% αρ.), Χριστοφίδης 2 (2/8), Δανιάς, Χατζόπουλος 4 (1/3, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Αλεξίου 14 (10/28, 3 μπλοκ, 1 άσσος, 50% υπ., 33% αρ.), Ανδρεάδης 18 (15/34, 3 μπλοκ) / Γκούζντα (λ. – 63% υπ., 37% αρ.), Σπυρόπουλος, Αν.Μιχαλόπουλος, Γ.Μιχαλόπουλος.