Νίκη στις λεπτομέρειες για Φοίνικα

Στην «μάχη» της Πάτρας ο Φοίνικας Σύρου αν και βρέθηκε να χάνει με 1-0 και 2-1 από την Παναχαϊκή κατάφερε να κάνει την ανατροπή και με το 2-3 να πανηγυρίσει τη νίκη σε ένα συναρπαστικό ταϊ-μπρεϊκ που σταμάτησε στο 22-24!

Εντυπωσιακή εξέλιξη είχε η αναμέτρηση της Πάτρας μεταξύ Παναχαϊκής και Φοίνικα Σύρου, με τις δύο ομάδες να παλεύουν μέχρι τέλους για τη νίκη.

Αυτός που τελικά χαμογέλασε ήταν ο Φοίνικας Σύρου που έκανε την ανατροπή και με το 3-2 απέδρασε με το 2ποντο πανηγυρίζοντας μια μεγάλη νίκη επί της «μαχητικής» Παναχαϊκής.

Με κορυφαίους τους Μρντακ, Χήρα και Εφραιμίδη και πολύ καλό μπλοκ πήρε τη νίκη αφήνοντας στους Αχαιούς την πικρή γεύση της ήττας που έχασε στις λεπτομέρειες τη νίκη με τον Ρουμελιώτη να σταματά στους 28 πόντους.

Στο πρώτο σετ η Παναχαϊκή μπήκε καλύτερα από τους Συριανούς και με τον Σορμάζ έκαναν το 6-3 και με τον Ρεκ το 8-5.

Με τα λάθη της Σύρου, αλλά και τους Ρουμελιώτη, Μπαράχας οι «ροσονέρι» έφθασαν στο 13-10 και λίγο αργότερα με τα μπλοκ στο 20-13.

Με την ψυχολογία υπέρ του και τους Μπαράχας –Ρεκ η Παναχαϊκή έφερε το σκορ στο 22-16 για να κάνει το 1-0 με το 25-19 και το λάθος του Πάρις.

Η εικόνα της αναμέτρησης όμως άλλαξε στο δεύτερο σετ. Εκεί ο Φοίνικας Σύρου περιόρισε τα λάθη του και με αποτελεσματικές επιθέσεις και μπλοκ έκανε το 6-9 και με τον Χήρα το 7-12.

Οι Κυκλαδίτες με τους Παπαδόπουλο και τον άσο του Πάρις έκαναν το 8-19 βάζοντας στον τοίχο τους γηπεδούχους που δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν αφού το λάθος του Βλαχοστάθη έκανε το 10-22 και στο τέλος ο Χήρας με επίθεση πρώτου χρόνου το 14-25 και το 1-1.

Αυτό φαίνεται πως πείσμωσε τους γηπεδούχους που «ξύπνησαν» στο τρίτο σετ και με το 6-1 απέκτησαν θέση οδηγού. Οι φιλοξενούμενοι της Σύρου μείωσαν σε 6-4, όμως το μπλοκ από τον Ρουμελιώτη και ο Βλαχοστάθη έκαναν το 9-4.

Με καλές επιθέσεις από τους Σορμάζ και Ρουμελιώτη αλλά και το λάθος του Φοίνικα Σύρου η Παναχαϊκή έκανε το 14-8. Οι «Πειρατές» μείωσαν σε 14-10 με το λάθος του Δημητριάδη, όμως ο Νίκος Ρουμελιώτης με άσο έγραψε το 16-10.

Ο Φοίνικας αντέδρασε μειώνοντας στο 17-15, όμως ο άσος του Βλαχοστάθη έκανε το 19-15, ενώ η άουτ επίθεση του Εφραιμίδη λίγο αργότερα το 21-18.

Ο Ρουμελιώτης έκανε το 22-19, αλλά η Σύρος με τον Εφραιμίδη μείωσε στον πόντο (22-21) κάνοντας ντέρμπι το 3ο σετ.

Ο Παπαδόπουλος με εξαιρετικό μπλοκ ισοφάρισε για την Σύρο σε 23-23, όμως οι γηπεδούχοι με τον Ρουμελιώτη και μπλοκ του Βλαχοστάθη στον Ρεϊνάλντο έκαναν το 25-23 και το 2-1.

Ο Φοίνικας όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη καθώς μπήκε δυνατά στο τέταρτο σετ προηγούμενος με 3-7 και 6-10, όμως η Παναχαϊκή ισοφάρισε σε 11-11 με το λάθος του Μρντακ.

Η Παναχαϊκή έκανε τα 15-12 και 16-13 με τον Ρουμελιώτη, ωστόσο σιγά-σιγά πλησίασε τους γηπεδούχους και έφερε το σετ στα ίσα κάνοντας το 19-19, ενώ με τους Τουράνιανιν και Πάρις έκαναν το 19-21.

Με το +3 οι Συριανοί φρόντισαν να κάνουν την ολική επιστροφή κατακτώντας το σετ με το 22-25 στέλνοντας τον αγώνα στο ταϊ-μπρεϊκ.

Στο πέμπτο σετ έγινε πραγματική μάχη με τον Φοίνικα Σύρου να ξεφεύγει μετά το 4-4 κάνοντας το 4-8 με τους Χήρα και Μρντακ. Ένα προβάδισμα που οι Συριανοί φρόντισαν να κρατήσουν μέχρι το 9-13 που έγινε με άστοχη επίθεση του Ρουμελιώτη.

Οι Αχαιοί όμως αντέδρασαν και με ένα σερί 4-0 ισοφάρισαν σε 13-13 με τον άσο του Ρεκ βάζοντας φωτιά στην εξέδρα. Παρά το λάθος σερβίς του Ρέκ που έφερε το 13-14 οι γηπεδούχοι με τους Ρουμελιώτη και το μπλοκ στον Ρεϊνάλντο έκαναν το 15-14.

Η Σύρος προσπέρασε σε 15-16 και 16-17 με τον Ρεϊνάλντο, ενώ με τον Μρντακ σε 18-19, ωστόσο ο Ρουμελιώτη και η άστοχη επίθεση του Μρντακ έδωσαν το προβάδισμα στους γηπεδούχους με 20-19.

Η Σύρος ισοφάρισε με το λάθος του Μπαράχας και με τον Μρντακ έκανε το 20-21. Οι γηπεδούχοι προσπέρασαν εκ νέου με 22-21 για να κάνουν το 22-22 οι νησιώτες με Εφραιμίδη.

Τελικά δύο συνεχόμενα μπλοκ στον Κωστόπουλο και Ρουμελιώτη έγραψαν το 22-24 για τον Φοίνικα Σύρου που έκανε το 2-3 πανηγυρίζοντας το πολύτιμο 2ποντο στην Πάτρα.

Ο προπονητής της Παναχαϊκής Παναγιώτης Παπαδόπουλος δήλωσε: «Ο Φοίνικας παρουσιάστηκε με νέο πρόσωπο. Είχαμε κακό 2ο σετ το οποίο το “κουβαλήσαμε” για αρκετό διάστημα αλλά φτάσαμε στο τάι μπρέικ. Κάναμε λαθάκια που δεν έπρεπε στο 5ο σετ. Κύρίως στην υποδοχή και δεχτήκαμε 22 μπλοκ. Ο Φοίνικας μας δέσμευσε με το σερβίς της. Στο 5ο σετ ήμασταν πίσω 13-9 αλλά το γυρίσαμε και όλα κρίθηκαν στον πόντο. Παίζουμε με την Κύζικο και πρέπει να ανασυνταχθούμε γιατί έχουμε τον τραυματισμό του Κοτσιλιάνου και αρκετές αποθεραπείες».

Ο προπονητής του Φοίνικα Ντούσκο Νίκολιτς είπε: «Αλλάξαμε πολλά και προσαρμόσαμε το παιχνίδι μας στις ανάγκες του αγώνα. Η Παναχαϊκή έπαιξε πολύ καλά και παθιασμένα αλλά αντιδράσαμε σωστά. Αν αποφεύγαμε ορισμένα λάθη στο 3ο σετ ίσω να μην χάναμε τον βαθμό. Είμαι ευχαριστημένος κυρίως από την προσπάθεια και την ανταπόκριση της ομάδας στις ιδιαιτερότητες του αγώνα».

Τα σετ: 25-19, 14-25, 25-23, 21-25, 22-25

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (Παπαδόπουλος): Ρεκ 14 (10/13 επ, 2 άσοι, 2 μπλοκ), Δημητριάδης 3 (1/2 επ, 1 άσος, 1 μπλοκ), Σορμάζ 13 (11/23 επ, 1 άσος, 1 μπλοκ, 37% υπ – 27% άριστες), Μπαράχας 9 (7/23 επ, 1 άσος, 1 μπλοκ, 39% υπ – 17% άριστες), Ρουμελιώτης Ν. 28 (26/58 επ, 2 άσοι), Βλαχοστάθης 8 (5/8 επ, 1 άσος, 2 μπλοκ) / Μ. Ρουμελιώτης 1 (λ, 1/1 επ, 56% υπ – 29% άριστες), Λιβαθηνός, Γεωργάτος, Κωστόπουλος (43% υπ – 29% άριστες).

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νίκολιτς): Χήρας 12 (4/13 επ, 1 άσος, 7 μπλοκ), Μρντακ 27 (19/44 επ, 5 άσοι, 3 μπλοκ), Πάρις 6 (1/2 επ, 1 άσος, 4 μπλοκ), Παπαδόπουλος 8 (5/10 επ, 1 άσος, 2 μπλοκ), Σούρδι 8 (5/16 επ, 3 μπλοκ, 50% υπ – 30% άριστες), Εφραιμίδης 7 (7/16 επ, 48% υπ – 32% άριστες) / Ζήσης (λ, 63% υπ – 38% άριστες), Μάρκου, Ρεϊνάλντο 10 (10/23 επ, 88% υπ – 63% άριστες), Τουρανιάνιν 7 (3/5 επ, 1 άσος, 3 μπλοκ).